Akın’dan Sürgüntay’a DEMİRPERDE…

18 Temmuz 2019 Perşembe günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda düzenlenen 3 yaşlı Arap taylarına mahsus G2/DH Karacabey Tarım İşletmesi Koşusunu, Sabri Aksu’nun sahibi, Anadolu Tarım İşletmesi’nin yetiştiricisi ve Alper Ciğer’in ise antrenörü olduğu Demirperde (3y ae Altaha – İlaydahanım, Tamerinoğlu), jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

7 safkanın katılımı ile 1400 metre kum pistte koşulan 238.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, starttan çıktığı tüm yarış boyunca yanına kimseyi yaklaştırmadan 1’36”98’lik derecesi ile kazanan Demirperde’nin ardında ikinciliği İstanbul’dan gelen ve ilk kez kum pistte start alan klas isim Sürgüntay (Sonalp) elde ederken, 4 boy geride Anayurt (Ayabakan) üçüncü, onun da 11 boy ardında Dumanoğlu (Onurkaan) ise dördüncü oldu.

4’üncü startında 3’üncü kez finiş çizgisini önde geçen Demirperde, kariyerinin ilk Grup galibiyeti,ne imza attığı mücadelede aynı zamanda kum pistteki ilk birinciliğini elde edip 359.370 TL’ye yükseltti.

Demirperde (Akın Sözen)

Ankara Akın’a yarıyor!

Ankara 18 Temmuz 2019 Perşembe programında günün en önemli yarışı G2 sınıfında düzenlenen Karacabey Tarım İşletmesi Koşusu idi. Üç yaşlı Arap taylarına mahsus yarış 1400 metre kum pistte yapıldı ve yarışı bir boy farkla Demirperde, Sürgüntay’ın önünde kazanırken jokeyi Akın Sözen de bu yıl Ankara daki başarılı yarışlarına bir yenisini daha ekledi.

Geçtiğimiz hafta Hasafet ile G2 Fevzi Çakmak Koşusunu kazanan Sözen, bugün kazandığı Sabri Aksu ekürisi ile sezon başında G1 TBMM koşusunu Denizim ile kazanmıştı. Kazandığı grup yarışların Ankara da olması dikkat çekici Akın’ın… Başarılarının devamını diliyoruz.

Yarışın galibi Demirperde, Altaha‘nın oğlu olup annesi İlaydahanım Tamerininoğlu’nun kızıdır ve büyükannesi de Almimruhiye 26’dır.

Demirperde’nin baba hattında Tufan üzerine, anne hattında ise Tulyar üzerine akrabalıklar dikkat çekici olup, ayrıca Zahide nesli temsilcileri akrabalığına rastlamaktayız. (Muslihiddin Gurup)

Karacabey Tarım İşletmesi Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

3 thoughts on “Akın’dan Sürgüntay’a DEMİRPERDE…

 1. Sanırım,
  Sürgüntay koşu içindeki izlenimim iyi hazırlanmamış,
  AGF 60 lardan 55 geldi, favoriydi,
  Atlarını çekmemeleri mesleki ayıp veya para hırsı veya
  koşularda jokeyler, antrenörler, at deniyorlar mı,
  eğer öyleyse bu daha büyük bir ayıp,

 2. Biniş sitili gibi kişilik olarak en sevdiğim jokeylerden birisi Akın. Tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir