ATOMIC BLONDE’den göz kamaştırıcı birincilik!

27 Kasım 2021 Cumartesi günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre sentetik pistte koşulan 3 ve yukarı İngiliz atlarına mahsus KV-9 Celalettin Çubukçu Koşusunu, Adil Mert Kaya’nın sahibi ve yetiştiricisi, Tezcan Taşar’ın antrenörü olduğu Atomic Blonde (3y ad Captain Rio – Lady Smith, Perfect Storm), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Wolf Polat (Luxor) elde ederken, mücadeleden Luminescence (Utaopia) üçüncü, Azmantor (Kaneko) dördüncü, Jack Sparrow (Mendip) ise beşinci olarak ayrıldı.

Sentetik pistte 5’te 4 yaptı…

Geçtiğimiz yıl 2 yaşlı olarak çim pistte 2 kez start alan ve biri maiden, diğeri Şartlı-1 olmak üzere koştuğu 2 yarışı da kazanamayan Atomic Blonde, 2021 yılı ile birlikte muazzam bir çıkışa geçti ve sentetik pistte Ocak, Şubat ve Mart aylarında üst üste koştuğu 3 yarışı da kazanarak kış sezonunu namağlup bir şekilde kapattı.

Yaz sezonunu çim pistte F.Derya Beşikçi Koşusu galibiyetiyle açan dişi tay, Mayıs ayında start aldığı Dişi tay Deneme Koşusunda ise başarılı olamadı. Bu yarışın ardından yaklaşık 4 ay kadar start almayan Atomic Blonde, Eylül ayında Prof. Aziz Ergin Koşusu ile pistlere geri döndü. 1300 metre çim pistteki bu mücadeleyi dördüncü tamamlayan safkan, ardından Ekim Ayında sentetik pistte koştuğu G3 Zühtü Erişen Koşusundan üçüncülükle ayrıldı. Bu aynı zamanda başarılı kısrağın sentetik pistte geçildiği ilk yarıştı.

Ay sonunda çim pistte Tulga Yüzatlı Koşusunu kazanarak 6 ay sonra birincilik hasretini gideren Atomic Blonde, 1400 metre sentetik pistteki Celalettin Çubukçu Koşusunu 1’22”81 gibi sezonun bu pist ve mesafedeki en iyi derecesini gerçekleştirerek kazanırken, hem eski formuna ulaştığını ispatladı, hem de önümüzdeki kış sezonunun sentetik pistteki en iddialı safkanlarından biri olacağını göstermiş oldu.Tereyağından kıl çeker gibi…

16 safkanın start aldığı koşuda süratli isimler ilk metrelerde koşunun liderliğini yaparken Halis Karataş bu tempoya uymayarak grubun ortalarında ve bariyer dibinde kendisine bir yer edindi. 1000 ve 800 startlarını iç kulvarda dokuzuncu sırada geçen Atomic Blonde, son düzlüğe de aynı sırada ve bariyer dibinde çıktı.

Son 200’e kadar önündeki kalabalık grubun arasında uygun bir kulvar açılmasını bekleyen yetenekli kısrak, 200’de bulduğu boşluktan dalmasıyla birlikte kısa sürede öne çıktı ve rakiplerine üstünlük sağladı. Son 100’den sonra farkı giderek açmaya başlayan safkan, finiş çizgisini 4 boy farkla ve son derece kolay tempoda önde geçti.News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir