Atıf Esenbel’de son sözü ULAN BATOR söyledi

Lozan Barış Konferansı Delegeler Heyeti Üyeliği ve Başbakanlık Başyaverliği gibi önemli görevlerde bulunmuş bir asker olan ve Yarış ve Islah Encümeni Başkanı olarak da yarışçılığımızın ilk dönemlerinde önemli görevler üstlenen merhum Atıf Esenbel anısında 4 Kasım 2018 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen 2 ve yukarı yaşlı İngiliz taylarına mahsus A3/26 koşuyu, Hatice Yıldız’ın sahibi ve yetiştiricisi, Mehmet Öcal’ın ise antrenörü olduğu Ulan Bator (4y da Luxor – Gençceren, Kaneko), jokeyi Halis Karataş ile 1400 metre çim pistte 1’21”29’luk bir derece gerçekleştirerek kazandı.

Ulan Bator (Halis Karataş)

Cheri Cheri Lady’nin ısrarla numarayı aldığı ve Copperfield’in ikincilikte bu safkanı takip ettiği yarışta son viraja kadar üçüncü sırada gelen Ulan Bator, düzlükte yaptığı etkili sprinti ile sonuca giderken, kariyerinin 29’uncu startında 13’üncü birinciliğine imza atıp, 7’nci Grup koşu zaferi ile birlikte kazancını da 2.029.500 TL’ye yükseltti. Sezonun başarılı dişilerinden Cheri Cheri Lady (Luxor) temposunu tayin ettiği mücadeleden başarılı bir ikincilikle ayrılırken, sonlardaki güçlü atakları ile Impulsive (Mizzen Mast) üçüncü, My Billiobire (Victory Gallop) ise dördüncü oldu.

ATIF ESENBEL

Atıf Esenbel 1887 yılında İstanbul’da doğdu. Harp Okulu mezunu olan Atıf Esenbel, İstanbul Süvari Binicilik ve Tatbikat Okulu’nda öğretmenlik yaptı. Süvari Alayı Kumandanı olarak, Lozan Barış Konferansı Murahhaslar Heyeti Üyeliği’ne seçildi. Başvekalet Seryaveri olarak Atatürk ve İsmet İnönü’nün yaverliğini yapmış olan Atıf Esenbel, Yarış Islah Encümeni Başkanı olarak da atçılığımızın ilk devrelerinde önemli görevlerde bulunmuştur. 6. ve 7. Dönem Sivas, 8. Dönem Malatya Milletvekili olan Atıf Esenbel, 1928 yılında Primerol isimli safkanı ile Gazi Koşusu’nu kazandı.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir