BC CLASSIC

Efsane aygır Storm Cat’in Cat Thief isimli yavrusu üç yaşlılığında BC Classic yarışını kazanırken biraz da sürpriz yapmıştı belki ama sonuçta Storm Cat’in bu klasikte kazanan tek temsilcisi olmuştu o yıl itibari ile…

Cat Thief’in BC Classic te Storm Cat’in tek kazanan temsilcisi olması konusu yıllar içinde bu hattan gelip de BC Classic kazanan tek temsilcisi konumuna dönüştü, ta ki 2020 yılına kadar…

Bu yıl Storm Cat hattından gelen Authentic’in kazanımı ile BC Classic yarışında Storm Cat hattından ikinci kez bir isim kazanmayı başarsa da yine de bu hattın etkinliği göz önüne alındığında bu sayının az olduğunu ifade etmek mümkündür.

2019 ve 2018 yıllarında Smart Strike’in iki oğlu Curlin ve Lookin at Lucy isimli aygırların yavruları Accelerate ve Vino Rosso bu klasiği kazanmayı başaran isimler olmuşlardı.

Söz konusu hattın mimarı Curlin de 2007 yılında BC Classic’i kazanmayı başarmıştır. Curlin’in babası Smart Strike olup bu aygırın büyük annesi aygırlarımızdan Always a Classic’in de annesidir. Curlin’in kısrak babasının da Always a Classic’in babası olan Deputy Minster oluşu, Always a Classic’in ne değerli bir soya sahip olduğunun da bir göstergesi olsa gerek.

Deputy Minister demişken bu hattan BC Classic de ilk kazanan isim 1998 yılında oğlu Awesome Again olmuştur.

Sonra aygırlık kariyerinde Awesome Again’in oğlu Ghostzapper ise 2004 yılında bu klasiği kazanmayı başarmıştır. Ghostzapper’in büyük annesi de ülkemizde görev yapmış aygırlardan Win River Win’in annesi Thirty Zip’dir.

Tekrar Awesome Again’e dönersek bu aygırın kısrak babası olarak da 2018 yılı BC Classic galibi Accelerate’in de kısrak babası olduğunu görmekteyiz. Tam anlamıyla BC Classic aygırıdır Awesome Again!

BC Classic yarışlarının en özel atlarından biri Tiznow’dur şüphesiz. 2000 ve 2001 yıllarında arka arkaya iki yıl kazanımı ile halihazır da dahi BC Classic’i iki yıl üst üste ve birden fazla kazanan ilk ve tek attır Tiznow.

Man O’War hattında gelen Tiznow gibi, farklı bir aygır hattından gelip de BC Classic kazanmayı başaran bir farklı isim de Arcangues’dir.

1993 yılındaki sürpriz galibiyeti başaran bu atın babası Sagace, Luthier’in oğludur ve dolayısıyla Djebel hattından gelmesi itibari ile Byerley Turk hattından gelip BC Classic kazanmayı başaran tek isimdir hali hazırda Arcangues.

Damascus hattından Skip Away ve Ack Ack hattından Concern ve Rough’n Tumble hattından Mucho Macho Man de BC Classic kazanan farklı aygır hatları arasında gösterilebilir.

Tabi ki bu isimlere 2003 yılı BC Classic galibi ve ülkemizde aygırlık kariyeri olan Pleasantly Perfect de ilave edilebilir. Değerli aygır da Ribot hattındandır.

Yine de BC Classic deyinde Fappiano hattını farklı bir yere de koymakta fayda vardır.

20017 yılı galibi Gun Runner, 2016 yılı galibi Arogate, 2015 yılı galibi American Pharoah ve 2002 yılı galibi Volponi ve 1990 yılı galibi Unbridled gibi değerli isimlerin tamamı Fappiano hattından gelmedir.

BC Classic’in ilk tertip edildiği yıl kazanmayı başaran Wild Again’in oğlu Offlee Wild’ın oğlu Bayern de dedesinden 30 yıl sonra bu klasiği 2014 yılında kazanmayı başarmıştır ve babasının ülkemizde kısa bir aygırlık kariyeri de mevcuttur.

Wild Again’in kızı Oyster Baby’nin torunu Authentic de bu yılın BC Classic galibi olup, bu atın kısrak babasının Mr.Greeley olduğu görmekteyiz.

Mr.Greeley de Gone West oğlu olup, Authentic’in baba nesline mensup aygırların Gone West hattı ile uyumunu daha önce de bir yazımda vurgulamıştım.

Authentic, bu klasiği 3 yaşında kazanmayı başaran 13 at mevcuttur. Kalanlar da ya 4 ya 5 yaşında kazanmışlardır. Bu yaştan büyük olup da BC Classic kazanan hiçbir atın olmaması bu değerli yarışın ilginç notlarından biridir.

Tertip edildiği ilk yıldan bu yana kazanan atlar, hatta ikinci olan atların birçoğunun aygırlık kariyerindeki başarıları ile günümüzde en önemli yarışlardan biri, belki de en değerlisi olduğunu düşünmekteyim ve bu yarışın birinci ve ikincileri irdelendiğinde bu hususu çok net olarak gözlemlemek mümkündür sanırım.

Authentic
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir