AKILSELİMSİN’den Kısa Vade galibiyet…

7 Ağustos 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2100 metre çim pistte koşulan 4 yaşlı Arap atlarına mahsus Kv-7 Murat Yazıcı koşusunu, Seydi Ahmet Cengiz’in sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Casım Katı’nın yaptığı Akılselimsin (4y ka Şimşeğinoğlu – Elifnur Sultan, Sağanak) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Özşimşek (Özhaber) elde ederken, Keremşah (Baturşah) üçüncü, Baba Ozan (Demirdelen) dördüncü, Şahahmet (Baba Mevlüt) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Çim’de 2’de 2 yaptı…

Yarış hayatına kum pistte üst üste kazanarak başlayan Akılselimsin son koşusunu ilk kez çıktığı çim pistte kazanırken her iki pistte de başarılı olabileceğini göstermişti. Bugün startla birlikte öne düşerek özellikle düzlükte rakibi ile giriştiği mücadeleyi jokeyinin başarılı çalışması ile lehine çeviren safkan, ikinci çim yarışından da galibiyetle ayrılarak kariyerinin ilk Kısa vade galibiyetine imza atmış oldu.

Keremşah’ın 1,5 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Akılselimsin liderliği aldı. İkincilikte Özşimşek hemen dışında Junior Selim daha sonra Baba ozan sırası ile 1800 startı geçildi. 1600 geçilirken Akılselimsin liderliğini korurken ikinciliğe Junior Selim girerken daha sonra Özşimşek ve Baba Ozan şeklinde 1400-1200 startları geçildi. 1000’de Akılselimsin halen lider, ikincilikte Junior Selim ve Özşimşek ikilisi daha sonra Baba Ozan sırası ile 800 startı geçildi. 600’de az farkla Akılselimsin lider, dışında Junior Selim hemen içinde Özşimşek şeklinde düzlüğe çıkıldı. 400’de Akılselimsin ve dışına gelen Özşimşek arasında liderlik mücadelesi başladı ve düzlük boyunca bu iki at arasında süren mücadeleyi boyun farkı ve 2’25″49 bitiriş derecesi ile Akılselimsin kazandı.

Aklıselimsin (Vedat Abiş)News Reporter

4 thoughts on “AKILSELİMSİN’den Kısa Vade galibiyet…

  1. Tıpkı babası gibi çok inatçı bir safkan asla pes etmedi kutlarım ilgililerini. Tabi bunda rakibinin uzayan her metrede eksik olduğu gerçeğininde çok etkisi vardı…

    1. Şu kadarını söyleyeyim özşimşek bundan sonraki yarış hayatında asfaltta bile koşsa bu ata geçilmez kesinlikle yarış içindeki Akın sözen in ata çok güvenmesi yarışı okuyamamadı sonucu olan bir durum

      1. 1900m den sonraki uzayan her mesafede her geçen metre yokuş yukarı çıkmaya başlar Özşimşek,size tavsiyem kısa orta mesafelerde şans verin.Üzerindeki jokeyden koşunun kaybedilmesinin bir bağlantısı yok,aksine kazanmak için çok fazla kamçıda kullandı ama atın mesafe limiti olduğu için sonlarda atlayamadı öndeki atı

        1. Özhaber tayları gayet uzunu yapar ve yapacaktır bu at dediğin mesafenin üzerini 1 kere G1 koşmuş yakın ara 5. Olmuş 2400 m 2.46 içinde bitirmiş daha uzunu yapamayacağı bilgisine nail olmanız şaşırtıcı kaldı ki geçildiği at bu yarıştan sonra uzun,süre tabela yapmaz Urfa ya geri döner Akın sözen son 2 ayda inanılmaz kötü yarışlara imza attı akılda denso yarışı hariç yarış yok insanların bindiği at sayısına göre çok düşük yüzdelerle ilerliyor kendisi hemşerim ailevi sıkıntılardan kendini yarışlara veremiyor yarış kazanmak için çok sayıda kamçı vurmak yeterli bir durum değil öndeki atı doğru yerlerde tempo yükseltmeye mecbur bırakacak ensesinde sürekli presle dönecek 400 600 arasını ki öndeki at limiti açsın yoksa dokunmazsan oralarda böyle basit atlara geçilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir