BOB BAFFERT DERBY

Bob Baffert’ın 6’ıncı kez kazanarak ‘1938-1952 yılları arasında 6 kez Kentucky Derby kazanan antrenör Ben Jones’un’ rekorunu egale etmek suretiyle gerçek anlamda bir tarih yazdığı Kentucky Derby de büyük favori Tiz The Law’ı geride bırakarak önemli bir başarıya imza attı Authentic

Bob Baffert

Daha önce yine bir G1 yarışı daha kazanmayı başaran Authentic, klas aygır Into Mischief’in G1 yarış kazanan 7 yavrusundan biridir. 2020 aşım sezonunda 175.000 $ aşım bedeli ile Spendhrift Harasında aşım yapan bu aygırın, 2021 aşım sezonunda aşım fiyatının artması gayet normal bir sonuç olacaktır. Ayrıca Gamine’in değerli performansı da bu yılki önemli referanslarından biridir hiç şüphesiz…

Into Mischief yarış yaşamında 1300 metre ile 1700 metre arasında 3 yarış kazanmış olup, bunların içinde 2 yaşlılığında elde Hollywood Futurity Stakes birinciliği, G1 klasında olması itibari ile en önemlisidir.

Into Mischief

Into Mischief, Harlan’s Holiday’in oğlu olup bu klas aygırın aygırlık yapan diğer oğulları içinde Shanghai Bobby, Majecticperfection ve Denis Of Cork’un yanı sıra, ülkemizde de aygırlık yanı sıra Mendip, Hakeem ve Agresivo gibi temsilcileri mevcuttur.

Into Mischief’i diğer baba kardeşlerinden ayıran ve onu baba kardeşleri arasında en başarılı kılan en önemli unsur hiç şüphesiz annesidir. Into Mischief’in annesi Leslie’s Lady, ayrıca Beholder ve Mendelssohn gibi çok başarılı yarış atları vermiştir.

Gerek Beholder, gerekse de Mendelssohn’un babaları Henny Hughes ve Scat Daddy, Harlan’s Holiday gibi Storm Cat hattından gelen aygırlar olması itibari ile Leslie’s Lady’in üç klas yavrusunun çok yakın akraba olduklarını görmekteyiz.

Gelelim Kentucky Derby’i kazanan Authentic’in annesine… Bu kısrak Mr.Greeley’in yavrusu olup, bu aygır da Gone West’in oğludur.

Gone West’in bir başka oğlu olan Speightstown’un kızı Greer Lynn, Into Mischief’in bir başka G1 galibi yavrusu Mia Mischief’in annesidir. Dolayısı ile Into Mischief’in 2 G1 kazanan yavrusunun kısrak baba hatlarının Gone West oğlu aygırlar olduğunu görmekteyiz.

Diğer taraftan İnto Mischief’in ülkemizde görev yapan 3 baba kardeşi aygırın yavruları içinde en önemli performansı gerçekleştirip, Dişi Tay Deneme gibi önemli bir klasiği kazanmayı başaran yavrusu Valencia’nın kısrak babası Royal Abjar’ın da Gone West oluşu, Harlan’s Holiday temsilcilerinin Gone West hattı temsilcileri ile uyumuna bir başka önemli örnektir.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir