13 ay sonra yine Bursa’da kazandı!

22 Temmuz 2019 Pazartesi günü Bursa Osmangazi Hipodromunda koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus A3 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusunu, Deniz Kurtel’in sahibi, Mozaik Org.San.Tic.A.Ş’nin yetiştiricisi ve Orkun Özelcanat’ın antrenörü olduğu Fearless Action (Cape Cross – Zhou, Lord Florey), jokeyi Mustafa Çiçek ile kazandı.

7 Safkanın katılımı ile 2000 metre çim pistte koşulan 118.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, son virajı en dış kulvardan döndükten sonra düzlükteki güçlü atakları ile 2’04”27’lik derecesi ile kazanan Fearless Action’un burun farkla ardında ikinciliği Arts Man (Tizway) elde ederken, bu safkanın 3.5 boy arkasında Halis Karataş ile piste çıkan koşunun büyük favorisi Yamanlarbeyi (Torok) üçüncü, onun da 9 boy gerisinde Apophis (Kaneko) ise dördüncü oldu.

11’inci startında 2’inci kez finiş çizgisini önde geçen Fearless Action, 13 ay önce Bursa’da kazandığı maiden yarış sonrası ilk birinciliğini elde edip aynı zamanda kariyerinin ilk Grup koşu galibiyetine imza atarken, kazancını da 882.210 TL’ye yükseltti.

Fearless Action (Mustafa Çiçek)

İlk Grup galibiyeti…

Fearless Action (Mustafa Çiçek)

Hafta başı programının ilk grup yarışı Bursa Belediye Başkanlığı koşusu idi ve A3 klasındaki koşuya iştirak eden 7 üç yaşlı taydan Fearless Action, Art’s Man’i burun farkı geçmeyi başarırken, koşuyu çok az farkla kaybeden Art’s Man’in da yarışı gayet değerli idi. Bu vesile ile daha Art’s Man koşmadan, onun annesinin alımına olumlu referans verdiğim Murat Torun’a da selamlarımızı iletelim. Yamanlarbeyi’nin bu yarışı koşmasına gerek var mıydı, onu da kamuoyu değerlendirsin.

Fearless Action geçtiğimiz yılın önemli taylarından biriydi. Maiden’dan çıktıktan sonra 5 yarış arka arkaya ikinci olsa da, geçildiği atların ekürileri olması ve babası itibariyle bu yılın en favori taylarından biriydi kuşkusuz. Bu yıla istenildiği gibi başlamasa da bu yarışından sonra daha iyi yarışlarını bekleyebiliriz çok doğal olarak.

Cape Cross‘un oğlu Fearless Action’un annesi Zhou, Şili yetiştirmesi bir at olup Lord Florey isimli aygırın kızıdır. Blushing Groom’un oğlu Lord Florey’in büyük annesi şampiyon kısrak Monade olup ayrıca annesi Remedia’nın da Dr.Fager kızı olması itibariyle önemli bir soy etkeni taşımaktadır Lord Florey, çünkü bu konumda Aspidistra etkeni söz konusudur.

Fearless Action’un büyük annesi Neige, Hussonet isimli aygırın kızı olup, Hussonet’in babası Mr.Prospector, annesi ise şampiyon Sacahiusta’dır ve dolayısıyla Ekraar gibi klas bir atla anne kardeşidir Hussonet…

Yine de Fearless Action’un pedigrisinde ki en ilginç yerlerden biri bence üçüncü kısrak annesi White Snow’dur. Kısrak buradan taşıdığı Stolen Date ve Queen Sucre gibi etkenlere ilaveten, yukarıda bahsettiğimiz Aspidistra, Sacahiusta ve Monade gibi önemli familyalar ile Fearless Action’un anne hattının dayanağını oluşturmakta, buna da cihanşümul aygır Cape Cross’un katılımı ile güzel bir pedigri eylemi sahne almaktadır. (Muslihiddin Gurup)

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir