Bu da mı İLLÜZYON!

18 Ekim 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre sentetik pistte koşulan 2 yaşlı Dişi İngiliz taylarına mahsus G2 SİAYSD Koşusunu, Ahmet Kurt’un sahibi ve yetiştiricisi, Atakan Şıvgın’ın ise antrenörü olduğu İllüzyon (2y dd Kaneko – Nikiniki, Sri Pekan), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

10 safkanın start aldığı mücadeleye 6 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan İllüzyon, süratli safkanların ön tarafta iyi bir yer tutmaya çalıştığı mücadelenin ilk metrelerinde en arkada tek at geçer vaziyette pozisyon aldı. 800 ve 600 startlarını da aynı sırada dönen safkan son düzlüğe bariyer dibinden 9’uncu sırada çıktı.

İllüzyon 400 geçilirken 8’inci durumdaydı. 300’de 6’ıncılığa girdi. 200 direği geçilirken dış kulvarda 4’üncü durumdaydı. Bir önceki yarışında yaptığı patlamayı son 100’de bir kez daha tekrarlayan dişi tay, son 50’de yakaladığı rakibine hakim olup bir boyun farkıyla ve 1’24”41’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği Age Of Love (Mendip) elde ederken, mücadeleden Chaotic (Azaraks) üçüncü, Mandalorian (Anatoly) dördüncü, Laetita (Native Khan) ise beşinci olarak ayrıldı.

İllüzyon (Ahmet Çelik)

Üst üste 2’inci Grup galibiyet…

Yarış kariyerine 23 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul’da katlığı Şartlı-1 mücadele ile başlayan İllüzyon, mücadeleyi beşinci olarak tamamlarken otoritelerin dikkatini çekmeyi başarmıştı. Bu yarıştan 2 hafta sonra bu defa değişen jokeyi ile piste çıktığı maiden mücadelede ön tarafa erken geldiği için dördüncü olarak tamamlayabilen safkan, dikkat çeken eşkaline ve ilk iki yarışında ilgiyi üzerine toplayan bir tay olmasına rağmen performans olarak beklentilerin altında kalınca Kenan Binak Koşusuna çok fazla şans verilmeden çıktıysa da, başlarda grubun çok gerisinde kaldığı mücadeleyi son düzlükteki etkili sprinti ile kazanarak maidene G3 koşuda veda etmeyi başarmıştı.

Bu yarışın ardından nasıl bir performans sergileyeceği merakla beklenen SİAYSD Koşusuna gelen İllüzyon, aşırı yağmur nedeniyle Komiserler Kurulu tarafından çim pistten sentetik piste alınan mücadelede bir kez daha parlak bir performans sergileyerek, bir önceki galibiyetinin tesadüfi olmadığını kanıtlayıp, jenerasyonun en iyi dişilerinden biri olacağını ispatlamış oldu.

News Reporter

4 thoughts on “Bu da mı İLLÜZYON!

 1. ahmet çelik hangi tayı eline alıp geliştirecek… bu tay çok farklı evet ama fierro mio daha başka seviye dün koşan strong leg de iyi kumaş olduğunu gösterdi… acaba karataş ve kocakaya kimlere nasip olacak bu 3 taydan…

  1. Furkan yuksel ahmet celikten sahsi gorusum iyi surnustu ati hemen elinden aliyorlar sonra genc jokey yetismiyor diyorlar sans verilmese tabi yetismez

   1. standart sorunumuz baş jokey bilmem ne elbette ekürilerin baş jokeyi olmalı ama eğer bir çocuk bi atta iyi ise devam etmeli haklısın… ülkemizde baş jokeylik de saçmalık hani üç dört ay baş jokeysin sonra gönderiliyorsun hatırlarsanız bu uğurda erhan yavuz söz verdiği için gazi kaybetti…

    kıssadan hisse jokeyin de sürekli bineceği bir eküri olmalı eğer o varsa gidip başka yere binmemeli…

 2. Salı ankara her ayakta 3 çelik kardeşler.maaşallah biri kaçıyor öbürü yoruyor.sından gelen geçiyor. Gizli ekuri buna denir.aksama eve gidince kazanç i 3 e bolsunler.kayıp sıfır .ayıptır bunlarda yarissevere saygıda.yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir