AKBATUR Koşusunda KATIOĞLU Bombası…

14 Eylül 2022 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1500 metre sentetik pistte koşulan 3 yaşlı Arap taylarına mahsus G2 Akbatur koşusunu, Mustafa Katı’nın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Casım Katı’nın yaptığı Katıoğlu (3y de Sarraf – Kıristina, Sağanak) jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Deniz Efe (Altaha) elde ederken, Derya Ateşi (Turbo) üçüncü, Demirberke (Turbo) dördüncü, Mister Win (Kaizbert) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Katıoğlu (Akın Sözen)

Günün en büyük sürprizine imza attı…

Yarış hayatına Şanlıurfa’da başlayan Katıoğlu burada start aldığı üç koşunun ikisini kazanma başarısı göstermişti. Daha sonra Adana pistinde iki kez start alan safkan bunlardan birini kazanıp diğerinden ikincilikle ayrılmıştı. Yaz sezonunda Ankara’da start aldığı dört koşunun tamamında derece elde ederken özellikle G3 Mehmet Ali Kiper koşusundaki ikinciliği ile formunu büyük ölçüde geliştirdiğini belli eden safkan, bugün için son koşusunda birlikte olduğu jokeyi Akın Sözen idaresinde düzlüğe en son sırada çıkmasına rağmen 200’den sonra ortadan yaptığı çok etkili sprinti ile günün büyük sürprizine imza atarak kazanırken ilk Grup galibiyetini de almış oldu.

Toplu bir çıkışla birlikte içerden Deniz Efe ve en dış kulvardan gelen Akdağ  Fırtınası arasındaki mücadeleden Akdağ Fırtınası galip ayrılıp liderliği aldı. İkincilikte Deniz Efe daha sonra Mahir Abi ve Derya Ateşi sırası ile 1200-1000 startları geçildi. 800’de Akdağ Fırtınası az farkla lider, ikincilikte Deniz Efe arkalarında Mahir Abi ve Derya Ateşi ikilisi daha sonra Şahin Mahmut şeklinde 600 geçilip düzlüğe çıkıldı. Viraj dönülür dönülmez atak yapan Deniz Efe liderliği aldı. İkinciliğe Derya Ateşi girerken Katıoğlu ve Demirberke’nin atakları görüldü. 200’den sonra ortadan çok kuvvetli gelen Katıoğlu öndeki Demir Efe’ya hakim olup sonlarda farkı 2,5 boya çıkararak ve 1’39″99 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Katıoğlu (Akın Sözen)News Reporter

8 thoughts on “AKBATUR Koşusunda KATIOĞLU Bombası…

 1. Bu seneki taylarda 2 açık yarış üstüste kazanan henüz çıkmadı her seferinde başkası kazanıyor bu jenerasyonun ìyi oluşundan mi yada zayıf oluşundan mi anlamadım.bu arada kazananı tebrik etmeden geçmiyelim Akın’a ve tayın ilgililerine tebrikler

  1. Tabi ki iyi olmamasından kaynak lı geçende dediğim gibi cumhuriyette bu atın kazanma ihtimalini tabi ki at yarişı bu ama jenarasyon iyi değil

  2. Aynen öyle ilgilileri tarafından sakat sakat koşturulan Mahir abi ‘den sonra 3 yaşlı araplarda her yarışı farklı bir tay kazanıyor jenerasyon kralı henüz belli değil Hatayı da başkası kazanır muhtemelen.

 2. Ganyana göre bomba ama yarış yaşamına baktığımızda açıkça “ben geliyorum” demiş.
  Bence kuponcular bu atı gözden kaçırmış.

 3. Atın müthiş performansı, Akın Sözen’in 5-6 atlık yarışta bile kapanma alışkanlığı ile az kalsın güme gidiyordu; ancak aradan çok kararlı ve gösterişli çıktı. (Akın Sözen yarışın genelinde çok iyi, sakin bindi ama tüm çabaları kapanma ile boşa düşebilirdi.) Biraz abartı olabilir ama abartıysa da yazayım, kendime hakim olamadım:) Böyle giderse, Arapların Egregious Rock’ı olabilir.

  1. Hemen şişirmeler başladı hemen..
   Ne çok abartmayı seven bir camia bir topluluğuz biz ya..
   Bi yarış sonra aynı grupta tabela yapmaz,isteyene istediği kadar gider HODRİ MEYDAN !!!

   1. G2 koşuyu gümbür gümbür koşup kazanan at ile ilgili “abartma” çekincesi ile şişirme yaptım; kabul.
    Ancak siz de bir tebrik edin, n’olur yani? Gerekçesiz olarak sadece “olumsuz” yazmak doğruculuk mu oluyor!

   2. Atın en kötü sonucu dördüncü olmuş. 10 yarışın dördünü almış. Her guruba uyum sağlamış. Akın Sözen ile iyi anlaşmış. Son yarışında favori atla kapışmış.
    Ee, bu atın neresi kötü?
    Bence gizli favoriymiş.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir