2021’deki geçilmezliğini Dişi Tay Deneme ile taçlandırdı!

16 Mayıs 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan ve 3 yaşlı Dişi İngiliz taylarına mahsus yılın ilk klasik mücadelesi olan G1 Dişi Tay Deneme Koşusunu, Cem Sevim’in sahibi, Calumet Farm’ın yetiştiricisi ve Kazım Melike’nin antrenörü olduğu Light Of Darkness (3y dd Red Rocks – Charming Legacy, Danehill), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Melinam (Lion Heart) elde ederken, mücadeleden Mandalorian (Anatoly) üçüncü, Silent Wave (Torok) dördüncü, Laetita (Native Khan) ise beşinci olarak ayrıldı.

Light Of Darkness (Özcan Yıldırım)

Bu yıla Mevlana Koşusu ile start verdi…

Yarış yaşamının 11’inci startında 6’ıncı birinciliğini elde eden Light Of Darkness, yarış hayatına 19 Temmuz 2020 tarihinde İstanbul sentetik pistinde dördüncü olduğu Şartlı-1 mücadele ile başladı. Kariyerinin ikinci startında çim piste çıkan ve dişilere maiden olan bu mücadeleyi kazanarak ilk birinciliğini elde eden safkan, ardından çim pistte koştuğu G3 I.İnönü ve A3 Prof.Dr.Kenan Binak Koşularından üçüncülükle ayrıldı.

Bu yarışların ardından koştuğu 2 Kısa Vade mücadelede beklentilerin altında bir performans sergilese de, 2020 yılını ve aynı zamanda 2 yaşlılık dönemini sentetik pistte üst üste elde ettiği Şartlı-5 ve G3 K.Sahir Kurutluoğlu galibiyetleri ile başarılı bir şekilde kapatan klas dişi tay, bu yıl ilk olarak erkek rakipleri ile beraber mücadele ettiği A3 Mevlana Koşusunda boy gösterdi. 7 erkek rakibine karşı tek dişi olarak mücadele ettiği koşuyu 3 boy farkla kazanan Light Of Darkness, böylelikle 4 ay aranın ardından parlak bir geri dönüşe imza atmış oldu.

Yaz Sezonunu Ergin Talay Koşusu ile açtı…

Ergin Talay Koşusu safkanın yaz sezonu katıldığı ilk mücadeleydi. Dişilere mahsus F.Derya Beşikçi Koşusunda hemcinslerinden 2 kilo fazla ağırlık ile koşmak yerine bu koşuda erkek rakipleri ile kilo kiloya koşmayı tercih eden yetenekli dişi tay, sergilediği parlak performans ile üst üste dördüncü yarışını kazanırken, 2013 yılında bu koşudan galibiyetle ayrılan Pancar’dan 8 sene sonra Ergin Talay Koşusunu kazanmayı başaran ilk dişi tay olmayı bildi.

Ergin Talay Koşusundaki parlak performansı ile Light Of Darkness Dişi Tay Deneme’nin de en iddialı isimlerinden biri olduğunu göstermişti. Kasım ayından bu yana koştuğu tüm yarışları kazanan safkan, bu önemli klasik mücadeleye İllüzyon’dan sonraki ikinci şanslı tay olarak çıktı.

1’36”09 ile kazandı…

Dişi Tay Deneme bu sene 13 safkanın katılımı ile koşuldu. Light Of Darkness ilk metrelerde ısrarla ön tarafa çıkmak istediyse de, kendisinden daha ayağına çabuk rakipleri buna izin vermeyince 1200 direğini grubun ortalarında, 800 direğini ise bariyer dibinde altıncı sırada geçti.

Son düzlüğe çıkılırken en iç kulvarda beşinci sıraya yerleşen safkan, 500’den itibaren önde liderliğini sürdüren Silent Wave’in içini zorlamaya başladı. Neredeyse bir atın girebileceği boşluğu gözüne kestiren Özcan Yıldırım, bariyer ile Silent Wave arasındaki bu yerden hücum etmek için ortaya koyduğu ısrarlı çabalarına koşunun son 300 metresinde karşılık buldu.

Öndeki rakibinin içinden girdiği gibi çıkan ve bu metreden sonra finişe kadar olan mesafede temposunu düşüremeyerek rakiplerine hakimiyetini kabul ettiren Light Of Darkness, mücadeleyi de 1.5 boy farkla ve 1’36”09’luk derecesi ile kazanmasını bildi.

Melinam; İzmir kumunda Kv-7 galibiyeti sonrası Ankara’da KV-7 Ankara Barosu beşinciliği ile geldiği Dişi Tay Denemede şahane bir performansa imza atarken, mesafe uzadıkça şansının daha da artacağını gösteren bir ikincilik elde etti.

Mandalorian; Koşuyu kazanan Light Of Darkness’ın 3 boy arkasında son düzlüğüne çıktığı mücadeleyi bu rakibinin 2 boy arkasında üçüncü tamamladı.

Silent Wave; Mücadelenin temposunu belirleyip aynı zamanda bütün yükünü çekti. Üstelik Light Of Darkness’a bariyer dibini vererek rakibinin işini bir hayli de kolaylaştırdı ama bütün bunlara rağmen parlak bir dördüncülüğe imza attı.

Laetita; Henüz maiden bir tay olarak geçen yarışında olduğu gibi bu yarışında da dikkate değer bir performans sergiledi.

İllüzyon; Beklentilerin çok altında bir yarış koştu. Sert pistten etkilenmiş olabileceği akıllara geldi. Bugün için gerçek performansından uzaktı…

Light Of Darkness (Özcan Yıldırım)
News Reporter

4 thoughts on “2021’deki geçilmezliğini Dişi Tay Deneme ile taçlandırdı!

  1. lod benim için özel at oldu… keşke gazi katılma şansı olsaydı bu özel kız neleri neleri başaracak ayağına taş değmesin… ilüzyon için bir şey söylenecekse ben karataş in kırbaç kullandığını görmedim bir yer dışında acaba bir şey mi hissetti halis…artı bir parantez kızım melike ne güzel anneymişsin sen bee… melinam gibi bir at daha kazandırdı pistlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir