Avram Barokas Kupası EDGAR’ın…

2 Haziran 2023 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus Kv-8 Avram Barokas koşusunu, Hakan Kefoğlu’nun sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Tarkan Şit’in yaptığı Edgar (3y de Native Khan – Senator Amidala, Lion Heart jokeyi Görkem Özçelik ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Sellyboy (Amerikalı) elde ederken, Serseri Hat (Bushranger) üçüncü, Samurai Kajiki (Golden Tower) dördüncü, Sword Master (English Channel) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Kariyerinin ilk sınıf koşu galibiyeti…  

Uzun mesafeli Kv-8 Dinçer Cebeci dördüncülüğü sonrası bu kez uyum sağladığı jokeyi Görkem Özçelik ile piste çıkan Edgar, startı ağır almasına rağmen yavaş tempoda giden koşuda 800’den itibaren ön gruba gelip düzlükten sonra ortadan yaptığı etkili ataklarla liderliği aldı ve sonlarda dışından gelen rakibine direnerek kazanmayı başarırken, ilk çim pist galibiyetini sınıf koşu ile elde etmiş oldu.   

 Edgar’ın 2 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Samurai Kajiki liderliği aldı. İkincilikte Serseri Hat daha sonra Tatanga ve Sellyboy sırası ile 1400 startı geçildi. 1200’de Samurai Kajiki liderliğini korurken yine ikincilikte Serseri Hat daha sonra Tatanga ve Sellyboy şeklinde 1000 startı geçildi. 800’de Samurai Kajiki halen lider, ikincilikte Serseri Hat dışına doldurup gelen Edgar üçüncülüğe girerken daha sonra Tatanga ve Sellyboy sırası ile 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Samurai Kajiki liderliğini korurken dışından Edgar’ın gerilerde de Sellyboy’un atakları görüldü. 200’de ortadan gelen Edgar liderliği alırken dışından da Sellyboy atağa kalktı. Sonlarda rakibini ataklarına karşılık veren Edgar yarım boy farkla ve 1’38”58 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir