BOSPORUS 1000’ler Kulübünde…

Zaman zaman aygır listelerine göz atarım. 2017 kazanç listesini incelerken gözüm Bosporus’a takıldı ve tüm aygırlık verilerine baktığımda, aygırın yavrularının kazandığı yarış sayısının 1000’i geçtiğini gördüm. Yazının hazırlandığı tarih itibariyle 1006 olmuştu bu sayı.

Kuşkusuz bu rakam özel bir veri oluşturuyor bu konumuyla. Şu an itibariyle yavrularının kazandığı yarış sayısı 1000’i geçen 5 aygır var. Royal Abjar, Unaccounted For, Mountain Cat ve Strike The Gold.  Bu 1000’ler kulübünün beşinci üyesi Bosporus oldu.

Diğer 4 aygırın halen aşımda olmadığını da göz önüne alırsak Bosporus’un bu sayısı diğerlerine göre daha fazla arttırma şansı var teorik olarak. Bakalım başarılı aygırın yavrularının performansı nasıl olacak bundan sonra.

Bosporus’un 1006 yarış kazanan yavrularını irdelediğimizde karşımıza çıkan şeyleri de ana başlıklar altında sizle paylaşmak istedim.

Aygırın 340 koşan yavrusunun 237’si yarış kazanmayı başarmış. Ortalamaya vurursak yüzdesi yaklaşık % 70 civarında…

237 kazanan temsilcisi içinde aygırın en yüksek performansı elde eden temsilcisi Belmont… Tam 4 G1 yarışı galibiyeti var, dile kolay!

Belmont’dan sonra 4 tane G2 zaferi ile Rampoldi’yi de en çok sivrilen Bosporus temsilcileri arasında nitelendirmek mümkündür.

Bosporus yavrularının kazandığı 1006 yarışın pistlere göre dağılımına göz attığımızda, 173’ünün çim pistte, kalan 833’ünün ise kum ve sentetik pistte gerçekleştiğini görmekteyiz.

Bosporus’un 1006 yarış kazanan yavrularını kazandığı hipodromları göre tasnif ettiğimizde: Adana-87, Ankara-86, Bursa-150, Diyarbakır-31, Elazığ-53, İstanbul-99, İzmir-361, Kocaeli-95 ve Şanlıurfa-44 gibi bir seyir izlediğini görmekteyiz.

Bosporus için İzmir’in ve kum pistin baskın aygırlarından biri demek doğru olur sanırım, üst paragraftaki verilere mealen.

Ayrıca değerli aygırın temsilcilerinin kazandığı 1006 yarışın 216’sının sınıf koşular olduğunu da ekleyelim notlarımıza. Ortalamaya alındığında gayet iyi bir veri bu, yaklaşık %21.5 sınıf koşu birincilik yüzdesi.

Bosporus’un aygırlık ruhsatı almış, Rampoldi, Güngör Han, Pontiac, Perfecto, Boğaziçi, Bandiero, Çuhadaroğlu, Belmont ve Barudi gibi temsilcileri, babalarının başarı bayrağını gelecek kuşaklara taşımaya çalışacaklar.

Bosporus

 

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir