Bitmiş İkili; VICTORY GALLOP / MOUNTAIN CAT

At yarışı ve yetiştiricilik tarihinde “Nick” teorisi olarak adlandırılan ve bir aygırın başka bir aygırın kızları ile yüksek uyumu daima olagelmiştir ve gerek ülkemizde, gerekse dünya yetiştiriciliğinde bu tip etkileşimler söz konusudur.

Ülkemizde de bu tip bir nick, son yıllarda çok dominant bir hal olmuş olup bu yıl da Çaldıran Koşusunda kazanan Call To Victory ve üçüncü olan Real Queen ile zirveye çıkmış bir haldedir.

Mountain Cat

Bahse konu nick, Victory Gallop-Mountain Cat soy kurgusudur ki, yukarıda anılan isimlerin dışında Runner Bull, Cooger, İpekkız gibi üst düzeyde atlarda bu etkileşim görülmektedir.

Bunun devamı da olacaktır, çünkü Victory Gallop aşıma devam etmektedir. Yine de farklı bir senaryo da her zaman mevcuttur ve nihayetinde Mountain Cat‘in de başta Abbas Yolcu olmak üzere aygır temsilcileri mevcuttur ki; bu tip eşleşmelerde yukarıda isimlerini andığımız atların soy benzerlerinin oluşacağı tabidir.

Victory Gallop

Tabi ki Victory Gallop’un da aşım sayısı belli adettedir. 2019 Aşım Sezonu Raporuna göre, 91 aşım yaptığı kısraktan 73’ü gebe kalmış olup, gebelik oranı %82,95 gibi iyi bir orandır ki, aygırın da 1995 doğumlu olduğunu unutmayalım. Dolayısı ile Victory Gallop, bu yıl da çok müracaat alacak ve kuraya kalması banko aygırlardan biridir.

Burada şu soruyu da sormak lazım aslında… Bu aygırın 2018 gebelik oranı %63,29 gibi bir değere sahip ki, 2019’a bakıldığında epey düşüklük gösteriyor. Tabi ki bunun birçok sebebi olabilir ki, bence burada sistemde düzeltilmesi gereken bir konu var. Aygır ticari olduğu için bir çok yetiştirici yazıyor doğal olarak ama tercihliler dışında yaşlı ve sorunlu kısraklar da kurada çıktığı için, muhtemelen bu tip kısraklarla yapılan eşleşmelerde sorun olması mümkündür. Gebelik oranının daha düşük olma sebeplerinden biri de budur bana göre… İşte sistemde düzeltilmesi gereken yerlerden biri budur bence.

Diyelim ki Victory Gallop, benim veya x bir kişinin aygırı olsun. Aşım sayısı doluyorsa burada tercihliler dışındakilere de belli bir ayırım olması lazım. Ard arda gelen yıllarda boş kalan, periyodik olarak yavru eriten veya bir şekilde tayın sağlıklı doğumuna bir engeli olan kısraklara, bu konuda bir standart oluşturup, bu tip aşım sayısı yüksek aygırlar için bir kısıtlama getirilmeli bence…

Yoksa ticari olması için belki de yetiştiricilik vasfını kaybetmiş veya kaybetmek üzere olan kısraklar bu tip aygırları tercih edecek ve doğal olarak da aygırın gebe bırakma oranı düşüklük gösterecektir, Victory Gallop’un 2018 aşım istatistiklerinin bize gösterdiği gibi… (Muslihiddin Gurup)

News Reporter

1 thought on “Bitmiş İkili; VICTORY GALLOP / MOUNTAIN CAT

  1. Her isteyen bence çekim yapabilmesi gerek. Herkesin hayali güzel taylar saha çıkarmak. Nerde ve ne zaman iyi tay saha çıkar belli olmaz . Eğer ayırt edilecek se haksızlık söz konusu olur …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir