2021’de namağlup Dişi Tay’a gidiyor!…

16 Nisan 2021 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-8/D F.Derya Beşikçi Koşusunu, Adil Mert Kaya’nın sahibi ve yetiştiricisi, Tezcan Taşar’ın antrenörü olduğu Atomic Blonde (3y ad Captain Rio – Lady Smith, Perfect Storm), jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı.

Koşuda ikinciliği geçen senenin G1 Çaldıran Koşusu galibi İllüzyon (Kaneko) elde ederken, mücadeleden Bouvet (Luxor) üçüncü, Kar Kız (Gregorian) dördüncü, Age Of Love (Mendip) ise beşinci olarak ayrıldı.

Atomic Blonde (Ayhan Kurşun), İllüzyon (Halis Karataş), Kar Kız (Gökhan Kocakaya)

2021’de hiç geçilmedi…

Geçtiğimiz yıl 2 yaşlı olarak çim pistte 2 kez start alan ve biri maiden, diğeri Şartlı-1 olmak üzere koştuğu 2 yarışı da kazanamayan Atomic Blonde, 2021 yılı ile birlikte muazzam bir çıkışa geçti ve sentetik pistte üst üste koştuğu 3 yarışı da kazanarak kış sezonunu namağlup bir şekilde kapattı.

Sezonun en önemli klasiklerinden Dişi Tay Deneme Koşusunun en önemli provası olan Derya Beşikçi Koşusuna tırnaklarının ucunda gelen ve geçen senenin en başarılı taylarından İllüzyon ve Kar Kız ile birlikte sezonun hemen başında bir araya gelen safkan, süratli başlayan yarışın ilk metrelerinde orta grupta bir yer edindi ve son viraja kadar bu pozisyonunu koruyarak son düzlüğe çıktı.

400’de bariyer dibindeki İllüzyon’un hemen dışını tutan ve buradan yaptığı sprinti ile önde keçen Kar Kız’a tehdit oluşturmaya başlayan Atomic Blonde son 150’de rakibini bastırıp öne geçerken, bu metrelerde dış kulvara çıkan İllüzyon’un baskısına maruz kalsa da, kusursuz bir biniş sergileyen jokeyi Ayhan Kurşun ile aynaya kadar olan mesafede rakibine direnmeyi başarıp 1’24”85’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

6’ıncı startında 4’üncü birinciliğini elde eden Atomic Blonde, Derya Beşikçi Koşusu zaferi ile hem çim pistteki ilk birinciliğini elde etti, hem de 2021 yılındaki geçilmezliğini sürdürmeyi başardı.

İlk KV-8 birinciliğinde İllüzyon ve Kar Kız gibi Grup galibi hemcinslerini geride bırakmayı başaran dişi tay, bu performansı ile Dişi Tay Deneme klasiğindeki yerini de sağlama aldı.

Atomic Blonde (Ayhan Kurşun)

Captain Rio/Perfect Storm…

Atomic Blonde’nin babası son dönemde Innovation ve Regardless ile yeniden gündeme gelen Captain Rio’dur. Annesi Lady Smith ise 7 Kısa vade galibiyetinin yanı sıra A3 ikinciliği de bulunan bir Perfect Storm kızıdır. Mali’den daha önce doğurduğu dişi tayı hiç start almayan Lady Smith’in start alan ilk yavrusu Atomic Blonde’dir.

Kısrağın annesi Ana Kraliçe tercihli bir kısrak olup Marlin’den G1 Cumhurbaşkanlığı ve G1 Kısrak Koşuları galibi Ateşin Kızı’nı vermiş özel bir damızlıktır. 10 yavrusundan 9’u yarış kazanan ve toplam 3.5 Milyon lira hasılat elde eden kısrak 2017 yılında yaşamını yitirmiştir.

News Reporter

3 thoughts on “2021’de namağlup Dişi Tay’a gidiyor!…

  1. Bu sene dişilerin senesi illüzyon çok geç kaldı trafik sorunu yaşadı bir daha yarış illüzyon çok iyi koşacak bence rövanşı alır.

  2. H.karatas bariyer dibinden 2. Hatası.. illüzyon çok iyiydi,kazanırdı..kamçı vurmamak için yarışları kaybediyor..rakip jokeyler atları döve döve getiriyor..Halis Karataş doymuş..fazla sıkıştırmiyor atları..altılı yaparken bunu gözönüne almak lazım..

  3. ATOMİC BLONDE …. Gazi koşusunun favorileri arasına girmiştir. Tam mesafe atıdır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir