ALTINBAŞAK ve Akın Sözen’den “Şah Mat”…

Türk Atçılığına büyük hizmetleri olan, Türkiye Jokey Kulübü Başkanlığı yapmış, duayen atçı ve yetiştirici Özdemir Atman anısına 21 Temmuz 2019 Pazar günü İstanbul Hipodromunda düzenlenen 3 yaşlı dişi İngiliz taylarına mahsus G3/D/TR koşuyu, Ali Şahin’in sahibi, Abdullah Şahin’in yetiştiricisi ve Kazım Yıldız’ın antrenörü olduğu Altınbaşak (3y ad Kaneko – İsmetinkızı, Tender Dad), jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

7 Safkanın katılımı ile 2100 metre çim pistte koşulan 152.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, startla birlikte öne çıkan, ilk 800 metreyi formda jokeyinin kurduğu harika tempolarla 49”7 ile geçip, son düzlüğü rakiplerinin 10 boy önünde dönen ve düzlükte geriden gelen rakiplerine direnerek 2’09”50’lik bir derece ile kazanan Altınbaşak’ın yarım boy ardında ikinciliği önde kaçan rakiplerini ciddiye almayan ve bu nedenle hücumda çok geciken safkanlardan Allegro Fiddle (Native Khan) elde ederken, bu safkanın 1.5 boy arkasında Lucky Foot (After Market) üçüncü, onun da 1 boy gerisinde starttan 7-8 boy geç çıkan koşunun favori ismi Hürat (Torok) ise dördüncü oldu.

19’uncu startında 5’inci kez finiş çizgisini önde geçen Altınbaşak, kariyerinin ilk Grup koşu galibiyetine imza attığı mücadelede ilk kez bir araya geldiği jokeyi ile unutulmaz bir zafer elde ederken, kazancını da 499.390 TL’ye yükseltti.

Altınbaşak (Akın Sözen)

19’uncu koşu…

Yarışçılık tarihimizin önemli simalarından biri olan Özdemir Atman adına düzenlenen koşu 2001 yılından bu yana yapılmaktadır ve bu sene 19’uncusunun koşulmuş olması itibari ile dişiler için güzel bir değerlendirme kriteri oluşturmaya adaydır.

İlk üç yıl 2000 metre mesafede düzenlenen koşu, sonrasında 2100 metrede düzenlenmeye başlamıştı.

Bu yılki yarışta start alan dişiler içinde Hürat 7 boy geç çıkışıyla belki de yarışın garip geçeceğinin sinyalini veriyordu adeta. Önde çok iyi bir tempo kuran ve farkı bir ara 10 ve hatta 20 boy gibi inanılmaz bir mesafeye çıkaran Altınbaşak, bu liderliğini yarışın sonuna taşırken ilginç bir galibiyet elde etti. Lucky Foot’un sonlarda gelişinde elinde sermaye var gibiydi. Bence Alpha Kurt da iyi koşabilir sonraki yarışında.

Bu yıl Ankara da sınıf yarış kazanan Altınbaşak, bu galibiyeti ile ilk grup yarışını da kazanmış oldu.

Altınbaşak’ın babası Kaneko‘nun daha önce bu koşuda Gifted Sister isimli kızı kazanmıştı ve aygırın kısrak babası olarak da gösterdiği performansa bakıldığında Kaneko’nun dişilerinin değerli konumunun ona babası Pivotal’dan intikal ettiğini söyleyebiliriz sanırım.

Altınbaşak’ın annesi İsmetinkızı‘nın babası Tender Dad, büyükannesi Angel’s Fury ise Storm’un kızıdır. Bakıldığında gerek Tender Dad, gerekse de Storm baskın aygırlar olmasa da, biri Damister, diğeri de Unfuwain gibi değerli atların temsilcileri olmaları itibari ilginç kanlara sahiptir ve özellikle Kaneko’nun da içerdiği Nureyev-Be My Guest kurgusuna Unfuwain’in de katılımı güzel bir Northern Dancer üçlü soy tesisine şahit olmaktayız Altınbaşak’ın soy ağacında…

Özdemir Atman koşusu ile ilgili son olarak,  kazanan jokeye ödülünü, hanımefendi tarafından değil de, dedesiyle aynı ismi taşıyan sempatik torunu tarafından verilmesinin daha güzel olacağını düşünüyorum. Neyse ki Esin Hanım elini uzatmayarak, olası bir protokol vukuatının önüne geçmiş oldu!  (Muslihiddin Gurup)

Özdemir Atman Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

1 thought on “ALTINBAŞAK ve Akın Sözen’den “Şah Mat”…

  1. Yarışı kazanmaya değil de birbirini geçmeye çalışan jokeye ne denir?bak ne güzel görmüşsünüz lucky footun sermayesini.sormak lazım Özcan’a yarışa hüratı geçmeye mi geldin kazanmaya mı?he cevabı hüratı geçmekse sermeyayi evine götürebilir.he yok yarışı kazanmak için geldim derse bi işine bak demek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir