2 Yaşlıların ilk G1’ini CALL TO VICTORY kazandı!

3 sezon süren yarış yaşamı boyunca katıldığı 18 koşuyu da kazanan ve 3 yaşlı döneminde Triple Crown yaparak büyük bir başarı elde eden Türk yarışçılığının unutulmaz ismi Karayel adına 17 Ağustos 2019 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromu’nda koşulan 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G1 koşuyu, Ayşegül Kurtel’in sahibi ve yetiştirici, Onur Özelcanat’ın ise antrenörü olduğu Call To Victory (2y de Victory Gallop – Serap Gelin, Mountain Cat), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Rabenda’nın Komiserler Kurulu kararı ile koşudan çıkartılması neticesinde 5 safkanın katılımı ile 1300 metre çim pistte koşulan 380.000 TL birincilik ikramiyeli mücadeleyi, düzlüğe dış kulvarda 3’üncü sırada çıkıp 300’den sonra artan temposu ile rakiplerini yakalayan Call To Victory, finişte farkı 3.5 boya çıkartarak 1’18”46’lık derecesi ile kazanırken, bu safkanın arkasında sonlardaki etkili atakları ile Prior (Victory Gallop) ikinci, onunda bir burun gerisinde Vahşi Kız (El Corredor) üçüncü, yarım boy arkada Hasanet (Offlee Wild) dördüncü oldu.

5’inci startında üst üste 4’üncü kez finiş çizgisini önde geçen Call To Victory, kariyerinin 3’üncü Grup ve ilk G1 galibiyetini elde ederken, kazancını da 888.855 TL’ye yükseltti.

Call To Victory (Ahmet Çelik)

Victory Gallop – Mountain Cat Nick’i…

Ülkemizin gelmiş geçmiş en efsane yarış atlarından biri olan Karayel adına düzenlenen yarış Cumartesi Ankara mitinginin en önemli koşusu idi. 1989 yılından bu yana düzenlenmekte olan koşu, 2013 yılından itibaren G1 statüsüne yükseltilmesi ve 2 yaşlılara mahsus olması itibari ile ayrı bir öneme haiz olmuştur.

Ağustos ayı ortalarında 2 yaşlılara ait G1 yarışı kazanabilmenin en önemli kriterlerinden biri de sanırım bu dönemde hazır olabilmek veya başka bir ifade ile erken gelişimin sağlanabilmesi olsa gerek taylar adına…

Peki, erken gelişmeyi sağlayan etken veya etkenler nedir? Bu soruya birçok cevap verilebilir tabi ki. Yine de bizler işin ağırlıklı olarak soy yönüyle ilgilendiğimiz için çözümü buralarda aramayı seçenlerdeniz.

O halde tekrar 2019 yılı Karayel Koşusu neticelerine dönersek, kazanan Call To Victory ve ikinci Prior’un Victory Gallop temsilcileri olduğunu görmekteyiz. Bu iki atın anne hatlarına bakıldığında da karşımıza bir ortak nokta daha çıkmaktadır ki, bu da Mountain Cat‘dir. Yani 2019 yılı G1 Karayel Koşusu birinci ve ikincileri Victory Gallop-Mountain Cat nick sahibi taylardır.

O halde bir daha soralım: Taylıklarının hemen hemen başlangıç sürecinde bu iki tayın da G1 yarışta başarılı ve hazır olmasındaki soy faktörü nereden kaynaklanmaktadır? (Muslihiddin Gurup)

Karayel Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

2 thoughts on “2 Yaşlıların ilk G1’ini CALL TO VICTORY kazandı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir