5 ay aradan Ergin Talay galibiyetiyle döndü…

13 Nisan 2022 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan ve Erkek Tay Deneme klasiğine ışık tutması açısından sonucu her zaman merakla beklenen 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-8 Ergin Talay Koşusunu, Ayşegül Kurtel’in sahibi ve yetiştiricisi, Hakan Yüzbaşı’nın ise antrenörü olduğu Bold Sea Rover (3y de Torok – Seacleef, A.P.Indy) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Hardmet (Luxor) elde ederken, mücadeleden King Of The South (Helmet) üçüncü, Hamaset (El Corredor) dördüncü, Brave Captain (Captain Rio) ise beşinci olarak ayrıldı.

Bold Sea Rover (Halis Karataş) ve Hardmet (Sadettin Boyraz)

Erkek Tay Deneme’ye erken rezervasyon…

Yarış hayatının 7’inci startında 2’inci birinciliğini elde eden Bold Sea Rover, geçen sene 2 yaşlı olarak G3 II.İnönü Koşusunu kazandığı çim pistte bu defa Ergin Talay Koşusunu kazanarak, hem 5 ay aradan sonra yeni sezona kazanarak girmeyi başardı, hem de kendi ekürisinden Erkek Tay Deneme Koşusuna erken rezervasyon yaptıran ilk tay oldu.

Bold Sea Rover 2 yaşında start aldığı 6 yarıştan sadece birini kazanmış olmasına rağmen koştuğu tüm yarışları tabelanın içerisinde bitirdi ki bu yarışların 5’i Grup statüsündeydi.

G3 II.İnönü Koşusunu Baba Şahin’in önünde kazanan safkan, G2 TYAYSD Koşusunda ahırdaşı Final Dance’nin arkasında ikinci, G1 Çaldıran Koşusunda Sigoş ve Final Dance’nin arkasında üçüncü, G2 Sakarya Koşusunda bir başka ahırdaşı Aegean Finale ve Mucize Kız’ın arkasında üçüncü, G3 Trakya Koşusunda ise beşinci olmuştu.

Bold Sea Rover 14 Kasım’da start aldığı Sakarya Koşusundan sonra hiç start almamış ve kış sezonunu dinlenerek geçirmişti. Şubat ayı başından bu yana idmanlarını hız kesmeden sürdüren safkan, Ergin Talay Koşusunda ilk metrelerde bariyer dibinde dördüncülüğe yerleşti. 600 direğine gelirken temposunu arttırıp üçüncülüğe giren Bold Sea Rover, düzlük dönüldükten hemen sonra King Of The South ve Hardmet’in arasında daldı ve koşunun liderliğine ortak oldu.

200’den sonra mücadele daha ziyade iç kulvardaki Bold Sea Rover ile hemen dışındaki Hardmet arasında geçmeye başladı. Son metrelere kadar devam eden birincilik mücadelesinden aynaya yakın rakibine yarım boy fark yapan Bold Sea Rover 1’23”91’lik derecesi ile galip ayrıldı.

Hardmet yaklaşık 3 hafta önce maiden çıkıp, kariyerinin henüz dördüncü yarışını koşan bir tay olarak Grup yarışların müdavimi rakibi yanında harika bir performansa imza attı ve sezonun sürpriz taylarından biri olduğunu gösterdi.

King Of The South koşunun temposunu tayin edip tüm yükünü çekmesine rağmen ezilmedi ve güçlü rakiplerinin 1.5 boy gerisinde tutunmayı başardı.

Hamaset padoğun en güzel tayı idi. Adana’daki başarılı kum pist performansını İstanbul çim pistinde tekrarlayıp tekrarlayamayacağı merakla bekleniyordu. Çok kötü koştu denemez ama performansının beklentilerin altında kaldığı rahatlıkla söylenebilir.

Brave Captain öndeki dört safkanı bugün için geçmesi çok zordu. Düzlükte ön taraftaki mücadeleye dahil olamadı.

Armash ise şanssız bir şekilde son düzlükte sakatlandı. Van ile hastaneye götürülen tayın daha sonra uyutulduğu öğrenildi.

Ergin Talay Koşusu son düzlüğü…News Reporter

2 thoughts on “5 ay aradan Ergin Talay galibiyetiyle döndü…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.