Breeders Cup 2020

Breeders Cup 2020 mitingi birbirinden önemli ve değerli yarışları ile bu yıl Keeneland Hipodromunda cereyan etti ve 13 G1 yarışta kazananlar ve dereceye girenler itibari ile önemli sonuçları da beraberinde getirdi.

Breeders Cup yarışlarını hem kazananlar, hem de ilk üç sırayı alanlar açısından irdelediğimizde dikkate değer olgularla karşılaşmaktayız.

Her şeyden önce hem BC Filly and Mare Sprint ve mitingin en önemli koşusu BC Classis’i kazanan Gamine ve Authentic’in Into Mischief yavrusu olmaları dikkat çekici…

BC 2020 mitinginde birden fazla yavrusu kazanan tek aygır böylelikle Into Mischief oldu ve aşım fiyatının bu yıl 50.000 $ birden artmasının boşuna olmadığını gösterdi. Değerli aygırın ayrıca BC Juvenile Fillies’de Dayoutoftheoffice isimli yavrusu da ikincilik elde etmeyi başardı. Dayoutoftheoffice’in bizler için ilginç bir yanı, Daredevil’in annesi Chasethewildwind (Forty Niner) ile Dayoutoftheoffice’in büyük annesi Chasetheragingwind’in (Dayjur) anne kardeşleri olmasıdır. Yani Daredevil’in anne soyundan klasik yarış performanslı bir at daha çıkmayı başarmıştır.

Into Mischief

Tekrar Into Mischief’e dönersek bu aygırın baba kardeşi olan Majestic Perfection yavrusu Bell’s the One da BC Filly and Mare Sprint yarışında üçüncü olmayı başarmıştır.

Gerek Into Mischief, gerekse de Majestic Perfection babaları Harlan’s Holiday ve onun babası Harlan vasıtası ile Storm Cat hattından gelmektedirler.

Storm Cat’in yıldız oğlu Giant’s Causeway ve onun hattından gelen aygırlar da BC mitinginde epey aktiftiler ve bunlar içinde en büyük sükseyi yapanlardan biri de BC Turf klasiğini kazanan Tarnawa oldu.

Tarnawa’nın babası Shamardal olup bu aygır da Giant’s Causeway’in en iyi oğludur. Shamardal’ın baba kardeşi First Samurai’nin temsilcisi Sharp Samurai de BC Mile yarışında üçüncülük elde etmeyi başardı. Diğer taraftan Shamardal’ın aygır oğlu Lope de Vega, BC 2020 mitinginin en gözde aygırlarından biri olmayı Aunt Pearl isimli kızının BC Juvenile Filles kazanımı ve ayrıca Lope Y Fernandez isimli oğlunun da BC Mile Turf üçüncülüğü ile başardı kuşkusuz…

BC Mile galibi Knicks Go’nun babası Paytner, Awesome Again’in oğlu olup bu değerli aygırın hattından gelen bir başka aygır olan Oxbow’un oğlu Hot Rod Charlie de BC Juvenile ikinciliği elde etmeyi başardı. Awesome Again de BC Cup Classic galibi olmuştu koşu kariyerinde…

BC 2020 mitinginin dikkat çeken bir başka önemli aygırı da War Front oldu şüphesiz… Değerli aygırın Battleground isimli tayı BC Juvenile Turf yarışında ikinci olurken, War Front’un oğlu Declaration Of War’ın temsilcisi War Of Will BC Juvenile Turf’ü kazanan isimdi ve böylelikle bu yarışın ilk iki sırasında War Front’un dominant baskın etkisini gözlemlemekteyiz.

Bahse konu isimlerden Battleground’un annesi Found da BC Turf galibi olup, Galileo’nun kızıdır. Galileo’nun oğlu Australia’nın temsilcisi Order Of Australia da BC Mile Turf galibi olmayı başardı.

Warning-Diktat vasıtası ile bu hattı günümüzde temsil eden Dream Ahead’ın Grass Slippers isimli yavrusu BC Turf Sprint galibi olmayı başarırken, bir diğer BC çim yarışı olan BC Filly and Mare Turf de de yine Avrupa menşeli Wootton Bassett temsilcisi Audarya kazanan isim oldu.

Wootton Bassett, Gone West hattına mensup bir aygırdır ve bu aygır hattından gelen farklı temsilcilerden Dunbar Road BC Distaff da ve Firenze Fire ise BC Sprint’de üçüncü oldu.

BC 2020 mitinginin dikkat çekici aygırlarından bir şüphesiz Tapit ve onun baba hattına mensup isimlerdir. Bunlardan BC Distaff galibi Monomoy Girl, Tapizar’ın oğlu olup bu aygır da Tapit’in temsilcisidir.

BC Juvenile’de ise kazanan Tapit’in oğlu Essential Quality oldu. Tapit’in bir başka başarılı temsilcisi Valiance, BC Distaff yarışından ikinci oldu ki, bu önemli dişi klasiğinde ilk iki sıranın Tapit hattından gelmesi de dikkat çekici bir husustur.

Tapit’in baba kardeşi Stroll’un temsilcisi Wet Your Whistle, BC Turf Sprint de ikinci oldu.

BC 2020 mitinginden bizler en dikkat çekici hususlardan biri de ülkemizde görev yapmakta olan Pleasantly Perfect isimli aygırın yavrusu Whitmore’un BC Sprint’I kazanması oldu. Whitmore, BC Sprint’te 2018 yılında ikinci, 2019 yılında üçüncü olmuştu ve en sonunda 7 yaşında bu klasiği kazanarak başarılarına bir yenisini ekledi.

Whitmore’un babası Pleasantly Perfect de BC Classic’I hem kazanmak, hem de üçüncü olmak gibi çok değerli bir performans ortaya koymuştur.

Ülkemizde görev yapan aygırlar bahsine girmişken Victory Gallop’un kısrak babası olarak yer aldığı Keepmeinmind isimli tayın BC Juvenile de üçüncü olduğunu ekleyelim notlarımıza…

Ayrıca BC Turf galibi Tarnawa’nın da ikinci kısrak babası da Dr Fong’dur.

BC 2020 mitinginin flash aygırlarından biri bana Indian Charlie ve onun oğlu Uncle Mo’nun temsilcileri olmuştur.

Uncle Mo oğlu Nyquist’in iki yaşlı kızı BC Fillies galibi olurken, Uncle Mo’nun diğer iki aygır oğlu Laoban ve Outwork’ün temsilcileri Keepinmind ve Outadore BC yarışlarında üçüncülükler elde etmeyi başardılar.

Uncle Mo’nun direk kızı olan Girl Dady ise BC Juvenile Fillies’de üçüncü oldu.

Ayrıca BC Juvenile’de ikinci olan Hod Rod Charlie ve BC Juvenile Fillies’de ikinci olan Dayoutoftheoffice’in kısrak babalarının Indian Charlie olduğunu görmekteyiz ve bu aygırın ne derece değerli ve çok yönlü bir aygır hattı olduğunun ifadesidir bir yerde bu…

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir