Bir Aygır daha yaşamını yitirdi!

Hayattaki en yaşlı Kentucky Derby galibi olarak bilinen Türkiye Jokey Kulübünün emektar aygırlarından Sea Hero, yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı 29 yaşında hayatını kaybetti.

Sea Hero

4 Mart 1990 tarihinde doğan Sea Hero, kariyerine 2 yaşlı olarak 1992 yılında ABD’de başladı. 3 yıl ve 24 yarış süren kariyeri boyunca Sea Hero, birbirinden önemli başarılara imza atarken adını Amerikan Yarışçılık Tarihi’ne altın harflerle yazdırdı.

1992 yılında G1 Champagne Stakes’ten galibiyetle ayrılan Sea Hero, 1993 yılında ise Amerikan yarışçılığının derbisi olarak bilinen G1 Kentucky Derby’de de zafere uzandı. Aynı yıl G1 Travers Stakes’i de kazanan safkan, 1995 yılında ise ABD’de aygırlık kariyerine başladı.

Sea Hero

TJK tarafından ithal edilerek 2000 yılında aygır kadrosuna dahil edilen Sea Hero’nun yurt dışında G1 koşu galibi Cindy’s Hero, Grup koşu galipli Hero’s Tribute ve Desert Hero ile Grup koşularda plaseleri bulunan Sea Jewel, Britannia, Crystal Sea, Seainsky ve Medievil Hero gibi, ülkemizde ise G1 koşu galibi Confidence ile Grup koşu galipleri Akdeniz Ateşi, Wind Hunter, Yosan, Big Trouble, Ezbiderli, Aeneas, Doctor’s Soul, Lunar Ocean ile G1 koşu plaseleri bulunan Water Dancer ve Coşkunprenses gibi temsilcileri bulunmaktadır.

Bugüne kadar Türkiye’de 419 yavrusu start alan Sea Hero’nun 211 temsilcisi koşu kazanırken, 730 galibiyet ve yaklaşık 33 Milyon TL’lik toplam kazanca ulaşmışlardır.

Uzun yıllar aygır ve kısrak babası olarak yetiştiriciliğimize hizmet eden ve kan hattından gelen temsilcileri yurt içi ve yurt dışında pistlerde başarılı olmaya devam eden Sea Hero, 2015 yılında emekliliğe ayrılmıştı.

Sea Hero

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir