15 yıl oldu…

Bir zamanlar arka arkaya veya birden fazla kez kazanan isimleri izlediğimiz TJK Koşusundaki bu adı konulmamış gelenek, son olarak Grand Ekinoks’un 2001-2002 ve ardından 2005 sezonlarında ki galibiyetlerinden sonra epey bir durağan devreye girmiş gözüküyor.

2020 yılındaki koşuda katılımcılardan Finesse veya Hasafet kazanabilse idi, 2000’li yıllar ve öncesine benzer bir şekilde bu yarışta bir atın ikiden fazla kazanımını görebilecektik. Ama bu yıl da bu olmadı!

Nihayetinde bu yarıştan önce son 14 yıldır hep farklı isimlerin kazandığı Koşudaki gelenek bu yıl da bozulmadı ve farklı isimlerin kazanma geleneği 15 yıla çıktı…

İyi bir yarış atı olan ve bu yarışa değin G1 galibiyeti bulunmayan Zafer Ateşi bu koşudaki net galibiyeti ile bu eksikliğini giderirken, aynı zamanda bu yıl kaybettiğimiz babası Win River Win’in bu klasikte kazanan ikinci yavrusu olmayı başardı.

2015 yılında bir başka Win River Win yavrusu Enyalios da bu önemli yarışı kazanmayı başarmıştı ki, Win River Win için iki yavrusunun bu önemli koşuyu kazanmış olması önemli bir nottur.

‘Aygır öldü gitti, ne referansı’ diyebilecek işgüzarlar daima aradan çıkabilir! Bu tarz düşünen arkadaşlara Win River Win yavrularının her iki alanda da hara kariyerlerinin devam ettiğini anımsatırım ki, burada dikkate alınması gerekli çok net bir Thirty Zip olgusu vardır. Diğer Win River Win’in başarılı yavrularına baktığınızda hep belli başlı hatları veya tekrarları görebilirsiniz, bunun nedenleri ve tabi ki uzantıları konusu da dikkatle irdelenebilir meraklıları tarafından.

Tekrar Zafer Ateşi’ne dönersek, annesi Gold Hyperion’ın annelik kariyerinde birçok başarılı at ürettiğini görmekteyiz. Doğanbey, Wazdano ve Sasanibeyi isimlerini zikredebiliriz bu bağlamda…

Zafer Ateşi’nin büyük annesi Ultra Vires, ülkemizde yurt dışında ithal edilmiş olup kısrağın yurt dışında doğurduğu yavrulardan Ulterior Motive’in İrlanda da G3 Meld Stakes’i kazanmıştır. Bu da bize Gold Hyperion’un kaliteli yavrular üretmesinde annesinin önemli bir rolü olduğunu gösterir. Ayrıca Ultra Vires’ın anne kardeşlerinden Dawn Review de sınıf koşu kazanmış başarılı bir attır. Dawn Reviewe Fair Trial torunu March Past’ın temsilcisi olup Zafer Ateşi’nin kısrak babası Pharly’nin babası Lyphard’ın kısrak baba hattı da Fair Trial’dan gelmektedir.

Zafer Ateşi ve Hasafet – G1 Türkiye Jokey Kulübü Koşusu
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir