36. Breeders’ Cup Festivali sona erdi

Dünyanın birçok ülkesinden başarılı safkanların bir araya geldiği ve bu yıl Kaliforniya eyaletinde bulunan Santa Anita Hipodromu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen 36. Breeders’ Cup Festivali 1-2 Kasım’da düzenlenen koşularla birlikte tamamlandı.

67.811 biletli yarışseverin yerinde takip ettiği festivalin son gününde koşulan ve kum pistte dünyanın en önemli koşularından olan G1 Breeders’ Cup Classic’te bu yıl Repole ve St. Elias Harası’nın sahibi olduğu, Todd A. Pletcher’ın antrenesindeki Vino Rosso (Curlin – Mythical Bride, Street Cry) jokeyi Irad Ortiz Jr. idaresinde zafere uzanan isim oldu.

3.3 Milyon birincilik, 6 Milyon Dolar toplam ikramiyeli G1 Breeders’ Cup Classic’te bu yıl 3+ yaşlı 11 safkan start aldı. 2000 metre kum pistteki koşuda Vino Rosso’nun ardında ikinciliği koşunun favori ismi Mckinzie (Street Sense) elde ederken Higher Power (Medaglia d’Oro) üçüncü, koşuda start alan tek kısrak olan Elate (Medaglia d’Oro) ise dördüncü oldu. Kazanan Vino Rosso için koşunun bitiriş derecesi 2’02”80 olarak kayıtlara geçerken, farklar 4 ¼ Boy-4 ¼ Boy-2 ¼ Boy şeklinde sonuçlandı.

2016 yılında Keeneland’den 410.000 $ bedelle alınan Vino Rosso, G1 Breeders’ Cup Classic zaferiyle birlikte kariyerinin 15’inci startında 6’ıncı galibiyetini elde etti. Bu yıl Santa Anita’da G1 Gold Cup’ı kazanan safkan, bu pistteki ikinci startında 2’inci Grup 1 birinciliğine ulaştı. 4 yaşındaki Vino Rosso, aynı zamanda 2007 yılında bu önemli koşuyu kazanan Curlin’in ikinci Breeders’ Cup galibi temsilcisi oldu.

BC Classic’te ilk, festival genelinde ise 11’inci galibiyetine ulaşan başarılı antrenör Todd Pletcher koşu sonrası yapmış olduğu açıklamada: “Özellikle son 5 haftadır idmanlarında çok iyi durumdaydı. Sadece doğru zamanda yola çıkıp Santa Anita’ya geldiğimizden emin değildik. Vino Rosso’nun 4 yaşlı olarak 3’lülüğünden daha iyi performans sergileyeceğini düşünüyorduk. Bu konuda haklı çıktığımız için ayrıca mutluyum.” şeklinde konuştu.

Vino Rosso

G1 BC Turf’te OCEAN CREST etkisi…

Aynı gün koşulan ve çim pistte birbirinden başarılı uzun mesafe atlarını bir araya getiren G1 Breeders’ Cup Turf müthiş bir birincilik mücadelesine sahne oldu. 2400 metre çim pistteki koşuda TJK aygırlarından Ocean Crest’in kısrak babası olduğu Bricks And Mortar (Giant’s Causeway – Beyond The Waves, Ocean Crest) jokey Irad Ortiz Jr. idaresinde zafere uzandı.

3+ yaşlı 12 safkanın katıldığı, 2.2 Milyon birincilik, 4 Milyon Dolar toplam ikramiyeli koşuda Bricks And Mortar’ın ardında ikinciliği son metrelere kadar birincilik mücadelesinin içerisinde olan bir diğer Giant’s Causeway temsilcisi United (Giant’s Causeway – Indy Punch, Pulling) elde etti.

Bu yıl dünyanın en yüksek ikramiyeli çim pist yarışlarından G1 Pegasus World Cup Turf Invitational ile G1 Turf Classic, G1 Manhattan Stakes ve G1 Arlington Million’dan zaferle ayrılan Bricks And Mortar, G1 BC Turf ile birlikte üst üste 7’inci birinciliğine ulaşırken kariyerinin 13’üncü startında toplam galibiyet sayısını ise 11’e çıkardı.

2019 yılı Breeders’ Cup festivalinin diğer koşularında alınan sonuçlar ise şöyle oluştu:

2.GÜN

G1 BC Distaff / 1800 metre kum – 3+ yaşlı kısraklar

BLUE PRIZE (Pure Prize – Blues For Sale / Not For Sale ) – Joe Bravo

G1 BC Mile / 1600 metre çim – 3+ yaşlı atlar

UNI (More Than Ready – Unaided / Dansili) – Joel Rosario

G1 BC Sprint / 1200 metre kum – 3+ yaşlı atlar

MITOLE (Eskendereya – Indian Miss / Indian Charlie) – Ricardo Santana Jr.

G1 BC Filly & Mare Turf / 2200 metre çim – 3+ yaşlı kısraklar

IRIDESSA (Ruler of the World – Senta’s Dream / Danehill) – Wayne Lordan

G1 BC Dirt Mile / 1600 metre kum – 3+ yaşlı atlar

SPUN TO RUN (Hard Spun – Yawkey Way / Grand Slam) – Irad Ortiz Jr.

G1 BC Turf Sprint / 1100 metre çim – 3+ yaşlı atlar

BELVOIR BAY (Equiano – Path of Peace / Rock of Gibraltar) – Javier Castellano

G1 BC Filly & Mare Sprint / 1400 metre kum – 3+ yaşlı kısraklar

COVFEFE (Into Mischief – Antics / Unbridled) – Joel Rosario

BREEDERS’ CUP – 1. GÜN

36.Breeders’ Cup Festivalinin 1. gün koşuları kapsamında, bu yıl ikinci kez “Future Stars Friday”  mottosuyla, 2 yaşlı tayların katıldığı Grup koşular gerçekleştirildi.

G1 BC Juvenile / 1700 metre kum – 2 yaşlı taylar

STORM THE COURT (Court Vision – My Tejana Storm / Tejano Run) – Flavien Prat

G1 BC Juvenile Fillies Turf / 1600 metre çim – 2 yaşlı dişi taylar

SHARING (Speightstown – Shared Account / Pleasantly Perfect) – John Velazquez

G1 BC Juvenile Fillies / 1700 metre kum – 2 yaşlı dişi taylar

BRITISH IDIOM (Flashback – Rose And Shine / Mr Sekiguchi) – Javier Castellano

G1 BC Juvenile Turf / 1600 metre çim – 2 yaşlı taylar

STRUCTOR (Palace Malice – Miss Always Ready / More Than Ready) – Jose Ortiz

G2 BC Juvenile Turf Sprint / 1000 metre çim – 2 yaşlı taylar

FOUR WHEEL DRIVE (American Pharoah – Funfair / More Than Ready) – Irad Ortiz Jr.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir