Amerika’da Türk Esintisi….

Derbilere yaklaşık üç aylık bir süreç kalan Amerika’da üç yaşlı tayların yarışları büyük bir dikkatle izleniyor. Kentucky Derby provalarından kabul edilen G2 Fountain Of Youth Stakes 2 Mart Pazar günü TS ile 01.32’de koşulacak. Bu koşunun sonucunda Türk Yetiştiriciliğinin USA’da haber olma şansı çok yüksek. Çünkü koşunun iki favorisinin ana ve baba hatları ülkemizle bağlantılı safkanlar.

İlk startındaki parlak birinciliğiyle adından söz ettiren ve erken bahislerde 9/5 oranıyla pazar günkü koşunun favorisi ve Derby’nin de favorileri arasında gösterilen Hidden Scroll’un anası Sheba Queen, Cem Özbelge‘nin kısrak stoğunda yer alıyor. Hidden Scroll’un sahibi ve yetiştiricisi, ünlü atçı Prince Khalid Abdullah’ın sahibi olduğu Juddmonte Harası.

Sheba Queen ile birlikte ülkemizden sekiz safkan daha 9 Mart’ta aşım ve eğitim için USA’ya gidecekler. Sheba Queen’in Flintshire’dan geçen yıl doğan erkek tayı da, eğitim amacıyla USA’ya gönderiliyor.

Cumartesi günkü koşunun ikinci favorisi olarak da General Quarters-Trip South orijinli Signalman gösteriliyor. General Quarters, bilindiği gibi sendikasyon yöntemiyle ülkemize ithal edilen aygırlardan biri ve ilk tayları gelecek sezon start alacaklar.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.