Adana Derbisinde kazanan; LONG RUNNER

4 Nisan 2021 Pazar günü Adana Yeşiloba Hipodromunda 2100 metre kum pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 Akdeniz Derbisini, Nimet Arif Kurtel’in sahibi, Mozaik Org.San.Tic.AŞ’nin yetiştiricisi ve Mehmet Demir’in antrenörü olduğu Long Runner (5y da Gio Ponti – Borrowing Base, Personal Flag), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

9 safkanın start aldığı mücadelede ilk metrelerde sertlik yapan ve jokeyini bir hayli uğraştıran Long Runner, ilk viraja dördüncü sırada girdi. Karşı düzlüğü de aynı pozisyonda çıkan ve yol boyunca ele tabi olmakta sorun çıkartan safkan, 800 direği geçilirken temponun hızlanması ile rahatladı ve son viraj dönülürken ikinciliğe sarktı.

400 direği Unknown Love’ın 1 boy üstünlüğü ile geçilirken dışından Long Runner sprinte kalktı. 200’de iki at başa baş duruma geldiler. Bu metrelerde en iç kulvarda da Kuru Soğan vardı. Son 100’de yarım boy, son 50’de 4/3 boy ara yapan Long Runner aynayı da bu farkla ve 2’15”93’luk derecesi ile önde geçen isim oldu.

Koşuda ikinciliği Unknown Love (Mastercraftsman) elde ederken, mücadeleden yarım boy geride Kuru Soğan (Yonaguska) üçüncü, starttan 4 boy gecikmeli çıkan Trilya (Yonaguska) dördüncü, El Nino (Victory Gallop) ise beşinci olarak ayrıldılar.

Long Runner (Gökhan Kocakaya) – Unknown Love (Mehmet Akyavuz) – Kuru Soğan (Özcan Yıldırım)

3’üncü Derbi zaferi…

Yarış yaşamının 22’inci startında 15’inci birinciliğini elde eden ederken kazancını 8.1 Milyon liraya yükselten Long Runner, 4 ay ara ile Akdeniz Derbisini üst üste ikinci kazanırken, geçen sene kazandığı Ege Derbisi ile toplam Derbi galibiyetini 3’e çıkarttı.

Kariyerinin 11’inci Grup 1 zaferini elde ederek çok uzun yıllar kırılamayacak bir başarıya imza atan safkan, Akdeniz Derbisindeki bu parlak zaferi ile 2021 yaz sezonu öncesinde de İstanbul ve Ankara’da koşulacak Grup koşuların en büyük favorisi olduğunu gösterdi.

News Reporter

4 thoughts on “Adana Derbisinde kazanan; LONG RUNNER

  1. Mehmet akyavuz super bir jokey.ona asla birşey diyemem.ancak bu yarışta unknow love /a sadettin boyraz binseydi ati getirir miydi?

  2. Unklown love long lunnerden daha iyi koştu bence yarışın yükünü çekti ama yarış tabi yavaş gitti long lunner biraz zor kazandı sanki yurt dışında nasıl koşacak acaba

    1. Bu tempoda kazanması bilr imkansızdı işine gelmez bu tempo geçen sezonda geçildiği yarışlarda bu taktik ile geçtiler ona rağmen gökhan bu sefer yemedi ve yarışı önde kovaladı yurt dışına gelince bu pandemi ve sahibinin kararı ile olabilir bu sene kazanamadığı topkapı ve byerley Türk ü mutlaka kazanmak isteyecektir birde cumhurbaşkanlığı yani atın koşabileceği yarış sayısı esasen belli. Ama günümüzde yılların rekorunu kıran gerçekten Türkiye şartlarının üzerinde olan bir safkana bile acaba öyle mi böylemi diyebiliyoruz gerçekten ayakları düz bassın son 7 gazi şampiyonunun aktif olmadığı bir zamanda iyi ki gazi kazanmamış bile demek geçiyor içimden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir