ANAYURT ezber bozdu!

12 Haziran 2020 Cuma günü Veliefendi Hipodromunda koşulan ve 4 yaşlı Araplara mahsus İstanbul Yaz Sezonunun tek G3 mücadelesi olma özelliğine sahip olan Mohaç Koşusunu, Veli Akbulut’un sahibi ve antrenörü, Anadolu TİM’in ise yetiştiricisi olduğu Anayurt (4y aa Ayabakan – Ferayi, Şövalye), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Anayurt (Gökhan Kocakaya)

Mücadeleye 3 numaralı starttan biraz tereddütlü başlayan Anayurt, ilk metrelerden itibaren önceki mücadeleye hiç karışmadı ve ilk 400 metreden sonra 12’5’luk tempolarla geçilmeye başlayan ve ilk 1000 metresi 1’05 ile geçilen koşuda son düzlüğe en geride çıktı. Atının hızlandığı yerlerde soğukkanlılığını koruyup uygun bir kulvar bekleyen geçen yılın şampiyon jokeyi Gökhan Kocakaya, bunun mükafatını son 300’de açılan bariyer dibine girerek alırken, bu metreden sonra bütünleştiği atıyla harika bir performansa imza atıp 1 boy farkla ve 1’45”53’lük derecesi ile sezon başında ezberleri bozmayı başardı.

Kış mevsimi boyunca İzmir kum pistinde start aldığı yarışlarda Baş Hükümdar’a sürekli geçilen ve sadece onun yer almadığı 1900 metre mesafeli Vali Koşusunu kazanabilen Anayurt, bu koşudaki kusursuz performansı ile çim pistte ve orta/uzun mesafelerde neler yapabileceğini de göstermiş oldu.

Anayurt (Gökhan Kocakaya)

Demirperde (Altaha) geçen sene Hatay Koşusunu kazanmış, sezonu Cumhuriyet Koşusu 4’üncülüğü ile kapatmıştı. Bu yarışa çok iyi hazırlandığı söylenen safkan, startla birlikte liderliği aldı ve ciddi tempolarla geldiği son virajı da rakiplerinin önünde döndü. 400’den sonra içinden ve dışından gelen rakiplerine aynaya kadar direnmeye çalışan Demirperde, beklentileri boşa çıkartmayarak başarılı bir performans sergileyip mücadeleden ikincilikle ayrıldı.

Sürgüntay (Sonalp) şampiyon 3 yaşlı tay olarak kapattığı geçen sezon Çanakkale Zaferi, Aziziye ve Cumhuriyet Koşularını kazanmıştı. Sezon sonrası bir süre çiftliğe gönderilen safkanın nasıl geriye döneceği büyük bir merakla bekleniyordu. Son virajı dışarıdan dördüncü olarak döndü ve 400 direğinden sonra her metrede temposunu biraz daha arttırarak koşuyu az farkla üçüncülükle tamamladı. Belki kazanamadı ama finişe en diri giren safkandı ve TBMM Koşusu öncesi jokeyine ve ilgililerine görmek istediklerini gösterdi.

Baba İsmail (Balıkhan) yarışların durdurulduğu 20 Haziran’dan 2 gün önce koşulan sentetik pistteki KV-8 mücadeleyi kazanmıştı. Bu yarışın da sürpriz isimlerinden biri olarak gösteriliyordu. Düzlüğe ikinci sırada çıktı. Demirperde’yi ilk yakalayacak isim gibi göründü ama bunu devam ettiremedi ve Sürgüntay’ın 2.5 boy arkasında dördüncü oldu.

Baş Hükümdar (Haberkan) kış mevsimi İzmir kum pistinde kazandığı 3 Grup yarış ile başarılarını iyice perçinlemiş ve özellikle Sürgüntay’a oranla daha hazır olması münasebetiyle koşuya favori olarak girmişti. Yarışa gayet iyi başladı ve ilk metrelerde ikinciliğe yerleşti. Ancak 1200 direği geçilirken bu yerini Babaismail’e verdi. Son virajı bariyer dibinden üçüncü sırada dönen safkan, hücuma kalkmak istediği yerde kulvarı kapanınca bir anda mücadelenin en önemli metrelerinde ciddi bir dezavantaj yaşadı ve bir daha toparlama imkanı bulamadığı koşudan beşincilikle ayrıldı. Baş Hükümdar’ın yaşadığı dezavantajlara rağmen bu koşuda gösterdiği performans, geçen sene Hatay ve Çanakkale Zaferi koşuları ikinciliği bulunmasına rağmen, kum pistte 4 koşuda 4 birinciliği bulunan safkanın çim pist performansının sorgulanmasına neden oldu.

Mega Star (Turbo) bugün için bu rakiplerle baş edemedi. Aynişan (Kuruşağa) da hemcinsleri ile birlikte koşacağı yarışlarda çok daha şanslı olabilecek bir görüntü sergiledi.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir