Ankara’nın rövanşını İstanbul’da aldı…

15 Ekim 2021 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1200 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus A3 Prens Halim Sait Türkhan Koşusunu, Ali Dobak’ın sahibi, Tayral Tutumlu’nun yetiştiricisi ve Derya Ergin’in antrenörü olduğu Luminary (3y ae Bosporus – Classical Girl, Distant Relative), jokeyi Hışman Çizik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Alihan (Agresivo) elde ederken, mücadeleden Çirçuz (Kaneko) üçüncü, Luminescence (Utopia) dördüncü, Tivoli (Triple Bonus) ise beşinci olarak ayrıldı.

Luminary (Hışman Çizik)

İstanbul’da rövanşı aldı…

Yarış hayatının 16’ıncı startında 6’ıncı birinciliğine imza atan Luminary, kariyerine bu sene 3 yaşlı olarak Adana’da başladı. Yaz sezonuna kum pistte bir maiden galibiyetiyle giren 3 yaşlı safkan, özellikle Mayıs ayından itibaren seçilerek koşulan kısa mesafeli yarışlarda sergilediği başarılı performansla dikkatleri üzerine çekmesini bildi.

Luminary son iki yarışında Grup seviyesinde sınavlar verdi. Bir önceki yarışı olan ve Ankara’da koşulan G1 Sürat Koşusunu bugün geride bıraktığı Alihan’ın sadece 1 boy gerisinde ikinci tamamladı. Prens Halim Sait Türkhan Koşusunda Ankara’daki performansının da üzerine çıkan klas sprinter, Alihan’dan rövanşı İstanbul’da almasını bildi.Startla birlikte en dış kulvardan liderliği alan Luminary, son virajı en yakın rakibi Alihan’ın 5-6 boy önünde pist ortalayarak lider döndü. Düzlüğün ortasından itibaren bariyer dibine yerleşen ve temposunu hiçbir yerde düşürmeyen safkan finiş çizgisini de 4 boy önde ve yumuşak çim pist için çok iyi bir derece olan 1’10”20 ile önde geçmeyi başardı.

News Reporter

3 thoughts on “Ankara’nın rövanşını İstanbul’da aldı…

  1. şu atın haberi abartıldığı kadar, yamanlarbeyi long runneri geçtiği yarışın haberini yarım gün zor tuttunuz sitede !

  2. Son 1 haftadır Karataş çok ciddi bir konsantrasyon sorunu yaşıyor. Her yarış günü son 21 gün jokey ortalamalarına bakarım Karataş ciddi oranda önde ama bunu yarışlara yansıtamıyor. Tabiri caizse etliye sütlüye karışmadan formayı temsilen yarışa katılayım havasında. Belki Cumhurbaşkanlığı koşusuna sağlıklı gitmek istiyor. Yarış sever ve oyun oynayan biri olarak düşüncem yarışlara Cumhurbaşkanlığı koşusuna kadar ara versin.

  3. Luminary sınıf atladı grup yarışlara çıktı artık. Böyle suratli İngiliz atları bulunmuyor artık. Copperfield ve cherry cherry lady vardı benzer stilde kisalarda yüksek tempoya çıkabilen. Bir tane daha var o da Luminary arkasında 2.olan Alihan isimli safkan. 1000 metrede Ankarada geçtiği atı 1200de geçmeyi bırakın fark yedi. Luminary gerçek gücünü bulmuş ilgililerin tebrik ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir