Kadına Şiddete Hayır!

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilmiştir.

Bu günün 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde meydana gelen bir olaya dayanmaktadır. Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo’ya karşıtlığıyla bilinen Mirabal Kardeşler adlı üç kız kardeş, Trujillo’nun: “Ülkede iki tehlike var; Kilise ve Mirabal Kardeşler” şeklinde yaptığı açıklamadan günler sonra boğazlanıp dövülerek vahşice öldürülmüşlerdir.

Şiddet sonuçları itibariyle sadece şiddet gören kişiyi değil aynı zamanda bütün toplumu ve geleceğimizi etkilemektedir. Şiddete maruz kalan kişiler kadar şiddet mağdurunun yakınları da zarar görmektedir. Bu dalga büyüdükçe toplumsal travmalara sebep olarak ilerlemenin, gelişmenin ve en önemlisi toplumsal huzur ve güvenliğin önündeki en büyük engellerden biri haline gelmektedir.

Bu nedenle şiddete karşı sessiz kalmak ve şiddete göz yummak mümkün değildir. Şiddet mağduru bugün hiç tanımadığımız biri olabileceği gibi yarın bir yakınımız da olabilir. Bizler şiddete göz yumdukça şiddet kendine yer bulacaktır.

O nednele şiddete karşı durmak herkesin insanlık görevidir.News Reporter

1 thought on “Kadına Şiddete Hayır!

  1. Kadına, Cenneti ayaklarının altına seren bir Yaradan varken..
    Boynuzu olmayan koçun, boynuzu olan koçtan hesab soracağı mahşer zamanı varken..
    Kadına, kediye, köpeğe, ağaca, bitkiye, çiçeğe işkence eden iblisin tohumları hepinizin Allah belasını versin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir