Artık, 5’incilik de sayılacak!

2021 Yılı Genel Hükümlerinde safkanların 20 yarış koşma limiti ile ilgili de bir değişiklik yapıldı.

Buna göre mevcut durumda  bir safkanın yarış hayatı boyunca koştuğu son 20 koşuda; En az bir birincilik veya en az iki ikincilik ya da dört adet tabela (2.lik, 3.lük, 4.lük ) yapması gerekirken, gelecek yıldan itibaren son 20 koşusunda ‘dört adet 5.lik’  yapan safkanların yarışlara katılmaya devam etmesine karar verildi.

News Reporter

10 thoughts on “Artık, 5’incilik de sayılacak!

 1. Bu iyi olmadı bence dolan dur at sahibi mağdur olacak yine;at sahibi olarak zararlı buluyorum niye derseniz yarışlar kalabalık olacak ahır sıkıntısı olacak kalite düşecek yoğunluk artarsa altyapı zayıfsa ki zayıf sıkıntılar artacak yoksa bana göre hiç şart olmasın koşan istediği kadar koşsun,bakın japonyada birincinin derecesinden bilmem kaç sefer kaç sn kötü derece yapan yarışamıyor;bilen bi arkadaş burada aydınlatsın bizi at yarışamıyor,bence jokeyler konusunda çok derin değişikliklere gidilsin;adam ekmek yediği at bir kere kötü koştumu atı satıyor,nankörlük had safhada,iyi atı jojey çalıştırıyor parasız ,diğerleri paralı jokeye mecbur,at sahibi ve antrenörlerde nankör bi tane zavallı aprantiyi alıyır kullanıyor atımı çalıştır bindireyim seni at bi iki tabela yapıyor hurra gel falan iyi jokey sen bin emeği veren apranti yada falan jokey kaymağı ali veli yiyiyor buna da el atılmalı bence,tabi vefasız seyisler,hırsız sektör elemanları,ayırım kayırımlar,at sahibi cephesinde kaizbertteki gelişmeler,dönen bürokratik dolaplar,rüşvet ve kayırmalar,v.s,v.s,….Arap atçılığı bitecek kanımca ingiliz atçılığını yalnız savunanlara birkaç yıl içinde bahane hazır yarımkan doldu denip bazı belge ve idaalarla arap atçılığı kaldırılacak bu yüzyıllık kültürde heba edilecek oysaki yalnızca iyi niyet dürüstlük ve ekolojist bir bürokratik anlayış değil sadece arap atçılığını dünyayıda kurtaracaktır;kanayan yaralara bi el atın yarış dergisi platformu olarak
  Selamlar saygılar

  1. Bayram bey biz bu sizin çöküş olarak nitelediğiniz aman işte bitecek bu iş falan filan dediğiniz konulara biz sektörün büyümesi ve profesyonelleşme diyoruz. Herkes kazanmanın peşinde olacak iyi olan, emek harcayan, layıkıyla yapan, yatırım yapan kazanacak. Büyüyen her spor dalında böyle köklü değişiklikler olur buna örnek futbol verilebilir. Paranız bütçeniz yoksa ,alt yapı yoksa, en iyileri alamıyorsanız takımınız ile şampiyon olamazsınız atçılık da böyledir. Tigem ve oradan yemlenenler para kazansın diye dünyada var olmayan kalitesiz bir Arap atçılığı sektöre zorla dayatılamaz. Çıkarcılığın ,nemalanmanın ve kalitesizliğin adı safkancılık olmuş.

   1. arap atçılıgı zorla dayatılmıyor ısteyen alır istemeyen almaz isteyen kosar istemeyen koşmaz sanki ülkedeki ingiliz atları çokmu kalite atçılık atlar yarışçılık hepsi vasat

 2. Zador bey arap atçılıgı dünyada yok diye bizdede mi olmayacak.bu at anadoludan mezepotamyadan dünyaya gitmiş.sizin öykündüğünüz amerika yada ingiltereden buraya gelmiş değil.onlar arap koşturmuyor diye bizdemj kosturmayacağız.ben yarışseverim.ve arap atı hele hele grup yarışlar olunca heyecanı daha katma değerli oluyor.ve bende kaizbert gibi meselelerle bayram kaya gibi düşünüyorum.

 3. koskoca aralık ayı boyunca kocaeli ve bursa hipodromunda şartlı 4 yarış yok !! gelde gülme, acilen kocaeli ve bursa hipodromu yarış programına şartlı 4 yarış eklenmeli

 4. Hep at sahibi odaklı yenilikler. Oysaki bu işin olmazsa olmazı olan oyuncu kitlesini koruyucu kollayici yenilikler gelmiyor. En basit . Jokey koşu sonrasindaki tartı saçmalığı. At kazanmış Jokey kazanmış. Tartı tutmuyor. Çıkardın buyuyeni yarissever arıyorsun tutturacak. Bu kadar art niyetli bir kural olabilir mi? Jokeye verirsin ceza geçersin. Oyuncuyu neden cezalandırıyorsun IQ yüksek kural yapıcılar. Nobele oskara 7 dalda ayar kural hazırlamak hangi zekanın ürünü. Acilen yarisseveri koruyucu kollayici kurallar getirilmeli. En arkada kalan ata ceza uygulaması konmalı. Öyle herkes istediği yarışa atını yazdirmasin. İlk beş iddiası olmayan atın 50 metre fark yemesi kabul edilemez. Felan filan.

 5. zador dayamissin sirtini kaizberte tabiki haksiz bir manada ahkam kesiyorsun gücten,güclüden kanaatlarla hic hak gözetmeden yasami savunuyorsun,girmeyelim polemiklere dönen dolaplari hasir alti edilen raporlari cikaracaklar birgün ortaya,hic lami cimi yok;aslinda mide bulandiricisin üslubun tamda insanca hani hayvancasi bize kalsin,ki ingiliz yaris atlarinin da babasi arap atidir,bu bir dünya kültür mirasidir ve siz gelecegi omayan dünyanin izdüsümü olmussunuz,sizden zaten olsa olsa kaliteden gücten zaferden desenli yutangirdap damitilir.

 6. Atçılığın kültürüne çok sevdalı arkadaşlar Akhal-Teke atlarını neden bir kez ağzına almıyor. Akhal-Teke, arap atından 10 kat fazla kültürel mirastır Türkler için.

 7. akhal tekenin kültürel mirasligina bir diyecegim olmaz da burda konu at yarisciligi,biz manevi baginin önemini ilintili olarak vurguladik,yaris dünyasina istinaden tartismalar;yoksa her kültüre mensei ne olursa olsun deger verir saygi duyariz.

 8. davutun tespitine istinaden;katiliyorum sezon sonu sartlar dolarda ben bisey yaparim diye düsünen atcilara bitin silinin dercesine handikap 16 ve üstü yarislara agirlik verilmis,koskoca aralik ayinda iki tane 4 yas arap disi yaris var,diyarbakirda da sart 4 5 yarislar yok,sallama bi program,orantisiz bencede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir