147.Kentucky Oaks’ta MALATHAAT geçilmezliğini sürdürdü…

3 yaşlı dişi taylar için sezonun en önemli yarışlarının başında gelen 147. G1 Kentucky Oaks ise 30 Nisan Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece koşuldu. Son metrelere kadar yenilgisiz iki dişi tayın birincilik mücadelesi verdiği koşuyu Shadwell Harası’nın sahibi olduğu, Todd Pletcher’ın antrene ettiği Malathaat (Curlin – Dreaming of Julia, A.P. Indy) jokeyi John Velazquez ile kazandı.

1800 metre kum pistte gerçekleştirilen ve 13 dişi tayın birincilik mücadelesi verdiği koşuda son metrelere kadar rakibiyle birincilik mücadelesi veren Irad Ortiz Jr. İdaresindeki 3’te 3 ile yenilgisiz olarak Kentucky Oaks’a gelen Search Results (Flatter – Co Cola / Candy Ride) ikinci oldu. Kazanan Malathaat için koşunun bitiriş derecesi ise 1.48.99 olarak kayıtlara geçti.

Malathaat

2019 yılı Keeneland Eylül ayı Satışları’ndan Yearling olarak 1.050.000 Dolar bedelle alınan Malathaat, 9 Ekim 2020 günü Belmont Park’ta kariyerine kazanarak başladı. Akabinde Aqueduct’ta Listed statüsündeki Tempted Stakes ve G2 Demoiselle Stakes’i kazanan dişi tay, son olarak 3 Nisan günü Keeneland’de katıldığı G1 Ashland Stakes’ten birincilikle ayrılmıştı. 147. Kentucky Oaks ile birlikte Malathaat 5. startında da geçilmezliğini korumuş oldu.

Malathaat ile birlikte jokey John Velazquez, Ashado’nun (2004) ardından ikinci Kentucky Oaks galibiyetine ulaşırken, antrenör Pletcher ise Ashado’nun yanı sıra Rags To Riches (2007) ve Princess of Sylmar’ın (2013) ardından Malathaat ile birlikte dördüncü Kentucky Oaks zaferini elde etti.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir