BEHİCE üretmeye devam ediyor…

2004 doğumlu Behice isimli kısrak içerdiği yüksek soy ağacı sebebi ile harada görev yaptı… Bu süre içinde doğurduğu dişilerden biri olan Dahi’yi

Muslihiddin Gurup

2020 yılının şampiyon kısrağı Gül Hatmi’nin annesi ile anımsayabiliriz.

Behice, Dahi isimli kızını Bilgin’den vermişti. Yine Bilgin-Behice eşleşmelerinden biri olan bir diğer dişinin ismi de Gardenya olup, bu kısrak da üst üst başarılı yarışlar yapan ve 15 Eylül 2021 günü G2 Akbatur Koşusu galibiyeti ile de çim pistten sonra da sentetik pistte de sınıf bir yarış kazanmayı başaran kabiliyetli tay Bilirhan’ın annesidir. İyi de ganyanı niye 7.55 verdi bu tayın!

Kuşkusuz bir önceki galibiyetinde binicisi olan jokeyinin, söz konusu yarış için farklı bir tay tercihi yapması da etkili olabilir bunda… Neyse biz Bilirhan’ın tüm ilgililerini kutlayalım ve başarılarının devamını dileyelim.

Bu arada sevgili okurlarımıza şunu da soralım : Bu koşuda favori olan Canmete sevdiği Ankara pistinde Hatay koşusunu kazanabilir mi?

Bilirhan

Tekrar Bilirhan’ın soy ağacına dönelim. Yazının girizgahında Behice’nin içerdiği yüksek soy ağacı ifadesi kullanmıştık.

Behice, Deha ve Uçanbey gibi klas atların tam kardeşidir.

Behice’nin babası Caş ise Albatur’un oğlu olup bu efsane aygır da Satvet ile Mencule 11’den olmadır.

Bilirhan’ın babası Turbo’nun kısrak babası Özüşan da Satvet ile Mencule 16’dan olmadır ki, Mencule 16 ile Mencule 11 de ortak Mencule 4 anneden olmadırlar.

Behice

Dolayısı ile 4/3 kardeşler Özüşan/Albatur bağlantısı Bilirhan’ın soy ağacına değer katan önemli bir unsur olurken, aynı zamanda Mencule 16’nın bir başka efsane oğlu Hilalüzzaman 25’in de soy ağacında ki varlığı, Bilirhan’ın soy ağacında hem Mencule 16 üzerine ikili bir akrabalık, hem de Mencule 4 üzerine de üçlü bir akrabalık tesisi getirmektedir ki, tüm bu soy faktörleri Bilirhan’ın pedigrisine kalite katan diğer farklı soy unsurları olarak değerlendirilebilir.

News Reporter

1 thought on “BEHİCE üretmeye devam ediyor…

  1. Tigemin dışarıdan aldığı aygırlar pek başarılı olamasa da hemen hemen bütün getirdikleri kısraklar bizim üst seviyede ki kısraklarımızla yarıştı.
    Güzel inceleme için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir