Arap Klasiklerinde Tamerinoğlu-Serhanbey İşbirliği

Sezon sonunun final yarışları olan Cumartesi Ankara mitinginde cereyan eden iki önemli Arap atı klasiğinde ilginç neticeler yaşandı.

Her şeyden önce Hatay Koşusu klasiğini uzun bir aradan sonra bir dişi kazanmayı başardı. Bu klasikte bundan önceki en son dişi galibiyeti 2014 yılında Uçan tarafından elde edilmişti ve 6 yıl sonra bir dişi Hatay koşusunda kazanmayı başardı.

Gülhatmi bu birinciliği ile jokeyi Gökhan Kocakaya’ya bu klasiklerdeki ilk birinciliğini yaşatırken Kurtel ekürisi de Uçan’dan sonra ikinci kez dişi bir tay ile kazandı bu klasikte…

Arap atçılığımızdaki sezon sonu final niteliğinde olan Cumhuriyet Koşusunda ise Demirperde kazanırken, Aksu ekürisi Denizim’den sonra ikinci kez bu önemli koşuyu kazanmayı başardı. İlginçtir geçen sene Hatay Koşusunu Demirperde kazanmayı başarmıştı. Demirperde’nin jokeyi Akın Sözen de bu birincilik ile ilk kez Cumhuriyet Koşusunu kazanmayı başardı. Kurtel ekürisinin Hatay Koşusunu kazanan ilk tayı Uçan’ın jokeyi de Akın Sözen’di.

Uçan, Caş ile Sanibel IA isimli kısraktan olmadır. Sanibel IA’nın bir başka yavrusu olan Behice ise Hatay Koşusunun 2014 yılı galibi Uçan’ın tam kardeşidir.

Behice hara yaşamında Bilgin’den Dahi isimli kısrağı vermiştir ve bu kısrak da 2020 yılı Hatay Koşusu galibi Gülhatmi’nin annesidir.

Gülhatmi’nin babası ise klas aygır Tamerinoğlu’dur ve bu aygırın 2012 yılında Yalnızefe isimli yavrusu da Hatay Koşusu galibi olmuştur.

Tamerinoğlu’nun bir başka yavrusu ise İlaydahanım’dır ve bu kısrak da hem geçen yılın Hatay Koşusu galibi, hem de bu yılın Cumhuriyet Koşusu galibi Demirperde’nin annesidir.

Demirperde’nin babası ise Altaha’dır ve bu aygırın Cumhuriyet Koşusunda daha önce Denizim isimli yavrusu da kazanmıştı 2016 yılında…

Altaha’nın babası ise Serhanbey’dir.  Serhanbey’in bir başka ünlü aygır yavrusu ise Bilgin’dir.

Dolayısı ile Hatay ve Cumhuriyet Koşularında Tamerinoğlu-Bilgin ve Altaha-Tamerinoğlu eşleşmelerini aslında Tamerinoğlu-Serhanbey işbirliği olarak nitelendirmek de mümkündür…

Tamerinoğlu (solda) ve Altaha (sağda)

 

 

News Reporter

1 thought on “Arap Klasiklerinde Tamerinoğlu-Serhanbey İşbirliği

  1. Evet faydalı güzel bir tespit.
    Yalnızefe de maalesef saha da gereksiz yere tutularak unutuldu, çok revaçta bir aygırlık kariyeri olmasını umarken maalesef kısrak bulmakta güçlük çekiyor.
    Authentic sapasağlamken 3 yaşında yarış hayatına son verildi ve 4 yaşında aygırlığa başlayacak. Belki bir gün bizim atlarımızın da böyle şansı olmaya başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir