Bir yıldız doğuyor; SON OF COOGER…

Bu sene ilk jenerasyon tayları start alan Cooger’ın 2 yaşlı temsilcisi Son Of Cooger (Cooger – Şahizer, Lion Heart), 12 Eylül 2023 Salı günü Ankara’da koştuğu ikinci yarışını da kazanarak dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Pistlerin yeni fenomeni olma yolunda emin adımlarla ilerleyen safkan, 29 Ağustos 2023 Salı günü Ankara’da 1200 metre kum pistte koşulan Şartlı-1 mücadeleyi 1’14”16’lık derecesi ile 8.5 boy farkla kazanmıştı. Ankara 75.Yıl Hipodromunda Salı günü ikinci yarışına çıkan klas tay, 1400 metre kum pistte koşulan Kv-7 mücadeleyi de yine jokeyi Vedat Abiş ile 1’27”12’lik bir derece gerçekleştirerek kazanmasını bildi.

G1 Yıldırım Bayezid Koşusu galibi, G1 Erkek Tay Deneme ikincisi ve G1 Gazi Koşusu üçüncüsü olan babasının yarış kazanan ilk temsilcisi olan Son Of Cooger’ın annesi Şahizer (Lion Heart), Dr Fong’dan 2016 doğumlu Bird Nest isimli dişi temsilcisi ile G3 Özdemir Atman Koşusunu kazanmıştı.

G1 sınıfında Kısrak ve Karadeniz, G2 sınıfında ise Nenehatun Koşularında boy gösteren Bird Nest, 3 yaşlı olarak 11 start alıp 4 birincilik elde ettikten sonra yarış hayatını noktaladı.

2023 gebeliği yine Cooger’dan olan Şahizer’in 2022 doğumlu Kaneko’dan dişi ve 2023 doğumlu Epaulette’den dişi tayları bulunuyor.

News Reporter

25 thoughts on “Bir yıldız doğuyor; SON OF COOGER…

 1. Maşallah, mükemmel bir eşgale sahip, ayakları düz bassın. Kenter koşarak 14 boy farkla KV-7 yarış kazandı, inşallah sağlık sorunu yaşamaz ise çok büyük bir yıldız olacak gibi görünüyor…

 2. Sahipleri çim sevdasına düşmez ise çok ama çok farklı bir safkan ile karşı karşıyayız iki yarış iki birincilik kenter kazandı. Maşallah.

 3. At yürüye yürüye tuta tuta 14 boy fark atmış.
  Böyle atlara hasretiz, umarım sağlıklı bir yaşamı olur.

 4. yarış hayatı benzemesin aynı cemalcan arızadan 10 ay sonra koştu sonuncu sıralarda kaldı sonra hiç haberi yapılmadı aygırmı oldu acaba

 5. 20 yıldır at yarışı izlerim. Nice atlar şampiyon olarak addedildi. Ama 20 yıldır ilk kez böyle bi ingiliz atı izliyorum. Maşallah. Arap atı olarak da diliran derim.

 6. İlk yarışında ben Türkiye için fazla atım dedi inş zamanı gelince dubai de tüm dünyaya at izletir ALLAH kaza bela vermesin çok ama çok farklı bir tay

 7. Cemalcan vardı iki yaşlılığında 6 da 6 yapmıştı bu attan çok daha iyiydi 1500 Ankara kumunda 1.32 yapmıştı sonrada dönemedi pistlere inşallah bu atın kaderi daha iyi olur

  1. Cemalcan Ankara kumunda 1400’ü sprint atarak 1.29.26 yapmıştı. Son Of Cooger ise yine Ankara kumunda aynı mesafeyi tutarak & kenter 1.27.12 yaptı.

 8. Yeni Fairson…Maşallah kere masallah…Aynı performansı çimde de yapabilirse bambaşka bir seviye olur …Allah ayağını düz bastirsin…

 9. Maşallah ayakları düz bassın ..tam bir kaba kum atı kesinlikle…ilk yarisinda biraz sertlik yaptı …fakat bu ikinci yarısında jokeyine tabii oldgunu farkettim…kesinlikle çok akıllı…önümüzdeki yıl mesafeye çıktığında çok daha başarılı olacaktır ….yetiştiricisi sayın ERAY HAZAR …sizi canı gönülden tebrik ediyorum…

 10. Bu tayın ilk yarışını seyrettiiğim vakit onu Amerikanın efsane atı Seabiscuit’e
  benzetmiştim. Babası gibi heybetli ve
  iri bir at değil ama ‘ kocaman bir yürek ‘
  var tayda. Bu tay bize kendi aygırlarımızın değerini bilmemizi gösteriyor. Değerini bilelim ve harab
  etmeyelim. Çok büyük bir değer. Maşallah

 11. Yavaş millet 1000 kumdan sonra bir tay deneme bir 2200 Sait Akson sonra Gazi maymun olmaz inşallah.Arada gr 1 kum var onu koşsun bak.

 12. Keşke fazla yorulmadan Dubai’ye gitme imkanı olsa, karakteri ve kondisyonu orda şekillense. Maşallah.

 13. Gerçekten klas bir tay bana faırson ı hatırlattı. İki koşuda Türkiye üstü olduğunu gösterdi. İnşallah sahipleri gazi merakına düşüp atı heba etmezler. Çünkü bu şekilde seri birinciliklerle başlayıp sonra kaybolan çok at var. Ayakları düz bassın yetiştiricisini ayrıca kutlarım.

 14. Cemalcan’dan bahsedenler olmuş, bir bilgi notu paylaşayım bu iki atın da antrenörü de Alper Ciğer’dir ayrıca kendisi Qualizto’nun da antrenörüdür.Uzun lafın kısası Son of Cooger’ın yarış hayatı aynı antrenörle devam etmesi durumunda tıpkı diğerleri gibi uzun ömürlü olmayabilir.

 15. Cemalcanın dereceleri ortada yukarıda arkadaş bahsetmiş kıyas olmaz. bu at ilk yarışından sonrada yorum yapmıştım babası zor adapte olurdu sonrada çok iyi gelirdi ama bu çok başka bir seviye Vedat ile buluşması çok iyi oldu.

  Umarım doğru yarışlar seçilir az yarış ama kaliteli yarışlar seçilir bundan sonra çünkü bu atın temposuna ayak uydurmak isteyen atların sakatlanma olasılığıda çok yüksek 2 yaşlı blue sunset dışında rakib olabilecek at yok ama 1-2 yarış gördükten sonra onu da rahatlıkla ekarte edecektir.

  Hem kum hem çim yapabilmekte kolay bir grupta bir sonraki yarışı çim pistte görebiliriz.

 16. Ayakları düz bassın çok kaliteli bir tay. Annesinin anne kardeşleri Gipsy Danger ve Stainless. Çime gitme olasılığı da çok yüksek. Gipsy Danger çim yapabiliyordu. Stainless , Rhythm Divine’ı verdi. Kolay bir grupta çimde de performansını göreceğiz.

 17. Umarım sahipleri çime çikma ve sık koşma gibi bir hataya girmez kaliteli bir isim olduğu belli şuanda kumda bu taya kafa tutacak bir isimde görünmedigine göre nağmalup yoluna devam eder ayakları düz bassin

 18. ya bitane daha böyle kumda etkileyici kazanıp (hakeem) yavrusuydu sakatlandı allah bu atı nazarlardan korusun ama lütfen sık koşmasın

 19. herkesin aklına cemalcan gelmiş lütfen ülkemizi temsil edecek bir at! dubaide abd görelim sık koşturmayın lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir