Başkan Baydan; “Sandık bugünler için kuruldu!”

Jokeyler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Bozan Baydan, Koronavirüs ile ilgili olarak alınması gereken tedbirler kapsamında yaptıkları çalışmaları Bakanlık ve Yüksek Komiserler Kuruluna ilettiklerini açıkladı.

Bozan Yarış Dergisine yaptığı açıklamalarda; “Yarışların ertelemesinden çok önce ve seyircisiz olarak devam etmesi kararlaştırıldıktan hemen sonra Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımızla bir araya geldik ve ciddi bir çalışma içerisine girdik.  Şahsen ben Sayın Bakanın At Yarışları ile ilgili yeterince bilgilendirilmediği kanaatindeyim. Şöyle ki; At yarışlarının iptal edilmesi bu ülkede at yarışından geçimini sağlayan en az 40-50 bin insanı kapsamaktadır. Ayrıca TJK için de zorlu bir süreçtir.  TJK’nın geliri at yarışları devam ettikçe vardır. Yarışların iptal olması Kulübe çok büyük maddi yükümlülük getirir. Binlerce çalışanının olduğunu düşündüğümüzde at yarışlarının uzun süreli ertelenmesi çalışan personelin maaşlarını ödemede TJK’yı da zorlayacaktır. Benim ve arkadaşlarımın naçizane görüşü;  daha önce de söylediğimiz gibi herkesin olduğu yerde atlarını koşması, jokey ve aprantilerin de hangi şehirde at binmek istiyorlarsa Yarışçılık Müdürlüğüne bildirip o hipodromda binmeye devam etmeleriydi. Bu durumda hiç kimse mağdur olmayacaktı. Yarışlar zaten seyircisiz oluyordu.  

Türkiye Jokey Kulübü Salgın konusunda çok büyük önlemler almış durumda. Dışarıdan gelen kimse olmadığı zaman yarışların olmaması için hiç bir neden yok. Sayın Bakanımız bu konuyla ilgili fazla bilgilendirilmemiş diye düşünüyorum” dedi.

Bozan Baydan Ankara’ya yazdıkları yazıda, Montları düşürülmesinden sonra jokey ve aprantilerin büyük bölümünün zaten ciddi derecede mağdur olduklarını, pek çoğunun evine ekmek götüremez duruma geldiğini, Jokey kaza ve yardım Sandığının bugünler için kurulduğunu ve buradan yapılacak olan yardımlarla bu zorlu sürecin atlatılması için gereken adımların atılmasını istediklerini belirtti.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir