Jokey ve Aprantiler için yardım talebi…

Yarış Atı Binicileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Onur Öztürk; Tarım ve Orman Bakanlığı Yüksek Komiserler Kurulu Başkanlığına başvurarak jokey ve aprantiler için yardım talebinde bulunduklarını açıkladı.

Koronavirüs Salgını nedeniyle at yarışlarının iptal edilmesi kararına saygılı olduklarını duyuran Öztürk, öte yandan bindikleri yarışlardan kazandıkları primin dışında hiçbir geliri olmayan jokey ve aprantilerin ise zor durumda kaldığını ve çok uzun yıllardır jokey ve aprantilerin aldıkları ücretlerden kesinti yapılarak oluşturulan Jokey Kaza ve Yardım Sandığından jokey ve aprantilere yarışların yapılmadığı dönemlerde yardımda bulunulmasını talep ettiklerini söyledi.

Derneğin bakanlığa gönderdiği yazının içeriği şöyle;

“Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’nin açıklamaları neticesi ülkemizde yapılmakta olan at yarışları 20.03.2020 tarihinden ikinci bir bildirime kadar ertelenmiştir. Ülkemizin ve tüm dünyanın içinden geçtiği bu önemli dönemde çok yerinde olarak alınan bu kararı derneğimiz ve tüm üyelerimiz olarak destekliyoruz. 

Bu dönem içerisinde işi sadece at binmek olan ve başkaca geliri olmayan jokey ve aprantilerimizin maddi bir desteğe ihtiyaç duyacağı açıktır. Çok uzun yıllardır jokey ve aprantilerin aldıkları ücretlerden kesinti yapılarak Jokey Kaza ve Yardım Sandığındaki birikimlerin önemi şimdi daha da ortaya çıkmıştır. 

Jokey Kaza ve Yardım Sandığının idare kurulu Sayın Yüksek Komiserler Kurulu’dur. Dernek olarak Sayın Yüksek Komiserler Kurulu’nundan arz talebimiz, tek gelirleri at yarışlarında at binmek olan Derneğimize üye olsun veya olmasın tüm Türkiye’deki jokey ve aprantilerimiz için çalışamadıkları dönem içerisinde muhtaç olacakları yardımın bu sandıktan yapılacak ödemeler ile karşılanmasıdır. 

Bütçe Kanunu ile tespit edilen birinci derece devlet memuru harcırahının üç katı miktarında Türk Lirası günlük yardımın veya aylık asgari ücretin iki katı tutarında aylık yardımın yapılması hususunda karar verilmesi emir ve müsaadelerinizi saygı ile arz ve talep ediyoruz.”

News Reporter

8 thoughts on “Jokey ve Aprantiler için yardım talebi…

 1. Diskalifiye olan antrenörler için böyle de düşünülebilir di demi ne yerler ne içerler okuyan çocuğu mu var evi kira mi diye sayın pakdemirli bizi de düşünsün

  1. Hanımefendi siz de imza atarak mesleğinizi yapıyorsunuz bildiğim kadarıyla….kaçıncı defa diskalif oldunuz… diyelim ki af geldi…yine aynı şekilde çalışırsanız 3 gün sonra yine birşeyler gelebilir başınıza…Ayrıca yasaklı madde listesi de gözden geçirilmeli…daha çok doping (performans) özelliği taşımayan fakat tedavide sıklıkla kullanılan etken maddeler de listeden çıkarılmalı…

  2. Bir işe gir çalış kardeşim… At antrenörlüğü de nedir… Aklınızı mı kaçırdınız sizler… Sen kendi çiftliğinde bakıp hazırlamadağın at için nasıl kefil olursun… Nereden bilirsiniz o atın farklı takviyerle koşuya çıkmayacağını…. Böyle bir iş biçimi olmaz… Size tavsiyem bir işe girin alın terinizle çalışıp kazanın… Veya imza atacağınız atın sahibinden at üzerinde istenmeyen madde çıkmasını önlemek veya kendinize tedbir amaçlı tazminat sözleşmesi imzalatın.
   Atı sadece yarış günü ahırlar bölgesinde ve
   Eğer alımında gördüğünüzü
   Ve yarışı koşabilmesi açısından at üzerindeki tek katkınızın İMZA ATIP eğer almak olduğunu belirten sözleşme olmalı… İmza antrenörleri için…

 2. Ulkenin gercekleri ile karsi karsiya sizlerde kaldiniz devletin calisanlarina duyarsizligini 1987 yilindan beri bizler bagirirken ne yazikki toplumun cogunlugu sessiz kaldi gemisin kurtaran kaptan zihniyeti ile insallah sesinizi duyarlar devleti temsil edenler devletin 1. Asli gorevi beslenme barinma olan sosyal adaleti yerine getirmektir.

 3. Yarış atı olanlar ne yapsın hem sadece atı olup kazandığı yarışlardan geçinen geçinen kişiler var onlar ne yapaın seyis maaşı var sigortası var atın masrafı var onlar ne yapsın

 4. Yarışlarda şike yaparken yarış sever halkın ödediği paralarla beyler gibi yaşarken çok iyiydi şikeci jokeyler at sahipleri yüzünden at yarışlarında soğuduk oynamıyoruz artık bu camia içindekilere her müstehak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir