Basri Çifkurt Koşusunu VICTORY IS OURS kazandı

1978 yılında vefat eden Basri Çifkurt adına 10 Ekim 2018 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen KV-8 koşuyu, Yıldırım Gelgin’in sahibi ve yetiştiricisi, Aydın Küçükaksoy’un ise antrenörü olduğu Victory Is Ours (5y aa Victory Gallop – Lovely Doyoun, Doyoun), jokeyi Gökhan Kocakaya ile 2400 metre çim pistte 2’30”93’lük bir derece gerçekleştirerek kazandı.

VICTORY IS OURS (Gökhan Kocakaya)

3 ve yukarı yaşlı 6 safkanın start aldığı koşu beklenen aksine yavaş bir tempoda başladı ve devam etti. Düzlüğün ikinci yarısında sonra yaptığı güçlü ataklarla sonlarda rakiplerine hakimiyetini hissettiren Victory is Ours’un ardında ikinciliği Corcovado (Toruk Macto) elde ederken, mücadeleden Depository (Anatoly) üçüncü, King Of Rock (Derviş Ağa) ise dördüncü olarak ayrıldı.

Koşunun ardından düzenlenen kupa töreninde kazanan safkanın sahibi Yıldırım Gelgin’e kupasını Cem Çifkurt verdi. Şeref Tribünü’nde gerçekleştirilen törene TJK Genel Sekreteri Sadettin Atığ ve davetliler de katıldı.

BASRİ ÇİFKURT

Basri Çifkurt, 1927 yılında Eskişehir’de doğdu. Galatasaray Lisesi’nden mezun olan Çifkurt, aile şirketleri olan Çifkurt A.Ş.’de iş yaşamına başladı. İngiltere’den ithal ettiği safkanlarla yetiştiricilik yaptı ve yetiştirdiği İpek I isimli safkanı ile 1959 yılında Ankara Koşusu’nu kazandı. 1960 yılında TJK Asli üyesi oldu. Çiftkurt 1978 yılında vefat etti.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir