1’33”36… Yok artık SNOW BIRD…

03 Eylül 2022 Cumartesi günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz kısraklarına mahsus G3 Uluslararası İstanbul koşusunu, Burak Bilen’in sahibi olduğu, Turhan Çakar tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Enes Karaca’nın yaptığı Snow Bird (3y kd General Quarters – Cutie’s Rosie, Discreet Cat) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Melinam (Lion Heart) elde ederken, İllüzyon (Kaneko) üçüncü, Çipçe (Native Khan) dördüncü, Lady’s Secret (Native Khan) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Snow Bird (Halis Karataş)

Üst üste beşinci galibiyet…

Mayıs ayından bu yana koştuğu 7 yarışın 6’sını kazanırken sadece nalını düşürdüğü Kısrak Koşusunda üçüncülükte kalan Snow Bird, 3 hafta önce Ankara’da kazandığı G1 Karedeniz koşusu sonrası bu kez İstanbul’da Nenehatun Koşusunda birlikte birinciliğe uzandığı usta jokeyi Halis Karataş idaresinde harika bir performansa daha imza attı ve ilk 400 metresi 23’27 geçilen koşuda son düzlüğe çok geride çıkmasına rağmen pistin ortasından yapmış olduğu müthiş sprinti ile net bir galibiyet elde ederken, arka arkaya beşinci galibiyetini elde etmiş oldu.

Toplu bir çıkışla birlikte süratli tempoda orta kulvardan atak yapan Kübra Hanım liderliği aldı. İkinciliğe Çipçe girerken üçüncülükte Guillotine daha sonra İllüzyon ve Melinam sırası ile 1400-1200 startları geçildi. 1000’de Kübra Hanım liderliğini korurken yine ikincilikte Çipçe daha sonra Guillotine ve Melinam şeklinde 800 startı geçildi. 600’de Kübra Hanım az farkla liderliğini korurken hemen arkasında Çipçe daha sonra Guillotine ve Melinam sırası ile düzlüğe çıkıldı. 400’de atak yapan Çipçe liderliği aldı. İkinciliğe içerden Guillotine dış kulvardan Melinam ve gerilerden Snow Bird atağa kalktılar. 200’den sonra ortadan kuvvetli gelen Snow Bird liderliği alıp son metrelerde ikinciliğe giren Melinam’ın 2,5 boy önünde ve 1’33″36 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

News Reporter

3 thoughts on “1’33”36… Yok artık SNOW BIRD…

  1. Pistlerdeki en iyi 3 yaşlı ingiliz ve en iyi dişi secret power ne yazık ki ikinci kalır. Snow Bird ve Maximums Boy yarışları epey keyifli olacak yeni jenerasyon gayet iyi. Ayrıca safkanı çok koşturmamak gerekiyor böyle atlar çok nadir geliyor lütfen maddi duygular ile hareket etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir