3’te 3 yaptı ve Kısrak Koşusunun favorisi oldu!

Fransa’nın ParisLongchamp Hipodromu, 26 Mayıs Pazar günü 2 G1 mücadeleye ev sahipliği yaptı. 3 Yaşlı Dişi taylara mahsus G1 Prix de Diane (Fransa Kısrak Koşusu) öncesi en önemli koşulardan olan 2000 metre çim pistteki G1 Prix Saint Alary’de birinciliğe uzanan isim Aga Khan Ekürisi’nin sahibi olduğu ve Christophe Soumillon  ile start alan Siyarafina (Pivotal – Siyenica, Azamour) oldu.

2 yaşlı olarak hiç start almayan ve kariyerine 4 Nisan 2019 tarihinde Saint-Cloud’da katıldığı koşuyu kazanarak başlayan Siyarafina, 22 Nisan’da ParisLongchamp’te yine 1600 metre çim pistteki koşuda etkileyici bir finalle galibiyete ulaşmıştı. G1 Prix Saint Alary ile birlikte ilk kez bir black-type koşuda piste çıkan başarılı tay bu galibiyetiyle aynı zamanda 3’te 3 yaparak geçilmezliğini sürdürmüş oldu.

Koşu sonrası antrenör Alain de Royer-Dupre yaptığı açıklamada: “Uzun zamandır çok iyi bir dişi tay olduğunu biliyorduk ve şu ana kadarki 2 yarışı da çok iyiydi. G1 Poule d’Essai des Pouliches’i pas geçmek zorunda kaldık fakat harika durumda ve mesafeyle ilgili sorun yaşayacağını düşünmüyordum. Şimdiki hedefimiz 16 Haziran’daki G1 Prix de Diane olacak.” şeklinde konuştu.

Öte yandan aynı gün ParisLongchamp’te koşulan ve 4 ve yukarı yaşlı 9 safkanın 1800 metre çim pistte birincilik mücadelesi verdiği G1 Prix d’Ispahan adeta nefesleri kesti. 2011 yılında Pan River’ın da jokey Selim Kaya ile start aldığı koşuda bu yıl Sheikh Mohammed Obaid Al Maktoum’un sahibi ve Roger Varian’ın antrenörü olduğu Zabeel Prince (Lope De Vega – Princess Serena, Unbridled’s Song), jokeyi Andrea Atzeni ile kazanan isim oldu.

Kariyerinin ilk Grup 1 zaferine ulaşan 6 yaşındaki Zabeel Prince, toplamda ise 10’uncu startında 6’ıncı galibiyetini hanesine yazdırmayı başardı.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir