1 tay uyutuldu, 2 at devrildi, 4 jokey ceza aldı!

Adana’da 26 Mart 2019 Salı günü koşulan 4.koşuda, 3 numaralı Kalamendo isimli safkanın son 100 metrede ön sağ ayağı kırıldığından, veteriner hekim raporu ile uyutulmasına karar verildi.

Günün 8.koşusunda 3 numaralı Asteroid isimli atın binicisi Akın Sözen, 7 numaralı Kurtarbeni isimli atın binicisi İsa Akyavuz, 9 numaralı Kızmazgülü isimli atın binicisi Onur Bolat ve 10 numaralı Zamantının Kızı isimli atın binicisi Erkan Tunç, hatalı start çıkışı yapmaları nedeniyle 6132 sayılı At Yarışı Hakkında Kanunun 4. Maddesi ve ilgili Yönetmeliğin 117. Maddesine göre gün cezası verildi.

Sarıgeçit isimli safkanın jokeyi Burhan Kılıç ve Mutluluk Gözyaşı isimli safkanın ise jokeyi Mehmet Kesin ile birlikte tehlikeli bir şekilde devrildiği koşuda, İsa Akyavuz 7 gün ve 458 TL, Erkan Tunç ve Akın Sözen 3 gün ve 458 TL, Onur Bolat ise ihtar ve 458 TL para cezası aldılar. Düşen jokeylerin genel durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

News Reporter

2 thoughts on “1 tay uyutuldu, 2 at devrildi, 4 jokey ceza aldı!

  1. son bi r haftada uyutulan üc atami yanarsin sakatlanan atlarami yanarsin ölümle burunburuna gelen jokeyleremi dertlenirsin bilemem ama bildigim jokeylerin atlara cok hunharca ve hasimane bindikleri;ha bire birbirlerini nasil yaristan düsüreceklerini,birbirlerinin önünü sürekli kulvar degistirerek kesmelerine sahit oluyoruz;olacak olan mahsumlara oldugu gibi olarada olur ve bastada at sahipleri olmak üzere herkese olur.Bence bu konunun tüm ilgilileri bastada tjk ve at sahipleri örgütleri ve kurumlar konuyu hemen gündemlerine alip gerekli adimlari atmali herkesi bastada jokeyleri akliselim davranmaya cagirmalidir;ki herkes te payina düseni yapmalidir.

  2. Ülke yarışçılığımızda “At gösterme” diye tanımlanan ama dünya yarışçılığında faul olarak cezalandırılan bir mücadele şeklini at yarışları literatürüne yazdırarak yarışçılığımıza verdikleri değerli katkı için tüm jokeylerimizi, aprantilerimizi ve onlara bu taktiği veren at sahiplerini ve antrenörleri kutlamak istiyorum!!!… Hatta bu işi bir tık daha geliştirip rakip atın jokeyine kırbaç gösteren meslektaşınıza atçılığa yaptığı sıradışı katkılar dolayısıyla madalya takılmasını öneriyorum!!!!!! Tabi ki bunu görmemek için olağan üstü çaba gösteren yetkililerin de ‘gözlük mansiyonu’ ile ödüllendirmesini öneriyorum!!!!????…

    Jokeylerimiz ve aprantilerimiz farkındamısınız bilmiyorum ama kendi ayağınıza kurşun sıkıyorsunuz yani bir yarış için kendi hayatınızı ve ekmek paranızı kazanmak için kader ortaklığı yaptığınız atlarımızın sağlıklarını hatta hayatlarını tehlikeye atıyorsunuz. Eğer intihar etmek istiyorsanız lütfen buna diğer arkadaşlarınızı ve masum atlarımızı ortak etmeyin, gidin hipodrom dışında ne yapacaksanız yapın…

    Burada bir kaç sözde YKK için söylemek gerekiyor; Tüzükdeki cezalar çok yetersiz yani caydırıcı değil, dolayısıyla önerim; “At gösterme” hareketinin bilerek ve planlayarak yani taammüden yapılan faul olarak tanımlanması ve en ağır ceza ile cezalandırılmasıdır aksi takdirde sahalarımızda üzücü olayların sayısı giderek artacaktır.

    Son söz olarak; Bu hafta sonu Dubai’de ‘World Cup” grup koşuları yapılacak, dolayısıyla güncel bir örnek vermek istiyorum, Dubai’de grup ve listed (KV sınıf koşu) koşularda apranti bindirmek yasaktır, meraklısı ‘Condition Book’ a bakabilir, dolayısıyla YKK’ya buradan çağrı yapmak istiyorum, yaz sezonu ile beraber yoğun bir şekilde yapılacak olan grup ve sınıf yarışlarda apranti bindirilmesini yasaklayın, bu tip üst düzey yarışlar aprantilerin tecrübe kazanması için risk edilecek yarışlar değildir, bilginize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir