3 kez 4.Kemiyetülırak, orada bırak!

Kum pistte ikince kez G1 klasında yarış kazanması ile bir kez daha dikkatleri üzerine çeken Oğuzboylu, ayrıca Çim Pistte kazandığı G3 ve Sentetik pistte elde ettiği G1 ikinciliği ile de dikkat çekici bir çizgi izlemiştir.

Nihayetinde üç pistte de başarılı olabilen bir attan bahsediyoruz ve bu itibarla soy ağacı irdelenmeye değer…

Babası Anka, Emiroğlu ile Tulyad kızı Hatun Nilay’dan olmadır ki, ayrıca Oğuzboylu’nun üçüncü annesi Mahsuse 40’ın da Tulyar kızı olduğunu görmekteyiz. Bu itibarla Oğuzboylu, Tulyar üzerine 4*4 akrabadır. Diğeri nerede diye soranlar olabilir diye Tulyad’ın da Tulyar oğlu olduğunu ilave edelim notlarımıza…

Yine de Oğuzboylu’nun soy ağacında üçlü ve değerli bir soy etkileşimi vardır.

Oğuzboy’lunun dedesi Emiroğlu, Kemiyetülırak 31’in oğludur ve bu kısrak da annesi Kemiyetülırak 22 vasıtası ile efsane kısrak Kemiyetülırak 4’e çıkar.

Kemiyetülırak 4’ün bir başka önemli yavrusu ise Padişah’tır. Padişah da Anka’nın büyük annesi Sübeyhi 31’in babasıdır.

Padişah’ın tam kardeşi ve dolayısıyla yine Kemiyetülırak 4’ün bir başka önemli veya daha doğru ifade ile belki de en önemli yavrusu ise Satvet’tir. Satvet ise Oğuzboylu’nun büyük annesi Albatur’un babasıdır.

Dolayısı ile Oğuzboylu’nun soy ağacı, Kemiyetülırak’ın üç farklı soy uzantısı ile örülmüş durumdadır ve şüphesiz başarısında soy etkeni açısından çok değerli bir noktaya işaret eder bu üçlü birliktelik.

Dolayısı ile üç kez 4.Kemiyetülırak, orada bırak da diyebiliriz!

Oğuzboylu (Selim Kaya)
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir