3 ay sonra buluştular, G3 mücadeleyi kazandılar…

8 Ağustos 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2200 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G3 Mimar Sinan Koşusunu, Esra Atman’ın sahibi ve yetiştiricisi, Metin Acar’ın ise antrenörü olduğu Giant Dream (3y ae Red Giant – Athena, Shrewd Idea) jokeyi Halis Karatal ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Overlord (Three Valleys) elde ederken, mücadeleden Turgutlu Efesi (After Market) üçüncü, Peaky Blinders (Justenuffhumor) dördüncü, Chaotic (Azaraks) ise beşinci olarak ayrıldı.

Giant Dream (Halis Karataş)

Usta jokeyi ile ilk Grup galibiyet…

Yarış hayatına bu sene 3 yaşlı olarak Şubat ayında başlayan ve kış sezonunun sonlarında sentetik pistte koştuğu iki yarışta önce Şartlı-1 koşuda ikinci, ardından maiden koşuda birinci olan safkan, yaz sezonu çim piste ilk kez ayak bastığı Kv-9 Sadık Eliyeşil Koşusunda boy göstermiş ve bu zorlu mücadeleyi Burgas, Berken ve Ontario’nun arkasında dördüncü tamamlamıştı.

Bu yarıştan yaklaşık 3 hafta sonra katıldığı Kv-9 Dinçer Cebeci Koşusunu parlak düzlük sprinti ile Cagner ve Overlord’un önünde kazanmasını bilen Giant Dream, Gazi yolunda son hazırlık yarışı olan G2 Sait Akson Koşusuna değişen jokeyi Mehmet Kaya ile girmiş ve koşuyu Real Runner, Megaloman ve Red Luck’ın arkasında dördüncü bitirmişti.

Gazi Koşusunda istenilen performansı sergileyemeyen safkan, yaklaşık 1 ay sonra start aldığı Kocatepe Koşusunda da kısa mesafeden etkilenerek başarılı olamadı.
İlk 4 yarışında Halis Karataş, Sait Akson Koşusunda Mehmet Kaya, Gazi Koşusunda Mustafa Çiçek ve son kez 1400 metrede koştuğu Kocatepe Koşusunda Sadettin Boyraz ile piste çıkan Giant Dream, 3 ay aradan sonra tekrar bir araya geldiği usta jokeyi ile Mimar Sinan Koşusunda başarılı bir performansa imza attı.

Startla birlikte bariyer dibini tutan ve ilk viraja dördüncü sırada girip karşı düzlüğe bir basamak gerileyerek beşinci pozisyonda çıkan Giant Dream, son virajı da aynı şekilde dönüp son düzlüğe çıktı. 400’den itibaren artan temposuyla pistin ortasından kendisine güzel bir kulvar bulan safkan, son 200’de rakiplerine hakimiyetini hissettirip sonraki metrelerde farkı 2 boya çıkartarak 2’16”39’luk derecesi ile birinciliğe uzandı.

Kariyerinin 8’inci startında 3’üncü birinciliğini elde eden 3 yaşlı erkek tay, aynı zamanda ilk Grup koşu zaferine de imza atmış oldu…

News Reporter

2 thoughts on “3 ay sonra buluştular, G3 mücadeleyi kazandılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir