ALİHAN Başkent’te son Sürat…

14 Kasım 2020 Pazar günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1000 metre çim pistte koşulan 2 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 Sürat Koşusunu, Ali Selimoğlu’nun sahibi, Cengiz Güray’ın yetiştiricisi ve Şükrü Çelik’in antrenörü olduğu Alihan (3y de Agresivo – I Am That Chick, Closing Argument), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

11 safkanın start aldığı mücadeleye 5 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Alihan, ilk metrelerde ayağına çabuk iki rakibinin süratine uymak istemeyen usta jokeyinin tercihi ile onların hemen arkasında kaldı ve son viraja kadar kolay bir tempoda ve bariyere yakın bir yerde üçüncülükte kalmayı tercih etti.

Düzlüğe çıkar çıkılmaz orta kulvardan hamlesi yapan safkan, 400 direği geçilirken ikinciliğe yerleşti ve starttan itibaren en önde kaçan Beklenen’i sıkıştırmaya başladı. Alihan 200 geçilirken önündeki tek rakibini yakalamayı başardı. Son 100’de 2 boy, finişe kadar olan mesafede farkı 3 boya çıkartarak 0’56”57’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği Ulan Bator (Luxor) elde ederken, mücadeleyi Hawking (Lion Heart) üçüncü, Beklenen (Luxor) dördüncü, Luminescence (Utopia) ise beşinci olarak tamamladılar.

Alihan (Halis Karataş)

İlk Grup ve ilk G1 galibiyeti…

Yarış hayatına 29 Eylül 2019 tarihinde İstanbul’da katıldığı çim pistteki Şartlı-1 mücadeleyi kazanarak başlayan Alihan, bugüne dek 13 kez start alıp 6 yarış ve 1.293.530 TL ikramiye kazandı.

2 Yaşında 2’si çim, 2’si sentetik pistte olmak üzere 4 kez koşup bu yarışların 3’ünü kazanan ve birinde ikinci olan safkan, bu sene 3 yaşlı olarak 9 kez start alırken, Sürat Koşusuna gelinceye kadar 2 Kısa Vade yarış kazanmış, A3 Yarışseverler ve G3 Kocatepe Koşularında ikinci, G1 Erkek Tay Deneme Koşusunda ise dördüncü olmuştu. Klas safkan ilk kez gittiği Ankara’da Sürat Koşusunu kazanarak kariyerinin ilk Grup Koşu galibiyetini G1 seviyesinde elde etmiş oldu.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir