Ahmet Çelik ile LOZAN Anlaşması!

20 Haziran 2020 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1500 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus A3 Dünya Veteriner Hekimler Günü Koşusunu, H.Hüseyin Temel’in sahibi ve yetiştiricisi, Cengiz Aydoğan’ın ise antrenörü olduğu Lozan (4y aa Lion Heart – Kızım Melike, Kaneko), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Mücadeleye 5 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Lozan, hemen dışındaki safkanın önüne gelmesi neticesinde ilk metrelerde pistin dış tarafını tercih etti ve bir süre kum yemeden grubu burada takip edip 1000 startını 6’ıncı, 800 direğini de hemen önündeki Grayocean’ın dışını tutarak geçti. 600 geçilirken 5’inciliğe sarkan safkan, son virajı dış kulvardan aynı yerini koruyarak döndü.

400’e gelindiğinde önde kaçan Royal Avsar’ın hemen ardındaki 4 atlı grup başa baş duruma geldiler. 300’den sonra temposunu arttıran Lozan istasyon yapmadan öndeki rakibini geçti ve bu metreden sonra dış kulvardan sprinte kalkan Grayocean’ın ataklarından etkilenmeden, ilk kez bir araya geldiği jokeyi ile bir baş farkı ve 1’33”91’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Çim pistte 1 kez start alıp başarılı olamayan, sentetik pistte ise henüz hiç start alamayan Lozan, kum pistteki 15’inci startında 5’inci kez kazanmayı başarırken, hem kariyerinin en parlak performansını sergiledi, hem de ilk kez geldiği Ankara Hipodromundaki bu önemli mücadeleden zaferle ayrılmasını bildi.

Lozan (Ahmet Çelik)

Grayocean (Offlee Wild) kışı İzmir’de gayet başarılı yarışlarla geçirdi. Üst üste 2 Grup galibiyet elde ettikten sonra Ege Derbisi’nden dördüncülükle ayrılan safkan, salgın sonrası ilk startını en son 2018 yılında start aldığı Ankara’da almış oldu. 1000 startını 4’üncü sırada geçen Grayocean, yarışın hızlanmaya başladığı yerde önce 5’inciliğe, ardından 6’ıncılığa geriledi. Son düzlüğe de önündeki 5’linin 2 boy gerisinde çıkan kır safkan, düzlükte sürekli vites arttırıp sonlarda çok güçlü gelerek yakın ara ve oldukça başarılı bir ikincilik elde etti.

Royal Avsar (Flower Alley) geçen sene Ankara’da G1 Yıldırım Bayezid koşusunu kazanmıştı. Kışı Adana’da koşarak geçirdi. 1900 Metrede A2 bir yarış kazandı. Ardından 63 kilo ile koştuğu Kısa Vadeli mücadeleyi üçüncü tamamlayıp Ankara’ya geldi. Startla birlikte içindeki Sumelhan’ı atlatıp başa çıktı. Koşuyu son düzlüğe kadar kendisini kovalayan Sumelhan’ın baskısı altında önde götürdü. Düzlüğün hemen başında bariyer dibine yaslanan safkan bu metreden sonra dışından güçlü gelen rakiplerine direnmeye çalıştıysa da bunda muvaffak olamadı ve mücadeleden üçüncülükle ayrıldı.

Anka (Bosporus) KV-6 galibi olarak girdiği mücadeleden, güçlü rakipler yanında elde ettiği A3 dördüncülüğü ve dikkat çekici parlak bir performansla ayrıldı.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir