2021 Genel Hükümlerinde Yapılan Değişiklikler

2021 Yılı Genel Hükümlerinde Yapılan Değişiklikler

 • G1 koşuları koşan atların bu koşudan sonra katılabileceği koşulara ait şartlar için belirlenen süre sınırlaması olan “G1 koşusuna katıldıkları yıl içinde” şeklindeki önceki uygulama “G1 koşusuna katıldığı koşu tarihini takip eden günden itibaren 12 aylık süre içerisinde” şeklinde değiştirilmiştir. (Madde-4/ç)
 • Pandemi nedeniyle iptal edilen 82 yarış günü sonrası Haziran ayında tekrar başlayan yarış programlarında çok sayıda koşmamış veya koşu kazanmamış at/tay bulunduğundan dolayı Maiden ve Şartlı 1 koşularda bölünme için getirilen Haziran ve Temmuz aylarına ait koşularda en fazla dört koşu olarak bölünebilme hükmü kaldırılmış olup söz konusu koşular en fazla üç koşu olarak bölünebilecektir. (Madde-6/ç)
 • Kayıt ve deklaredeki saat değişiklikleri aşağıdaki gibi güncellenmiştir
 • Handikap koşularda azami sıkletin 2 kg. altında olan atlar ve bu sıkletin üzerindeki ağır kilo taşıyan atların deklare saatleri öne çekilmiş ve 45 dakika ile sınırlandırılmış olup, saat 17.30 ile 08.15 arasında yapılabilecektir.

(Madde-6/d) (Madde-7)

 • Yedekte kalıp ön deklaresi yapılan atların jokey deklarelerinin kabulü ve değerlendirilmesi için belirlenen süre 15 dakika uzatılarak 10.15 olarak değiştirilmiştir. (Madde-6/d)
 • Satış koşularına katılma ve kazanma ile ilgili şartlar aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir ve aşağıdaki tablo eklenmiştir;

Bir at aynı yıl içinde Satış1, Satış2, Satış3 ve Satış4 koşularını bir defa kazandıktan sonra alt kategorideki satış koşularına katılamaz, aynı kategorideki satış koşusuna ise tekrar kazanana kadar katılabilir. Bir üst kategorideki satış koşularına aynı şartlarla katılabilir. (Madde-8/h)

1 adet kazanan 2’inciyi kazanana kadar katılabilir Katılamaz
Satış-4 Satış-4 Satış-3

Satış-2

Satış-1

Satış-3 Satış-3

Satış-4

Satış-2

Satış-1

Satış-2 Satış-2

Satış-3

Satış-4

Satış-1
Satış-1 Satış-1

Satış-2

Satış-3

Satış-4

 

Tüm koşularda birincilik ikramiyesinin % 5’i oranında beşincilik ikramiyesi verilecektir. (Madde-12)

 • Atların koşulara iştirak edebilmeleri için yarış hayatı boyunca son koştuğu 20 koşuda yapmaları gerekli olan performans şartlarından biri olan “Ya da dört adet 2.lik, 3.lük, 4.lük” şartına 5.lik ilave edilmiştir. (Madde-15/b)
 • Pist değişikliği ile ilgili “Pistlerin özel durumlarına göre Yarış Komiserleri koşuları çim veya kum piste alabilir ancak G1, koşularda pist değişikliği yapılamaz.” Maddesinde geçen pist değişikliği yapılamayacak koşulara G2, A2 ve Uluslararası koşular ilave edilmiştir. (Madde-15/e)
 • Hava koşulları dolayısı ile çim ve kum pistlerin ölçüm değerlerinin ağırlaşması sonucu meydana gelebilecek her türlü olumsuzluğu önlemek amacı ile aşağıdaki ekleme yapılmıştır;

At sağlığı ve müşterek bahisler yönünden olumsuz bir durumla karşılaşmamak için, İstanbul hipodromu sentetik pisti hariç olmak üzere yarış komiserler kurulunca hipodromların çim ve kum pistlerinin yarıştan önce alınan ölçüm sonuçlarının çim pist için ağır, çok ağır ve kum pist için sulu olması durumlarında at ilgilileri herhangi bir şarta bağlı olmaksızın ilgili hipodromun ilk koşusundan bir saat öncesine kadar atlarını koşulardan çıkartabilirler. Bu durumda çıkartılan atların sahiplerine hiçbir kayıt, taksit ve deklare ücreti iade edilmez. (Madde-15/e)

 • Koşu sonucuna ilişkin yapılacak şikayet ve itirazlar için depozito ücreti 500 TL olarak belirlenmiştir. (Madde-15/i)
 • Ahır tahsisleri ile ilgili aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır;
 • Eküri blokları içerisinde ahır tahsisi olan bir atın, “satış koşusunda satılması” durumunda atın ahır tahsisi iptal edilir. Maddesinde geçen altı çizili bölüm “koşularda satılması” şeklinde değiştirilmiştir. (Madde-15/k-ç)
 • Doping cezası bulunan atlara cezalarının bitim tarihinden 30 gün öncesine kadar yapılabilen ahır tahsisi 60 güne çıkarılmıştır. ; (Madde-15/k-e)
 • Atların start hakemini emrine girmeleri ve koşuların başlaması ile ilgili aşağıdaki tanımlama ve değişiklik yapılmıştır;

“Start Giriş” talimatı atlar start makinası arkasında toplanıp beyaz şerit çekildikten sonra başlar. Talimat verilişinden itibaren 10 dakikalık süre içinde tüm atların starta girmesi gerekir. Bu süre içinde starta girmeyen atlar koşudan çıkartılarak start hakemince start verilir. (Madde-15/o)

 • Binek ücreti 180 TL olarak belirlenmiştir. (Madde-15/p)

2021 Yılı Koşu Kayıt Şartlarında Değişiklikler

 • Şart baremleri ikramiyelerdeki artışa paralel olarak yaklaşık %35 oranında arttırılmıştır.
 • Maiden koşularda kazanca göre 3, 4 ve 5 kiloya kadar ek ağırlık ile koşma şartı getirilmiştir.
 • Satış koşularına katılım için belirlenecek satış bedelleri, puanlama sistemi ve bedel indirimlerinde aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır;

SATIŞ-1 koşusu satış bedeli 65.000 TL, bedel indirim her 3.000 TL için 1 kg,

SATIŞ-2 koşusu satış bedeli 85.000 TL, bedel indirim her 4.000 TL için 1 kg,

SATIŞ-3 koşusu satış bedeli 120.000 TL, bedel indirim her 5.000 TL için 1 kg,

SATIŞ-4 koşusu satış bedeli 160.000 TL,

MAİDEN SATIŞ koşusu satış bedeli 100.000 TL olarak belirlenmiş ve

SATIŞ-3 koşusu handikap puanı giriş limiti olan 30 puan kaldırılmış,

SATIŞ-4 koşusu handikap puanı giriş limiti 45 den 30 puana düşürülmüştür.

 • Kısa vadeli 18 handikap (Orhan Meker/Cevdet Karataş) koşularına katılabilmek için kazanılması gereken kazanç limiti yıl içerisindeki ikramiye artışına paralel olarak 900.- TL ye yükseltilmiştir.

(Duyuru maddelerinin numaralandırılmasında Genel Hükümlerin madde sıralaması göz önünde bulundurulmamış olup, ilgili Genel Hüküm maddeleri satır sonlarında belirtilmiştir.)

 

News Reporter

1 thought on “2021 Genel Hükümlerinde Yapılan Değişiklikler

 1. Yapılan değişikliklerke ilgili yarış severlerin fikri sokulmaz battı çıktı kökenler var saka değil vize yaptırıp 2yilda 1 kere ata binen jokey var.bakıyorsunuz o kosuyda kazanıyor.komiserler.kurulu el at

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir