3 Yaşlı İngiliz Tayları Handikap Puanı Sıralaması…

Haziran ayının son Pazar günü koşulacak olan 96.Gazi Koşusuna yaklaşık 2 ay kala, 3 Yaşlı İngiliz taylarının Handikap Puanları da önem kazanmaya başladı.

Geçen seneye damga vuran ve bu senenin hemen başında koşulan sınıf koşularda iyi dereceler elde eden taylarla, kış sezonunu Adana ve İzmir’de başarılı bir performansa imza atan taylar sıralamada üst sıraları paylaştılar.

İlk 22’de Kurtel Ekürisinin 3 tayı bulunuyor…

Türkiye’nin en büyük ekürisi konumundaki Kurtel Ekürisinin 3 yaşlı İngiliz taylarına ait Handikap Puanı sıralamasında ilk 22’de 3 tayı bulunuyor. Bunlar; Geçen senenin G1 Karayel, G2 Sakarya ve G2 Kraliçe II Elizabeth Koşuları galibi şampiyon tayı Aegean Finale (Not This Time) 107 puanla listenin en başında… Son kez geçen sene 2 yaşlı olarak Ağustos ayında start alan ve kışın Dubai’ye gitmesine rağmen yaptığı galop sonrası ortaya çıkan bir sorun nedeniyle start almadan Türkiye’ye geri dönen safkan, yaz sezonunun ilk ayı bitecek olmasına rağmen henüz start alamadı. Klas tay Amerika’dan ithal edildiği için Gazi Koşusunda start alamayacak…

Ekürinin diğer tayı Final Dance (Declaration Of War) ise 100 handikap puanı ile sıralamada üçüncü sırada yer alıyor. Geçen sene 2 yaşlı olarak G2 Tay Deneme ve G2 TYAYSD Koşularını kazanıp G1 Çaldıran Koşusunda ikinci, G1 Karayel Koşusunda ise üçüncü olan safkan, kış sezonu gittiği Dubai’de koştuğu Listed yarışta ise dördüncü olmuştu. Sezonu Preveze Koşusu ikinciliği ile açan safkan, Erkek Tay Deneme Koşusu için hazırlıklara başladı.

Kurtel Ekürisinin ilk 22 tay içerisinde yer alan son safkanı ise Bold Sea Rover (Torok)… Geçtiğimiz yıl G3 II.İnönü Koşusu kazanıp, G2 TYAYSD Koşusunda ikinci, G1 Çaldıran ve G2 Sakarya Koşularında üçüncü olan doru erkek tay, yaz sezonunu Kv-8 Ergin Talay galibiyeti ile açtı. Bold Sea Rover listede 95 puanla beşinci sırada…

Kurtel Ekürisi

SİGOŞ ikinci sıradaki yerini korudu…

Geçen sene Ankara’da yarış hayatına başlayan ve kum pistte birinci ve ikinci olduğu iki yarışın ardından çim pistte sırası ile G2 Demokrasi ve Milli Birlik Günü Koşusunda üçüncü, G1 Karayel Koşusunda ikinci, A2 Eskişehir Sanayi Odası Koşusunda ikincii ve G2 Kraliçe II Elizabeth Koşusunda ikincilik elde eden Sigoş (Toruk Macto), ardından rotasını İstanbul’a çevirmiş ve sezonu Veliefendi Hipodromunda koştuğu G1 Çaldıran Koşusunu kazanarak kapatmıştı.

Kış sezonunu büyük ölçüde Adana’da geçiren ve Şubat ayının ortasında Ankara’ya gelen safkan, yaz sezonunu İstanbul’da koştuğu G3 Preveze Koşusunu kazanarak açtı. Çaldıran Koşusunda geride bıraktığı Final Dance’i Preveze Koşusunda bir kez daha mağlup eden Sigoş, bu performansı ile 103 puanını koruyarak sıralamadaki ikinciliğini pekiştirdi.

Sigoş (Gökhan Kocakaya)

Namağlup ama şanssız tay CEMALCAN…

Handikap Puanı sıralamasında 98 puanla dördüncü sırada yer alan Cemalcan (Hakeem), 23 Ekim 2021 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda kazandığı A3 Prof. Selahattin Batu Koşusu sonrası pistten topallayarak çıkmış, ardından veteriner hekimler tarafından yapılan tetkiklerinde ise ayağında kırık meydana geldiği için sezonu kapatarak tedaviye alınacağı duyurulmuştu. 6’da 6 yapan namağlup tayın henüz ciddi bir galobuna rastlanmadı.

Cemalcan (Müslüm Çelik)

ADALI Ekürisi 2 tayı ile ilk 22’de…

Türkiye Jokey Kulübü Başkan Serdal Adalı ve büyük oğlu Celal Alaz Adalı’nın sahip olduğu Bebesha (Agresivo) ve Zala Bey (Agresivo) ile Adalı Ekürisi, ilk 22’de 2 tayla yer alıyor.

Bebesha geçen yaz Ankara kumunda 2, kış sezonu Adana kumunda 2 olmak üzere bugüne dek tamamı kum pistte 4 yarış koştu ve bu yarışların hepsinden birincilikle ayrıldı. Yaz sezonunu henüz aşmayan dişi tay, 17 Nisan’da İstanbul iç pistinde 800 metrelik bir galop yaptı.

Zala Bey ise geçen sene Temmuz ayında Ankara çim pistinde koştuğu Şartlı-1 mücadeleyi ikinci tamamladıktan sonra bir daha 2 yaşlı olarak start almayıp, kış sezonu ilk yarışı olan kum pistteki maiden mücadeleye Ocak ayında çıkmış, bu mücadeleden de yine ikincilikle ayrılmıştı. İlk çim yarışına Adana’da Mart ayında çıkan ve 1800 metre mesafeli maiden mücadeleyi 4 boy farkla kazanan safkan, bu yarıştan 13 gün sonra koştuğu G3 Tendürek Koşusunu ise Action’un arkasında ikinci olarak tamamlamıştı. Yaz sezonunu İstanbul’da Kv-9 Sadık Eliyeşil Koşusu ile açan Zala Bey, 1900 metre çim pistte koşulan mücadeleyi Tendürek Koşusunda geçildiği Action’u mağlup ederek kazanmayı başardı.

Adalı Ekürisinin bu iki tayından Bebesha 94 puanla altıncı sırada, Zala Bey ise 93 puanla dokuzuncu sırada yer alıyor. Bebesha aynı zamanda dişi taylara mahsus sıralamada en üst sırada yer alıyor.

Zala Bey (Ahmet Çelik)

LORD OF YILMAZER ve KING FARRIER çime çıkmadılar…

Handikap Puanları sıralamasında 94 puanla Bebesha ile beraber altıncı sırayı paylaşan Lord Of Yıldızer (Red Giant), bugüne dek tüm yarışlarını kum ve sentetik pistte koştu. Çim piste henüz ayak basamayan ve Erkek tay Deneme Koşusunda start alıp almayacağı bilinmeyen safkan, sentetik pistte koştuğu tek yarışı beş atta beşinci tamamlarken, kum pistte koştuğu 10 yarışın 6’sını kazanıp, İzmir’de start aldığı G2 Alsancak Koşusunda galibiyetle ayrıldı.

Lord Of Yıldızer gibi sıralamada ilk 10 içerisinde yer alıp henüz çim piste ayak basmayan bir diğer safkan da King Farrier (Hakeem)… Ankara, Kocaeli, Adana ve İzmir kum pistlerinde 9 kez start alan ve bunlarından 5’ini kez kazanan doru erkek tay, İzmir’de A3 Willaim Giraud, Kv-9 Sultan ve Kv-8 Sedat Evliyazade Koşularını kazanıp, Kocaeli’nde Kv-6 mücadelede birinci, Adana’da A3 mücadelede ise ikinci oldu.

Lord Of Yıldızer (Halis Karataş)

GUILLOTINE ilk 10’daki ikinci Dişi…

3 Yaşlı İngiliz taylarına mahsus Handikap Puanları sıralamasında 92 puanla 10’unculuğu paylaşan isimlerden Guillotine (Marcavelly), listede ilk 22’de yer alan 4, ilk 10’da yer alan 2 dişi taydan biri… Geçen Kasım ayından bu sene ocak ayında kadar Adana kum pistinde koştuğu 5 yarışı da kazanan doru dişi tay, Mart ayında erkek rakipleri ile birlikte koştuğu Kv-9 mücadelede beşinci, son olarak yine Mart ayında Adana kum pistinde koştuğu Kv-9 Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Koşusunda ise Bebesha ve Ascot’un arkasında üçüncü oldu. Başarılı tay bakalım nasıl koşacağı büyük bir merakla beklenen çim piste ne zaman ve hangi koşuyla çıkacak?

Guillotine (Halis Karataş)

ACTION, DISPERGATÖR ve HAMASET…

En yüksek Handikap puanına sahip 22 tay içerisinde Action (Dai Jin, Dispergatör (General Quarters) ve Hamaset (El Corredor) 92’şer puanla ilk 10 içerisinde yer alan diğer taylar…

Action yarış hayatına geçen sene 2 yaşlı olarak Ankara’da başladı. Çim pistte 4 yarış koşan safkan bunların son ikisini kazanarak yaz sezonunu kapatıp Adana’ya geçti. Adana’da Aralık ve Mart ayları arasında kum pistte 4 yarış koşup bunlardan ikisini kazanan Action, kış sezonunu Zala Bey’i geride bıraktığı G3 Tendürek Koşusu zaferi ile kapattı. Yaz sezonunun başlangıç yarışı olarak Kv-9 Sadık Eliyeşil Koşusunu tercih eden doru erkek tay, bu mücadeleden Tendürek Koşusunda mağlup ettiği Zala Bey’in arkasında ikincilikle ayrıldı.

Dispergatör geçen sene 2 yaşlı olarak 10 yarış koştu. Kum pistte beş, sentetik pistte ise bir yarış kazanan safkan, çim pisti ilk kez denediği G1 Çaldıran Koşusunda altıncı oldu. Son olarak Aralık ayında Adana’da koştuğu A3 yarışı beşinci tamamlayan Dispergatör, yaklaşık 4 aydır start almıyor.

Geçen sene 2 yaşlı olarak Ankara ve Adana’da 7 yarış koşup kum pistte dört, çim pistte ise bir yarış kazanan Hamaset çok başarılı bir kış sezonu geçirdi. Öyle ki; Aralık ve Mart ayları arasında Adana kum pistinde start aldığı 5 yarışın 3’ünden birincilikle ayrıldı. Yaz sezonunu Ergin Talay Koşusu ile açan safkan, üçüncü kez çim piste çıktığı mücadeleyi dördüncü tamamladı. 2 hafta sonra Preveze Koşusu ile bir kez daha çim pisti deneyen doru erkek tay, bu defa daha iyi bir performans sergilediği mücadeleyi Sigoş ve Final Dance’in arkasında, Zorro’nun ise önünde üçüncü tamamladı.

Action (Özcan Yıldırım)

3 Yaşlı İngiliz taylarına mahsus handikap Puanı Sıralaması (ilk 22 tay)News Reporter

7 thoughts on “3 Yaşlı İngiliz Tayları Handikap Puanı Sıralaması…

  1. Lega Lady bu listedeki atların çoğundan iyi. Handikapör neye göre yapıyor çok merak ediyorum. Grup 2 ve a3 koşu kazandı bu kısrak.

    1. Cogusu hikaye puan ben inanmiyorum…Burgas en iyi handikap puanla gitti yurt disinda sondan birinci oldu geldi…Bizim burda gaz alma sadece sisiriyolar atlari gerisi fisss…

  2. bügüne kadar yurtdisinda en iyi handikap puanina ulasan atlarimiz dinyeper 114-sabirli 113- winriver win 112 tf gr2 ve gr 3 ikinciligi ve pan river 117 ( o gün sampiyon youmzaini ve campogolisti gecti ) .Tüm bunlarin yaninda türkiyede gelmis gecmis en iyi ingiliz sayilan karayel ( tahmini 124 ile 130 tf oldugu ), sinirsel sorunlari olmasa bir gömlek daha üst seviyeye cikabilecek ve gr1 seviyede olabilecek (tahmini 120-125 arasi ) bold pilot ,devir, hafiz,toraman,trapper,grand ekinoks,cartagena, nadas, call to victory ,long runner ,anatoly,maracaibo,waneta,lyra,johny guitar, aristocrat,ugurtay, ribella,popular demand,bekmezbey,dervisaga,velociraptor,miramis,souhtern dancer sayisiz iyi atlarimiz oldu , bunlarin cogunun avrupada antrene edilse g1 en ayindan gr2 seviyesinde oldugu ortadayken gazi kazanan bir burgas icin 85 seviyesi cok düsük zaten handikaporler 106 vermisler ki , daha iyi bir hazirlanmayla sabirli gibi listedden baslasaydi ve basarili olsaydi o da 110 üstüne cikabilirdi. sonucta bizim burada bu atlara 130 puan vermemiz hikaye kaliyor . konu arap ati olsa turbo ve ayabakanda gördük ki dünyanin en iyi arap ati yetistirici ülkelerinden biriyiz , onceden dahess´i izledigimde böyle düsünmezdim ama ne zaman turbo generali gecti ayabakanda denk kuvvetteki ararp atlarini anladimki arap atciligimiz üst seviyede belkide kanlarimiz cok cok iyi yoksa yetistricilik veya antreneden dolayi onlarida törpülüyor olabiliriz

    1. Söylediklerinize aynen katılmakta birlikte; Arap atçılığının çok kısıtlı bir coğrafyada yapıldığını da göz ardı etmeyelim. Avrupa ve Amerika’ da Arap atçılığı yapılıyor olsaydı muhtemelen yine nal toplardık. Yetiştiricilik, antreman, ahır, veteriner-hastane vb her konuda sınıfta kalıyoruz maalesef.

  3. Bana göre handikap puanı önemli değil gurup 1 ve 2 kazanan atlar bana göre flastir gerisi hikaye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.