40 yıldır yapılamayanı yaptı!

25 Temmuz 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G1/DHT Niğbolu Koşusunu, Melis Kurtel Emin’in sahibi, Anadolu Tarım İşletmelerinin yetiştiricisi ve Haci Demir’in antrenörü olduğu Gülhatmi (4y kk Tamerinoğlu – Dahi, Bilgin) jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Pıtır (Güntay) elde ederken, mücadeleden Kervantay (Onurkaan) üçüncü, Yükselabi (Bilgin) dördüncü, Ferit Baba (Son Mart) ise beşinci olarak ayrıldı.

Gülhatmi (Gökhan Kocakaya)

3’üncü G1 zaferi…

Yarış hayatının 14’üncü startında 5’inci birinciliğini elde eden Gülhatmi, geçen sene 3 yaşlı olarak kazandığı Hatay ve Cahide Koşularının yanına bu sene de Niğbolu Koşusu galibiyetini ekleyerek kariyerinin 3’üncü G1 zaferini elde ederken, aynı zamanda son 40 yılın bu koşuyu kazanan tek dişi atı olmayı da başardı.

Kum pistte hiç start almayan, sentetik pistte koştuğu tek yarışı ise üçüncü tamamlayan kalite kısrak, çim pistteki en önemli başarılarından birine imza attığı Niğbolu Koşusu birinciliği ile kazancını 2.8 Milyon liraya yükseltti.

2400 metre mesafeli koşunun ilk metrelerinde en geride kalan ve ilk virajı 8 atta 7’inci sırada dönen Gülhatmi, jokeyinin öndeki tempoyu beğenmemesi üzerine 1800 geçilirken dış kulvardan doldurdu ve 1400 startını üçüncü sırada geçti.1000 startı geçilirken hızlanmaya başlayan yarışta temposunu bozmayıp iki basamak gerileyerek son virajı beşinci olarak dönen safkan, 400’den itibaren pistin dışında yaptığı etkili sprint ile son 200’de rakiplerini yakaladı ve bundan sonra finişe kadar olan mesafede farkı 1.5 boya çıkartarak 2’47”29’luk derecesi ile tamamı erkek rakiplerinin önünde birinciliğe uzanan isim oldu.

News Reporter

8 thoughts on “40 yıldır yapılamayanı yaptı!

 1. Karataş A.Celikden amma tirsmis,hızlı Ahmet önde bitirecek sandı erken öne geldi.oysa dettori Ahmet hızlı Ahmet’i bitirmekle meşguldü.iki jokeyin hatalı binisleri g.kocakaya ya yaradı..apranti okulunda kötü örnek olarak gösterilmeli..akşam imparator ne söyleyecek bakalım..merakla bekliyorum..

 2. bence koşu ahmet çelik sayesinde belli oldu… öne düştü karataş erken hamle yaptı… eee karataş erken hamle yaptıysa kocakaya onu yakalayamazsam elimden gülhatmi gider diye koşuyu kazandı… baştan böyle sorun olmazdı barış kurdu binseydi… şimdi sorarım o sahiplere ahmet çelik neyi fazla yaptı… neyse yaaa amaaaannnnnn

 3. Dişi at almam, dişi at koşmam diye üfürükten prensip uyduranlara kapak olsun işte. Uçan,Hayatım,Storm Girl ,Şilan,Ahunaz gibi jenerasyonun en iyi erkelerini ezip geçen nice dişi Arap atları olmuştu. Bu başarıda ithal kısrak Sanibel IA nın payı da unutulmamalı.

 4. Kervantay en sevdigim arap atiydi handikap kosularda bile zevkle izliyordum taki vedat abisten karatasa gecene kadar gruplar sertlesti kabul ama keske vedat abise bu atla bir grup kosu kosma sansi verilseydi

 5. Arap yarışları sadece güney doğu bölgesinde bulunan hipodromlarda yapılmalı. Eğer dünya atciliginda yer edinmek istiyorsak Arap atları azaltılmalı

 6. Haha komik geldi birden öneriniz,ama tam tersi olabilir Ingiliz Atlari azaltilabilir Arap Alari cogaltilabilir.
  Cünki bizim basariyla isimiz olmaz.
  Ülke genelinde Amatörlük hastalik seviyesinde bizde.?

 7. Arap Atrı yarıoşlarının kendine has farklı bir tadı var. yarışsever olarak kaldırmasına karşıyım.Volga , Demirkır, Tunca ,Yavuzhan , Caş, hastay , Ağakaraca, Özgünhan, Odin, Odinhan , Tamerinoğlu gibi sayısız şampiyonlardan başlayan bir alışkanlığımız söz konusu. Koşu sayılarının azaltılmasına varım. Daha nitelikli safkanlarla nitelikli koşular koşulabilir. Arap atları için 20 yarış mevzusu Grup koşu performansı vermediği takdirde 12-15 arası olarak güncellenebilir amam kaldırılması yanlış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir