Anadolu TİM’den rekor satış…

Anadolu Tarım İşletmesi Müdürlüğü yetiştirmesi Safkan Elit Tay Satışı 25 Ekim 2022 Salı Günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda yapıldı.

Turbo, Ayabakan, Altaha, Tamerinoğlu, Orçun ve Hızlıtay gibi başarılı aygırların temsilcileri 18 baş safkan Arap tayın açık arttırma usulü ile görücüye çıkartıldığı satışlarda en yüksek bedele satılan isim, Cafer Akbulut tarafından 1.900.000 TL’ye satın alınan G1 Cumhuriyet ve G1 Hatay Koşuları galibi Demirperde’nin anneden kardeşi Efsaneat (Ayabakan – İlaydahaım, Tamerinoğlu) isimli 2 yaşındaki al erkek tay oldu.

Efsaneat

1.800.000 TL’ye Murat Yıldız tarafından satın alınan G1 İstiklal Savaşı ve G1 Niğbolu Koşuları galibi Balalayka’nın öz kardeşi olan Atabeyli (Ayabakan – Cihan Değer, Demirkazık) satışın en pahalı ikinci tayı olurken, M.Engin Sezen tarafından 1.300.000 TL’ye alınan Afşar’ın anne kardeşi Karakurt Beyi (Turbo – İlk Kız, Sezginbey) ise yılın son elit tay satışının en pahalı üçüncü tayı oldu.

Gelirini %63 arttırdı…

18 Elit tayın tamamının satıldığı satışlarda Anadolu Tarım İşletmesi toplam 14.075.000 TL hasılat elde etti. Tay başına ortalama fiyat 781.944 TL olarak gerçekleşti.

Başarılı işletme geçen sene aynı dönem gerçekleştirdiği elit tay satışlarında yine 18 baş elit tay getirmiş ve toplam 8.630.000 TL gelir elde etmişti. Geçen sene kırdığı rekoru bu sene yeniden kıran işletme gelirini %63 arttırmayı başardı.

Anadolu Tarım İşletmesi 2020 yılında aynı dönem 17 baş elit taydan 7.520.000 T,  2019 yılında ise 16 baş elit taydan 5.475.000 TL hasılat elde etmişti.News Reporter

2 thoughts on “Anadolu TİM’den rekor satış…

  1. Allah hepsine koşmayı, başarılı olmayı nasip etsin inşallah. Ama eğer ki bu bir iş ise (sermaye, yatırım olarak) düşünürsek: Bu yarış ikramiyeleri ile bu bir iş olmaktan çıkıp hobiye keyfe dönüşürz Keyfi olan her işte müşterek bahis oynanan bu camiayı zamanla geri plana iter. Hem bir yarışsever hemde bir at sahibi ve yetiştirici olarak bu yorumu yapıyorum. Hangi şapkamı takıp yorumlasam da aynı düşüncelere kapılıyorum. Enflasyonun günümüzde geldiği bu noktada maiden bir yarış ikramiyesinin bile ortlama 250bin tl altında olmaması gerekir. Haklı kazanç en önemli motivasyondur. Bir husus daha legal ve şeffaf olarak kabul gören “KAIZBERT” gibi yurtdışından ithal Arap kanların transferi için TİGEM düğmeye basmalıdır. Böylelikle dengeyi yakalar, rekabet sonuçlu başarıya ulaşabiliriz görüşündeyim.

  2. valla sert bir yorum yazacagim ya milette para cok ya akilbali degiller arkadas ac bak atlarin %kaci kar ediyor istatistikler ortada en az % 80 nin zararda olacagi bir sektöre ki kaizbertleri hic saymiyorum bu kadar ilgi körlüktür bence nokta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir