Ascot’ta ‘Champions Day’ heyecanı vardı…

16 Ekim Cumartesi günü İngiltere’nin Ascot Hipodromunda sezonun en önemli mücadelelerinden olan G1 Champion Stakes başta olmak üzere 4 Grup 1, 1 de Grup 2 koşu gerçekleştirildi. Sezon finali olarak da nitelendirilen ve “Champions Day” olarak bilinen günde düzenlenen koşular adeta nefesleri kesti.

Sonucu merakla beklenen koşuların başında gelen G1 Champion Stakes’i bu yıl Le Haras De La Gousserie’nin sahibi olduğu, Cedric Rossi’nin antrene ettiği Sealiway (Galiway) jokeyi Mickael Barzalona idaresinde kazanmayı başardı.

2000 metre çim pistte gerçekleştirilen Champion Stakes’te bu yıl 3 ve yukarı yaşlı 9 safkan start aldı. Son 400’de aldığı liderliği potoya kadar koruyan Sealiway’in ardında ikinciliği Dubai Honour (Pride of Dubai) elde ederken, Mac Swiney (New Approach) üçüncü, koşunun favori ismi Mishriff (Make Believe) ise dördüncü oldu.

Geçen yıl G1 Prix Jean-Luc Lagardere’yi kazanan ve bu yıl G1 Prix du Jockey Club’da St Mark’s Basilica’nın ardından ikincilik elde eden Sealiway, G1 Champion Stakes zaferiyle birlikte kariyerinin 11’inci startında 2’inci  G1 galibiyetini hanesine yazdırırken, toplam birincilik sayısını ise 5’e çıkardı. 3 yaşındaki tay, son startı olan G1 Prix de l’Arc de Triomphe’da 5. olarak pistten ayrılmıştı.

Ascot’ta günün bir diğer Grup 1 yarışı olan, 1600 metre çim pistteki G1 Queen Elizabeth II Stakes’i Shadwell Harası’nın sahibi olduğu, William Haggas’ın antrene ettiği jokey Jim Crowley ile start alan Baeed (Sea The Stars) kazandı.

2 yaşlı olarak start almayan ve kariyerine bu yıl 7 Haziran günü Leicester’da katıldığı koşuyu kazanarak başlayan Baeed, 19 Haziran ve 8 Temmuz’da Newmarket’te start aldığı koşulardan da birincilikle ayrıldı. 30 Temmuz’da Goodwood’da ilk Grup koşu galibiyetini elde eden 3 yaşındaki tay, son galibiyerini ise 5 Eylül günü Fransa’nın ParisLongchamp’ta katıldığı G1 Prix Moulin de Longchamp’i kazanarak elde etmişti. G1 Queen Elizabeth II Stakes ile birlikte Baeed, 6. startında da geçilmezliğini korumuş oldu.

3 ve yukarı yaşlı kısrakların, 2400 metre çim pistte birincilik mücadelesi verdiği G1 Qipco British Champions Fillies & Mares Stakes’i de bu yıl Shadwell Harası’nın sahibi olduğu, Roger Varian’ın antrene ettiği Eshaada (Muhaarar) jokey Jim Crowley idaresinde kazanma başarısı gösterdi.

Muhaarar’ın 3 yaşındaki kızı Eshaada, G1 Fillies & Mares Stakes zaferiyle birlikte kariyerinin 5. startında ilk Grup koşu birinciliğine ulaşırken, toplam galibiyet sayısını ise 3’e çıkarmış oldu.

Ascot’ta sezonun önemli sürat yarışlarından olan G1 Qipco British Champions Sprint Stakes’i ise bu yıl Godolphin Ekürisi’ne ait, Charlie Appleby’nin antrene ettiği Creative Force (Dubawi) jokeyi William Buick idaresinde kazanmayı başardı.

3 yaşlı iğdiş tay Creative Force, bu galibiyetle birlikte kariyerinin 10. Startında ilk G1 zaferini hanesine yazdırırken, toplam birincilik sayısını ise 6’ya çıkardı.

Öte yandan Ascot’ta günün tek Grup 2 mücadelesi olan ve 3200 metre çim pistte düzenlenen G2 Qipco British Champions Long Distance Cup’ı üst üste ikinci kez Singula Partnership’in sahibi olduğu, Alan King’in antrene ettiği Trueshan (Planteur) jokeyi Hollie Doyle idaresinde kazanmayı başardı.

2018 yılı Mayıs ayında 2 yaşlı olarak 31.000 GNS karşılığı el değiştiren 5 yaşındaki iğdiş safkan Trueshan, 2021 yılı G2 Long Distance Cup ile birlikte kariyerinin 16. startında 4. Grup koşu galibiyetini elde ederken, toplam birincilik sayısını ise 10’a çıkardı.

Kaynak: www.tjk.orgNews Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir