Antalya’da sezonun ilk kupası SUMEL HAN’ın…

25 Kasım 2022 Cuma günü Antalya Hipodromunda 1700 metre sentetik pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus Kv-8 Sahil Güvenlik Komutanlığı koşusunu, Nejdet Sumel’in sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Yasin Polat’ın yaptığı Sumel Han (7y da Sports Hero – Queens Of Karans, Grand Reis) jokeyi Fatih Rüstem Bebek ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Golden Ruler (Dutyfree) elde ederken, Luminescence (Utopia) üçüncü, Full Throttle (Mendip) dördüncü, Birol Bey (Scarface) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Sumel Han (Fatih Rüstem Bebek)

Uzun süren birincilik hasreti sona erdi…

Yaz sezonuna Ankara’da galibiyet ile başlayan Sumel Han daha sonra start aldığı kısa vadeli koşularda tatminkar sonuçlar elde etmişti. Sorunları nedeni ile aralıklarla start alırken son koşusu olan G1 Ankara Kalesi koşusunda bekleneni veremeyen klas safkan, bugün geçen senenin Antalya’daki en başarılı jokeyi Fatih Rüstem Bebek idaresinde önde giden rakibinin hemen arkasında yer alıp düzlükten sonra yaptığı etkili ataklarla koşuyu kazanırken, hem uzun süren birincilik hasretine bir son verdi, hem de Antalya’da sezonunun ilk kupasının sahibi oldu.

Toplu bir çıkışla birlikte orta kulvardan atak yapan Luminescence liderliği alırken ikinciliğe Final Drive hemen dışında Sumel Han hamle yaptılar. Daha sonra Full Throttle ve Golden Ruler sırası ile 1600 startı geçildi. 1400’de Luminescence liderliğini korurken ikincilikte Sumel Han daha sonra Full Throttle ve Golden Ruler şeklinde 1200 startı geçildi. 1000’de Luminescence halen lider yine ikincilikte Sumel Han arkalarında Final Drive, Golden Ruler ve Full Throttle üçlüsü şeklinde 800 startı geçildi. 600’de Luminescence az farkla lider hemen dışında Sumel Han daha sonra Golden Ruler ve Full Throttle olduğu halde düzlüğe çıkıldı. 400’de Luminescence ve Sumel Han arasındaki mücadeleye gerilerden Golden Ruler ve Full Throttle atak yaptı. 200’den sonra rakiplerine hakim olan Sumel Han sonlarda farkı 2 boya çıkararak ve 1’42″76 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.News Reporter

2 thoughts on “Antalya’da sezonun ilk kupası SUMEL HAN’ın…

  1. Öncelikle törene gelen tuğamiralimize teşekkür edelim. Sadece o değil arkada görünen albayımız, ayrıca çok geniş katılımlı kadınlı, erkekli personel için teşekkür edelim. Biraz da Antalya hipodromunun son durumundan bahsedelim. İlk ahır müracaatında 270 olan müracaat sayısı, yaklaşık 150 artış ile 420 seviyesine geldi. 1100 ahır için, hala çok az. Hipodrom muhteşem, ahırlar muhteşem, pistler muhteşem. Peki atlar nerede ? Şimdi atçı soruyor program ? Cevap biz öneriyoruz, Tarım Bakanlığ onaylıyor. İyi de neyi öneriyorsunuz ? Ben bilmiyorum. Mesela seneye Antalyada kaç ay yarış var ? Kaç grup yarış var ? Bu hipodrom, bu pist Haziran 15- Eylül 15 arası hariç bütün sene yarış yapılmasını hak etmiyor mu ? Etmiyorsa bu hipodromu niye yaptınız ?

    1. Kesinlikle katılıyorum muhteşem tespitler. Böyle giderse diyarbakir veya elazığdan bir farkı kalmayacak bu güzelim hipodromun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir