BLAZE TO VICTORY Mayıs’a umutlu giriyor!

23 Nisan 2021 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1500 metre sentetik pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-8 Vural Çakım Koşusunu, Enis Emre Gelgin’in sahibi ve yetiştiricisi,  Refik Peri’nin ise antrenörü olduğu Blaze To Victory (3y de Victory Gallop – Lovely Blaze, Sri Pekan) jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

Koşuda ikinciliği çok iyi koşan ama sonlarda rakibine direnemeyen Special One (Kaneko) elde ederken, mücadeleden Ender Man (Scarface) üçüncü, Es Robero (Kaneko) dördüncü, Nitrox (Toruk Macto) ise beşinci olarak ayrıldı.

Blaze To Victory (Akın Sözen) (Sağda)

5 Ay sonra kazandı…

Yarış hayatına geçen sene Ekim ayında İstanbul çim pistinde start aldığı Şartlı-1 mücadeleyi kazanarak gösterişli bir şekilde başlayan Blaze To Victory, bu yarışın hemen sonrasında sentetik pistte G3 Sahir Kurutluoğlu Koşusunda boy göstermiş ve kariyerinin henüz ikinci yarışında girdiği zorlu mücadeleyi Light Of Darkness gibi klas bir rakibin arkasında ikinci olarak tamamlamıştı.

Çok başarılı ilk iki yarışının ardından 2 yaşlı sezonunu sentetik pistte Strong Legs’e geçilerek ikinci kaldığı KV-9 Günen Ökten Koşusu ile kapatan safkan, büyük ümitlerle başladığı 3 yaşlı kariyerinde Şubat ve Mart aylarında ikişer kez start almasına rağmen 2 yaşlı performansından uzak yarışlar koşmuş ve özellikle son iki yarışındaki başarısız performansı ile hayal kırıklığı yaratmıştı.

Vural Çakım Koşusu kuşkusuz Blaze To Victory’nin kalitesini gösterdiği ve bundan sonraki süreçte kendisinden beklenen seviyelerde yarışlar koşabileceğini müjdeleyen bir yarış oldu. Bekleme yarışı yaptı, acele etmedi. Düzlükte son 400’de başladığı sprinti ile gruba son 150’de hakim olup 1’31”46’lık derecesi ile ve 1 boy farkla birinciliğe uzanmayı başardı.

Bugüne kadar koştuğu tek çim yarışını kazanan erkek tay, Blaze To Win gibi Gazi Koşusu galibi bir safkanın anne kardeşi olması münasebetiyle Mayıs ve Haziran aylarında koşulacak Grup ve Klasik koşulara bu son performansı ile yeniden bir göz kırpmış gibi görünüyor. Ancak yine de abisinin başarılarına yaklaşabilmesi için bundan çok daha iyi koşması gerekir.

Blaze To Victory (Akın Sözen)

Victory Gallop/Sri Pekan

Blaze To Victory’nin babası ülkemizde son 6 yıldır zirveyi hiç kimseye kaptırmayan şampiyon aygır Victory Gallop’tur. 2008 yılı Şubat ayında ülkemize getirilen ve aynı sene aşımlara başlayan aygırın ilk tayları 2009 yılında doğmuş ve ülkemizdeki ilk jenerasyon tayları 2011 yılında start almaya başlamıştır. Türkiye kariyerinin ilk 4 yılından sonra Aygır Kazanç Listesinin en tepesine oturan Victory Gallop, bu yerini günümüze kadar korumasını bilmiştir.

Blaze To Win’in annesi; yarış hayatı boyunca 12 kez start alıp 2 birincilik, 3 ikincilik ve 3 kez de üçüncülük elde eden Lovely Blaze’dir. Maiden ve Handikap-15 birincilikleri bulunan kısrağın Minimo (KV-6) Koşusunda üçüncülüğü bulunmaktadır. Neredeyse 3 yaşına bastığı gün son yarışına çıkan ve yedinci olduğu Mayıs 2009 tarihindeki bu yarışın ardından damızlığa ayrılan safkanın son derece güçlü bir pedigriye sahip olması dikkat çekicidir. (Sri Pekan (USA) – Castle Blaze (USA), Lac Ouimet) orijinli Lovely Blaze, G1 Çaldıran ve G1 Dişi Tay Deneme Koşuları galibi şampiyon kısrak Lovely Doyun (Doyoun) ve 10 Kısa Vade yarış galibi olup aynı zamanda G2 19 Mayıs ve G2 Pansiyon Hara koşuları ikincilikleri bulunan Blaze Of Speed (Salt Lake) ile anneden kardeştir.

Çaldıran Koşusu galibi kız kardeşi bulunan Lovely Blaze, Win River Win’den Çaldıran Koşusu galibi Blaze To Win’i vermiş, öyle ki bu safkan 3 yaşlılığında Gazi ve Ankara Koşularını da kazanarak adını yarışçılık tarihine yazdırmayı başarmıştır. Blaze Of Light ve Tribute To Joss kısrağın sınıf koşularda başarılı olmuş diğer yavrularıdır. Blaze To Victory’nin pedigrisindeki Victory Gallop/Sri Pekan çaprazı Victory Promise ve Alidevgibi başarılı safkanların pedigrilerinde de görülmektedir.

Blaze To Win
News Reporter

2 thoughts on “BLAZE TO VICTORY Mayıs’a umutlu giriyor!

  1. Zayıf grubu geçti. Şuan pasif bir at konumunda. O kadar çok kaliteli yaşıtı var ki şu an bu görüntüsüyle açık yarışlara girip tabela yapması bile benim nazarımda imkansız. Orjini iyi de bunun faydası yok şu an. Gene de bir önceki yarışına göre iyi koştu.

  2. zaten 2021 yılında görüp kazanacağı koşu buydu bundan sonra 1.ciliği zor görür buraya yazıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir