AEGEAN FINALE’den Meydan’da bir ikincilik daha…

Dubai Yarış Karnavalı kapsamında Meydan Hipodromundaki ikinci yarışına bu akşam saat 18.45’de çıkan Aegean Finale, mücadeleden jokeyi Ayhan Kurşun ile ikinci olarak ayrıldı.

17 Şubat 2023 Cuma günü Meydan Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan Lord Glitters Handicap’ta düzlükte yol bulmakta zorlanmasına rağmen ilk yarışına oranla aynı mesafede 1 saniye daha iyi bir performans sergileyip, son 300’den sonra yaptığı müthiş sprint ile 1’34”51 ile biten mücadelede bir baş farkıyla Godolphin Ekürisine ait New Kingdom’a geçilen safkan, bu performansı ile final gününde start alabilmek adına da önemli bir adım atmış oldu.

New Kingdom ve Aegean Finale

Onur Özelcanat’ın antrenörlüğünü yaptığı Aegean Finale’nin sahibi genç atçılardan Musa Özdemir, hafta iç yapmış olduğu bir açıklamada başarılı safkanın bu kez ülkemizde yaşanan ve yüzyılın afeti olarak tanımlanan Depremde zarar gören vatandaşlarımız için mücadele vereceğini ve kazanacağı yarış ikramiyesini Depremzedeler için bağışlayacağını açıklamıştı. Aegean Finale bu yarıştaki ikinciliği ile 16.000 $ (yaklaşık 300.000 TL) ikramiye elde etti.Results_13444_Lord Glitters Handicap_19_45
News Reporter

28 thoughts on “AEGEAN FINALE’den Meydan’da bir ikincilik daha…

 1. Kocaman tebrikler, ancak yine de çok yazık oldu, son 200 mt’ye kadar yol bulamadı, ilk yarışındaki gibi son virajda dışa açılabilseydi bu yarışı kesinlikle kazanabilirdi. Geçildiği at çok üstün bir kan hattına sahip.

 2. Ya. ah ya yarışı aegaen finale kazandı kabul edemiyorum ben. Helal olsun be vallahi. Eğer yol bulsa fark atacakmış demekki bu yarış bize gösterdiki final günü uygun bir açık yarış seçilirse şampiyonumuz başarılı olabilir. Hadi inşallah

 3. Final Dance / Cosmic Kid yarışlarından sonra yazmıştım yine yazıyorum safkanlarımızı mesafesinde ve pistinde koşturmak ayrıca handikap ve listed koşuları tercih edip sonuçlarına göre supersaturday yada final gününü düşünmek doğru olan iştir diye bunu kanıtlayan Aegean Finale ve ekibine teşekkürler. Safkanlarımız kötü değil sadece dev aynasından bakmayalım yeter sonuçta G2 G1 koşu kazanmak kolay olsa herkes kazanır.

 4. Ah.ah ya. Yarışı aegaen finale kazandı kabul ediyorum ben. Helal olsun vallahi. Eğer yol bulsa fark atacakmış demek ki. Alın işte size ektra yarış daha onceki atlarımiz finel dance ve cosmic kid için yazdiğım yorumda belirtmek istediğim ekstra yarışı bize aegale finale gösterdi. Yani diger safkanlarimizın yarışları oldukça kötüydü ve basarı beklemek hayal olurdu. Bide aefale finale bize gerçekten çok güçlü bir safkan olduğunu gösterdi. Zaten orjini harika. İlgililerinide kutluyorum gerçekten safkanı iyi hazırlamışlar. Bu yarış bize gösterdiki final günü uygun bir açık yarış seçilirse şampiyonumuz başarılı olabilir. Hadi inşallah.

 5. Aegean Finale sakatlık sonrası çok iyi bir dönüşüm içerisinde. Maşallah. Yeni sezona bomba gibi hazır.

 6. yurtdışı yarış tempolarına ayak uydurabilen yegane safkan şuanda gözüken o ilgililerine tebrikler ama EGREGIOUS ROCK sıkıntısı yoktuysa buralarda çok daha fazla iş yapabilecek bir safkandı şahsımca keşke oda olsaydı

 7. Yine çok başarılı koştu, Ayhan şanssızlık yaşadı, kazanacağı koşudan 2. ayrıldı. İlgililerine tebrikler.

  1. Stattan düzgün çıksa önü kapanmasa 3 boy ayırırmış New Kingdom gibi atı;tebrikler Aegean Finele👏

 8. Benim için muazzam bir sonuç. Yol bulmuş veya bulmamış,hiç problem değil. Ayhan Kurşun’a da herhangi bir ihale yıkılmamalı, yarış gidişatı nedeniyle oluşan bir kapanmaydı. Bu tarz gruplarda devam edelim nolur, şımarmadan G1 kovalamadan bu şekilde katıldığı her yarışta söz sahibi olur. İnşallah diğer at sahiplerimize de ders olur, Dubai de bile olsa G2 G1 seviyeler bizim gücümüzün dışında fakat en azından handikap yarışlara katılarak saygınlık ve prestij kazanıyoruz. Tebrikler Aegean Finale ve Ekibine.

  1. Godolpin ekurilerinin bir çok grubu kapatıp kazandıkları bir gün oldu.Bu ekuriye bir kısıtlama getirilmeli her grupta 3-4 atla ekuri koşup rakip atları tutup yarış kazanıyorlar.Tamam bu işin önde gelen bir ekurisi ama para nerede onlar orada hepsi bizim der gibi saldırıyorlar.Turkiye de düzenlenen enternasyonal yarışlara ikramiyeyi az bulup at bile göndermiyorlar.Bu gibi ekurilere karşı koşan atımız Dubai meydanda onlara meydan okudu,dar etti, başarılar Aegela Finale….

   1. Kim kısıtlama getirebilir??? Godolphin ekürisinin sahibi aynı zamanda Dubai’nin de, bu karnavalın da sahibi olan Şeyh Muhammed !!!

    1. Kendin çal kendin oyna o zaman…Bu mu? Kısıtlama derken zaten koşuya 2 atla ekuri girmişsin 3. at nedir? Aegela Finale geride pres yapmasalar bu grubu geçecekti ..

 9. Atımız ne kadar formda olduğunu gösterdi. Bu rakipleri küçümsemek yanlış olur herkesin hedefi supersaturday de koşmak inşallah biletmizi aldık. Yalnız Ayhanın Dubai için yeterli olduğunu düşünmüyorum Gökhan ya da Halis binse daha başarılı olacağını düşünenlerdenim. Ayrıca Depremzede Vatandaşlarımıza yapılan yardımda çok güzel düşünülmüş eküriyi kutlar başarılarının devamını dilerim.

  1. İlgilileri Super Saturday’de 1800 mt (bu mesafe daha ideal) mesafeli Jabel Hatta’yı koşmak isteyeceklerdir, ancak group-1 koşu… Orda tabela yapabilirse hedef final günü aynı mesafe ve 5 milyon USD ödüllü Dubai Tutf…

   1. 1.800 mt kesinlikle atımız için ideal ama rakipler daha kuvvetli zaten asıl yerimizi orada göreceğiz. Eküri hedefleri gerçekci koyarak gidiyor Final gününü konuşmak için çok erken öncelikle super saturday kaydını görelim sonrası için dediğiniz gibi başarı gerekli. Koşu derecelerine bakarsak ülkemizde 1.600 mt de 1.35 altına atımız hiç inememişti yarışın hızlı olması ve son 200 mt yaptığı sprint ve diri görüntüsü beni umutlandırdı.

 10. Yahu safkanımız demeyin at not this time orjinli bir safkan biz oraya kaneko,nün bir atını getirebiliyormuyuz ona bakmalıyız,tebrik ediyorum ama bizim safkanların yavrularından olsaydı daha çok sevinirdim

  1. Bu nasıl bir mantık, Kaneko veya diğer atlarımız ne orjinli?? Ayrıca bütün safkan İngilizler atları Osmanlı topraklarında yetişmiş atların soyundan geliyor, o zaman dünyadaki tüm yarış atları bizim !!!

  2. Aslında pek yabancı sayılmaz, sonuçta hepsi Byerley Türk’ten gelme.
   Gönlün rahat olsun, bal gibi bizim atımız.

 11. Önü kapalı olduğu halde tozu dumana katmış.
  O şekilde olan hiç bir at bundan daha iyisini yapamazdı.
  Önü açık olsaydı birinci geleceği kesindi.
  Fakat bu ikincilikte gösterdiği mücadele belki birincilikten daha çok gönlümüze işledi.
  Ayhan Kuruşun’u da tebrik etmeli, o aradan çıkmak kolay değil.

 12. Yine çok başarılı koştu, esasında yarışı kazandı sayabiliriz. Sadun Oktav ilk koşusundan sonra, TJK TV de yine handikap koşabiliriz. Sonraki planlamayı ona göre yapabiliriz demişti. Bazı arkadaşlar grup 1 filan yazmışlar. Abartmaya gerek yok. Yarış seçimi yapan ekibin mantıklı davrandığı görülüyor. neye karar verirlerse saygı duymak zorundayız. Bu arada safkanın Amerikan orjinli olması, sanki bizim atımız değilmiş gibi yorumlar olmuş. Yanlış. Amerika da doğdu, hemen buraya getirildi ve burada eğitim aldı. Arif bey safkanı iyi paraya sattı ama, aygır potansiyelinden dolayı acaba pişman olacak mı ?

  1. Şayet Dubai’de devam edecekse katılabileceği koşuları yazdım, aksi halde Türkiye’ye dönme kararı alırlar.

 13. O kadar sıkıştırmaya rağmen o zor durumda bile çıkış bulup sprint yapan Ayhan kurşun u takdir etmek lazım…

 14. İlk yarisinda ati yol bulmakta zorlandni gordu ya viraj donulmeden disa cekerek viraj dondurmekiydu yda icerdeyse disari cikmadan son 300 de onundeki atin yanindan disari ati alip kostursaydi 3-4 boy fark atardi kazanan atin kan hattini biirakin bu at boyle kostursaydi kazanirdi Ayhanin Yanlisi bir dahaki sefere
  gokhan kocakaya bindirir umarim ekuriler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir