AEGEAN FINALE’den sezona göz kamaştırıcı başlangıç…

20 Mayıs 2023 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G2 Adnan Menderes koşusunu, Musa Özdemir’in sahibi olduğu, Nimet Arif Kurtel tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Batuhan Ay’ın yaptığı Aegean Finale (4y da Not This Time – Final Sense, Street Sense) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Grasyas (Lion Heart) elde ederken, Bright Hope (Torok) üçüncü, Zala Bey (Agresivo) dördüncü, Malkoçhan (Talip Han) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Aegean Finale (Halis Karataş)

Ankara çimindeki geçilmezliğini korudu…

Kış sezonunda ülkemizi Dubai’de başarı ile temsil eden Aegean Finale kariyerinde ilk kez buluştuğu jokeyi Halis Karataş idaresinde koşuyu orta grupta takip edip düzlükten sonra yapmış olduğu etkili sprint ile 200’de önce kaçan rakibini yakaladı ve sonraki metrelerde kolaylayarak ve hem yaz sezona 1’34″08 gibi çok iyi bir derece ile parlak bir başlangıç yaptı, hem de Ankara çim pistindeki geçilmezliğini korumuş oldu.

Peekaboo’nun 100 metre geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Grasyas liderliği aldı. İkinciliğe Tractor girerken daha sonra Zorro ve Malkoçhan sırası ile 1400-1200 startları geçildi. 1000’de Grasyas liderliğini korurken yine ikincilikte Tractor hemen içinde Zorro daha sonra Aegean Finale ve Malkoçhan şeklinde 800 startı geçildi. 600’de Grasyas halen lider, ikincilikte Tractor daha sonra Zorro ve Aegean Finale sırası ile düzlüğe çıkıldı. 400’de Grasyas liderliğini korurken ortadan Tarctor’un onun dışından da Aegean Finale atağa kalktı. 200’den sonra oradan kuvvetli gelen Aegean Finale rakibine hakim olup, sonlarda farkı 2,5 boya çıkararak ve 1’34”08 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

News Reporter

14 thoughts on “AEGEAN FINALE’den sezona göz kamaştırıcı başlangıç…

 1. Şampiyon fena başladı ayrıca sihirbaz ile güzel uyum sağladılar. Grasyas’ın bir sonraki yarışını merak ediyorum açıkcası şampiyon olmasa kaybederi yokmuş.

 2. herkes biniş tarzı ile m.akyavuz ‘u selim kaya ile anlıyordu ama bence sadettin’in tempo uzmanlığı biraz olsun akyavuzda olduğu kesin…

  kazanan için tek kelime edilmez çok iyi hazırlanmış halis karataş ile uyum da sağlamış gözüküyor… 1600 2000 arası sınıflarda rakiplerin korkulu rüyası olur… 2000 üstü final dance ve burgas ile neler yapabilir bekleyip göreceeğiz…

  sahipleri konusunda ufacık bir parantez açmak istiyorum özdemir ekürisinde sea the moon yavrusu vardı hatta kahraman ekürsinden çıkma at geri çekildi idmanda iken bilen varsa çıtlatsın yorum altına… tayın ismi king jamal koymuşlardı….

  1. Ben de merak ediyorum King Jamal’ı. Düzeltme yapalım Aracı ekürisinden alınma diye biliyordum. Sıkıntısı büyük belli ki.

   1. aaa haklısınız özür dilerim aklımda hep kahraman diye kaldı haklısınız aracılardan alınma… umarım düzelir de çıkar pistte çok şey bekliyordum…

 3. 2 yasliligindaki formuna donmus gibi. Boyle devam ederse bu sezona damga vurur. Nazar degmesin ayaklari duz bassin. Tam bir sampiyon

 4. Dubai’de bunun sinyallerini vermişti. Dörtlüye dönünce bambaşka bir at oldu. Kamçısız şu dereceyi yapmak acayip bir şey. Diğer atları rencide etti.

 5. Maşallah çok sağlıklı çok formda doğru yarışlar seçilirse sezonu geçilmeden kapatabilir. Yeni sahiplerini sihirbazı tercih ettikleri için kutlarım. Ayhan kurşun tüm hakkını Dubai’de harcadı. Halis kırbaç kullanmadan 1.33.xx bitiriyordu yarışı çok doğru yerde takip etti nede olsa tecrübe…

 6. Halis Karataş sayesinde bir şampiyon kazandık… O binmeseydi bu atın gücünü kalitesini hiç bir zaman göremeyecektik… Dün Türk atçılığı bir şampiyon kazandı

  1. Egregious rock Bu mesafenin atı ama Ankara’da bu yarış özelinde sabırlı 1.33 dereceli koşusundan sonra en iyi derece yapıldı. Bu formu ile Aegean Finale 1400-2000 arası rakip farketmeden kazanması sürpriz olmaz.

   Grasyas sahiplerinin 1200-1600 arası yarış seçmeleri gerekiyor M.Akyavuz gerçekten çok iyi bindi M.Akyavuz tercihi ile doğru yarışlar seçilirse bu sezonu başarı ile tamamlayacağına inanıyorum.

  2. Egregious Rock son elliden önce sprint yapamıyor, Aegean Finale her yerde sprint yapabiliyor, bu yüzden Aegean Finale bir tık önde görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir